Odwodnienia prysznicowe - punktowe czy liniowe?

Odpływy łazienkowe, to często trudny do rozwiązania problem we współczesnej łazience. Na rynku dostępne są dwa możliwe rozwiązania: odpływ punktowy i liniowy. Który typ odwodnienia prysznicowego lepiej się sprawdza w praktycznym użytkowaniu?
 


Odwodnienia punktowe

 
Tradycyjne rozwiązania prowadziły do punktowego odpływu, zmuszając użytkownika do manipulacji płytkami i powierzchniami, ponieważ koniecznym było, aby w kierunku odpływu zostały pochylone wszystkie ścianki podłogi pod prysznicem. Rozwiązanie takie jest szczególnie uciążliwe ze względu na konieczność przycinania pod kątem kafelków, nie mówiąc już o często używanych we współczesnej łazience kafelkach wielkoformatowych. 
Istnieją natomiast rozwiązania alternatywne pozwalające na pełną dowolność w kreowaniu wystroju łazienki, co więcej rozwiązania te są na tyle wygodne, że nie zmuszają nas do uciążliwego przycinania kafelków. Nie musimy nawet budować progów, by zatrzymać ucieczkę wody, co jest wyjątkowo ważne, kiedy stosujemy wysokowydajne współczesne rozwiązania typu deszczownica lub panel z wieloma dyszami.

               

                            Fot. Odpływy punktowe Aco EasyFlowOdwodnienia liniowe 

Takim rozwiązaniem będzie tak zwane odwodnienie liniowe, polegające na wpuszczeniu w podłogę niewysokiej rynny odprowadzającej wodę, przykrytej następnie kratownicą ozdobną. Kratownica wykonana jest z wielu interesujących materiałów i wszystkie są antypoślizgowe oraz bardzo bezpieczne. Natomiast poszczególne elementy kanałów odprowadzających są scalone ze sobą na stałe, co gwarantuje szczelność układu, eliminującą wszelkie przecieki. W takim rozwiązaniu podłoga pochylona jest w całości tylko w jedną stronę, co pozwala na zamontowanie pod prysznicem takich samych kafelek, jak na podłodze w całym pomieszczeniu. Pochylenie jest niewielkie, ale wydajność odpływu jest tak duża, że pozwala na rezygnację z typowych dla tej sytuacji brodzików czy też progów powstrzymujących wodę, co nie jest bez znaczenia w sytuacji, kiedy w domu są dzieci lub osoby w bardzo podeszłym wieku. Ruszty czy kratownice, w zależności od tego, jak nazwiemy element zakrywający konstrukcję, są jak i cała reszta wykonane ze stali nierdzewnej polerowanej elektrochemicznie, odpornej na wszelkie uszkodzenia oraz dostępne w ogromnej palecie kolorów i wzorów (dostępne są także szklane i mineralne). Co więcej, istnieje możliwość podświetlenia niskonapięciowym oświetleniem ledowym reagującym na przepływ wody, co rozszerza znacznie możliwości kreacji ciekawych efektów w naszej łazience. Rynny odpływowe zamontowane w podłodze mają od 80 do 120 milimetrów wysokości, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem również w małych łazienkach do zastosowania w budownictwie tak zwanym wielkopłytowym.

Fot. Odpływ liniowy Vabo - przekrój podłogi z zamontowanym odwodnieniem liniowym
 
Liniowe odpływy można nabyć również jako narożnikowe,  a nawet łukowe, i daje to wspaniałe możliwości odprowadzania wody w sytuacji, kiedy dysponujemy półotwartą kabiną prysznicową w nowoczesnym rozwiązaniu pokoju kąpielowego.
Są to rozwiązania nieco kosztowniejsze od tradycyjnego odpływu punktowego, który ma również swoje zalety, ale należy ze względu na wydajność rozważyć dopasowanie naszych urządzeń natryskowych do jego możliwości, a współcześnie kratka odpływowa może być dopasowana do wszelkich standardów obowiązujących w naszej łazience, natomiast kłopoty z pochyleniem ścianek podłogi w jego kierunku można rozwiązywać w różny sposób, zależny od naszej wyobraźni, na przykład stosując niewielkie obniżenia schodkowe, opadające swobodnie w kierunku naszego wpustu podłogowego, czyli inaczej: odpływu.

 
Jak przy każdym innym wyborze, i w tym przypadku dobrze jest zastanowić się wcześniej, jakie są nasze potrzeby i jak do nich dopasowane są nasze możliwości finansowe – tak, aby w każdej sytuacji nasz wybór był zracjonalizowaną decyzją, w której odpływ będzie dopasowany do wydajności urządzeń natryskowych oraz do możliwości naszego portfela.
  • 1
  • 0

  Karol

  Mam zamontowany odpływ VABO już 2 lata i jestem strasznie zadowolony . Świetnie wykonanie estetyczne i trwałe . Stosują dobra blachę bo wstawiłem jeden do garażu i po ziemie nic się z niem nie stało woda sól i dalej wygląda jak nowy . Z czystym sumieniem mogę polecić produkt na 5+

  • 3
  • 0

  Roberto

  Fajne rozwiązanie, pomyślę nad tym przy remoncie łazienki. Bardziej estetyczne niż zwykły odpływ.

Czytaj również 

Inspiracje