Jak przyrządzić kosztorys remontu mieszkania?

Wykonanie precyzyjnego kosztorysu remontu mieszkania wydaje się bardzo trudne. Zazwyczaj początkowo mamy zbyt optymistyczne oczekiwania, które zderzają się z rzeczywistością już w trakcie remontu. Jednak wyznaczenie sobie już na starcie kosztów bardzo zbliżonych do rzeczywistych jest możliwe. Podpowiadamy, jak.
Jak przyrządzić kosztorys remontu mieszkania?

Wyznacz zakres prac


Najważniejszym krokiem, aby stworzyć precyzyjny kosztorys remontu mieszkania, to określenie zakresu prac, które mamy zamiar przeprowadzić. Ten zakres może się jeszcze zmienić, gdy w dalszych punktach zapoznamy się z ceną materiałów budowlanych i na przykład uznamy, że nie stać nas na pełny zakres planowanego remontu. Ważne jednak, by gdy kosztorys zostanie już zamknięty, nie wprowadzać żadnych dodatkowych zmian. Dlatego na tym pierwszym etapie zastanówmy się, na których rzeczach zależy nam najbardziej, a z których możemy ewentualnie zrezygnować. Weźmy też pod uwagę opłacalność prac i perspektywę przyszłości – czasami lepiej nieco podwyższyć budżet, niż rozbijać remont małego mieszkania na dwa oddzielne, uciążliwe procesy.  


Wyznacz najważniejsze koszty


Drugim krokiem do sporządzenia precyzyjnego kosztorysu remontu mieszkania jest wypisanie najważniejszych kosztów. Należą do nich:
  • Koszty materiałów, zarówno wykończeniowych, jak i pomocniczych: farb, tynków, parkietów, paneli, płytek itp. 
  • Koszty robocizny,
  • Koszty dodatkowych usług – na przykład transportu materiałów, wywożenia gruzu czy przechowywania mebli.
Takie koszty najlepiej wypisać w przejrzystym arkuszu kalkulacyjnym. Ceny materiałów i dodatkowych usług znajdziemy w Internecie, ceny robocizny najlepiej skonsultować na tym etapie z profesjonalną ekipą remontową. Możemy oczywiście zrezygnować z jej wynajmowania i prac podjąć się samemu, ale ryzykujemy wtedy znaczne opóźnienie prac i liczne błędy w wykonaniu.


Uwzględnij ryzyko


Remont zawsze jest droższy, niż początkowo zakładaliśmy – ta stara prawda będzie już chyba zawsze aktualna. Zawsze okazuje się w trakcie prac, że coś jeszcze wymaga naprawy lub nie wiedzieliśmy o jakiejś usterce, która wymaga natychmiastowej interwencji. Z tego powodu bezpieczniej jest dopisać do naszego kosztorysu, który stworzyliśmy w poprzednim kroku, element ryzyka inwestycyjnego, które wynosi przy remontach z reguły ok. 10-20% wyliczonej kwoty. Uwzględniając te liczby, otrzymamy trzy wersje naszego kosztorysu: optymistyczny (0% dodatkowych kosztów), średni (10%) i pesymistyczny (20%). W ten sposób uzyskamy dość precyzyjną prognozę kosztów, które poniesiemy podczas remontu. Należy pamiętać, że niemożliwe jest stworzenie kosztorysu adekwatnego co do złotówki. Jednak dzięki tym trzem prostym krokom uzyskamy przynajmniej pewność, że nie zostaniemy zaskoczeni nieoczekiwanymi kwotami remontu.

Czytaj również 

Inspiracje