Urządzamy łazienkę w stylu kolonialnym
Łazienka to wyjątkowe pomieszczenie, w którym każdego dnia spędzamy się większość czasu. Przestrzeń kąpielowa powinna umożliwiać wygodę funkcjonowania i łatwość utrzymania porządku na co dzień. Jak ją zaaranżować?
Styl kolonialny - charakterystyka
Styl kolonialny cechują ciężkie, masywne meble, często wykonane z drewna impregnowanego i olejowanego na ciemny kolor np. w odcieniach ciemnego brązu, wenge, dębu rustykalnego, czereśni, mahoniu i pokrewnych. Meble posiadają często delikatne zdobienia, jednak przesyt dodatków nie jest w stylu wskazany.
Łazienki kolonialne wyróżnia aranżacja w odcieniach brązu w połączeniu z ciepłymi jasnymi tonacjami lub jasnymi szarościami, które dodają wizualnego efektu lekkości, w połączeniu z ciężką, masywną konstrukcją zastosowanych w łazience mebli. Najmocniejsze akcenty budowane są przez szafki podumywalkowe i wąskie regały na kosmetyki i ręczniki. Ramy luster i dodatki - oświetlenie w kształcie kinkietów i żyrandoli wiszących, baterie umywalkowe, wannowe, prysznicowe o wyszukanych kształtach czy upięte masywne, ciężkie zasłony i kotary w oknach, dopełniają styl łazienki.
Często w kolonialnych łazienkach pojawiają się również rośliny w ozdobnych donicach, a także fotele tapicerowane, na których można położyć odzież w trakcie przebierania się do kąpieli. To bardzo ważny element. Styl kolonialny nie musi bowiem wiązać się z kosztownym remontem. Wystarczą dodatki.
Na ściany i podłogi chętnie wybierane są płytki łazienkowe wyróżniające się wzorem mozaikowym, płytki w butelkowym zielonym kolorze lub drewnopodobne, które dobrze komponują się z meblami. W luksusowych wnętrzach kolonialnych występuje także kamień naturalny, np. granitowe blaty w ciemnym grafitowym kolorze, ściany obłożone łupkiem kamiennym lub wielkoformatowe płyty z kamienia naturalnego np. bazaltu, trawertynu lub spieki kwarcowe.
Jak urządzić łazienkę w stylu kolonialnym małym kosztem?
Styl kolonialny, szczególnie we współczesnym wydaniu, może wydawać się sporą inwestycją, szczególnie wtedy kiedy materiały wykończeniowe i wyposażenie będą wyborem z najwyższej półki cenowej. Miedzianą armaturę, kamień naturalny na posadzkę i ściany, czy meble drewniane pod umywalkę można zastąpić tańszymi odpowiednikami o równie interesującym wyglądzie.
Do nowo zakładanej łazienki warto wybrać płytki drewnopodobne połączone z ceramiką charakteryzującą się wzorami kamiennymi, np. marmurem, a pod umywalkę wykonać zabudowę na wymiar stosując fornir drewnopodobny, będący odpowiednikiem drewna naturalnego.
Szafkę pod umywalką można okleić naklejką we wzór drewna, baterię umywalkową i prysznicową wymienić na baterie z kulkowymi pokrętłami, na prysznic zastosować kotarę, a przy oknie wprowadzić zasłony. Lustro warto oprawić drewnianą ramą, zmienić oświetlenie kierunkowe na kinkiety ścienne i styl łazienki w kolonialnym stylu gotowy.
Czytaj również
-
Co warto wiedzieć o zlewozmywakach 1,5 komorowych przed ich...
Wybór odpowiedniego zlewozmywaka do kuchni może wydawać się prostą decyzją, ale kiedy zaczynamy zagłębiać się w różnorodność dostępnych opcji, szybko okazuje się, że jest to... więcej
-
Jaki grzejnik wybrać do domu? Porównanie popularnych rozwiązań...
Wybierając nowy grzejnik do domu lub mieszkania, warto mieć na uwadze, że chociaż najważniejszym czynnikiem powinno być to, czy dany model zapewni oczekiwany komfort cieplny, to równie... więcej
-
Romantyczna toaletka do sypialni lub salonu
Toaletka kosmetyczna to mebel, który pojawia się w naszych domach od dawna. Jeszcze kilkanaście lat temu ukrywany był głównie w sypialni. Dziś dumnie stoi w salonie, przedpokoju,... więcej
-
Przewodnik po kupowaniu AGD do kuchni
Zakup sprzętu AGD do kuchni to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy podczas urządzania domu. Sprzęt ten nie tylko wpływa na estetykę pomieszczenia, ale przede wszystkim na jego funkcjonalność... więcej