Sprawna wentylacja w łazience

Ze względu na wysoką wilgotność łazienka jest szczególnie narażona na pojawienie się pleśni i grzybów. Aby temu zapobiec, musimy zadbać o prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniu. 
Sprawna wentylacja w łazience
Zgodnie z przepisami w łazience wymagane jest zastosowanie naturalnej lub mechanicznej wentylacji wywiewnej. Wentylacja naturalna to nic innego, jak wymiana powietrza na zasadzie jego ruchu wywołanego różnicą temperatur lub wiatrem.


Wentylacja w łazience z oknem

Najszybszym sposobem wentylacji w łazience jest jej dokładne wietrzenie po każdej kąpieli. W ten sposób para wodna zgromadzona na lustrze, meblach i płytkach może sprawnie odparować. Jednak efektywna naturalna wentylacja w większości łazienek jest niemożliwa z uwagi na brak okna w pomieszczeniu. Ponadto oparcie wentylacji łazienki wyłącznie na oknie nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ tak intensywne wietrzenie powoduje duże straty ciepła, szczególnie w sezonie grzewczym.

Sprawna_wentylacja_w_łazience.jpg


Kratki wentylacyjne

Jednym z podstawowych rozwiązań możliwych do zastosowania w każdej łazience jest wyciągowa wentylacja grawitacyjna w postaci kratki wentylacyjnej w ścianie. Działa ona na zasadzie różnicy gęstości ciepłego i zimnego powietrza. Poprzez otwór ciepłe powietrze wraz z wilgocią wysysane jest na zewnątrz, a do łazienki przepływa świeże powietrze.

Kartki wentylacyjne montujemy jak najdalej od drzwi wejściowych do łazienki oraz pod samym sufitem. Taka wentylacja ma jednak swój minus – trudno regulować jej działanie, przez co nie zawsze pozwala ona na pełną wymianę powietrza i usunięcie wilgoci.


Wentylatory

Wsparciem naturalnej wentylacji grawitacyjnej jest wentylacja mechaniczna, czyli wentylatory łazienkowe. Na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów, które różnią się m.in. sposobem uruchomienia i trybem pracy:
  • wentylator z timerem (opóźnieniem czasowym) – po wyłączeniu pracuje jeszcze przez wskazany czas;  
  • wentylator z czujnikiem wilgoci - włącza się samoczynnie w momencie, gdy wilgotności w pomieszczeniu osiągnie określony poziom;
  • wentylator z czujnikiem ruchu – włącza się, kiedy zamontowany w nim czujnik wyczuje ruch w pomieszczeniu.
Ponadto wentylatory dzielą się na te uruchamiane wraz z włączeniem światła w łazience, uruchamiane poprzez naciśnięcie osobnego włącznika oraz najbardziej podstawowe – uruchamiane poprzez włącznik sznurkowy.


Wydajność wentylatora

Aby wentylator mechaniczny był efektywny i skutecznie usuwał parę wodną z łazienki, musimy dostosować jego wydajność do objętości wnętrza. Prawidłowo dobrany wentylator powinien zapewnić od 6 do 8 wymian powietrza w łazience na godzinę. Jak obliczyć, jaką wydajność powinien mieć wentylator zamontowany w naszej łazience, aby gwarantował taką liczbę wymian?
  • W pierwszym kroku powierzchnię łazienki mnożymy przez jej wysokość – w ten sposób obliczamy objętość łazienki.
  • Następnie wydajność wentylatora dzielimy przez objętość łazienki. Otrzymany wynik to liczba wymian powietrza na godzinę, jaką dany model wentylatora zapewni w naszej łazience.
 AO 19.09.2016

Polecamy:
    • 0
    • 0

    Kinga

    Co można jeszcze zrobić żeby ją usprawnić?

    • 0
    • 0

    MAX

    To prawda, że nowe okna są za szczelne dlatego każde powinno mieć zamontowane nawiewniki i wtedy problem wilgoci w mieszkaniu by przestał istniec.

    • 0
    • 0

    Budowlany

    Wilgoć w łazience można zrozumieć, ale przez te nowe, maksymalnie szczelne okna wilgoć pojawia się też w salonie czy sypialni :/ Niby coś za coś - wiatr nie hula po mieszkaniu, ale naturalna wentylacja, jaka była jeszcze z 20 lat temu jest wyeliminowana

    • 0
    • 0

    Karol

    W mojej łazience była tylko wentylacja grawitacyjna, czyli zwykła kratka no i nie było okien. W okresie, w którym nie było sezonu grzewczego wyszedł mi wielki grzyb na ścianie i suficie. Musiałem zrobić remont i wtedy już zamontowałem wyciąg mechaniczny

Czytaj również 

Inspiracje