Okno w łazience - naturalne oświetlenie, naturalna wentylacja

Naturalne oświetlenie i dodatkowa wentylacja w łazience - to niewątpliwie plusy posiadania okna w łazience. Czy to rozwiązanie posiada jeszcze jakieś zalety i czy warto się na nie zdecydowac? 
Okno w łazience - naturalne oświetlenie, naturalna wentylacja
Okno w łazience – pozytywy...

Jeśli mamy możliwość, to najlepiej zaprojektować okno w łazience w momencie uzgadniania projektu naszego domu. Jeśli jednak nie mamy takiego komfortu, czeka nas niewielka przeróbka i jeśli to możliwe i pozwala na to konstrukcja domu, dobrze jest się na nią  zdecydować. Okno w łazience daje nam bowiem możliwości nie tylko w kwestii oszczędności elektrycznej, ale także poczucie niezwykłego komfortu i przyjemności przebywania w niej. 
Możemy nie tylko wietrzyć naszą łazienkę, unikając nieprzyjemnego zapachu wilgoci, ale także wyposażyć łazienkę w naturalne rosnące w niej rośliny. A główną zaletą, jaką uzyskujemy, to wspaniałe dzienne światło, którego zalety najbardziej docenią kobiety. Bo przecież nie od dziś wiadomo, że najlepiej robić makijaż przy dziennym świetle, tak samo jak farbować włosy, i nawet dokonywać codziennych czynności higienicznych.
Łazienka w naszych warunkach służy nie tylko do mycia i kąpieli, ale również do relaksu. I nie znajdziemy lepszych do tego warunków, niż odprężająca zapachowa kąpiel w świetle wpadających przez okno promieni słonecznych. Obecnie większość łazienek projektuje się z oknem, uważając, iż jest to rozwiązanie nowoczesne i sprzyjające elegancji pomieszczenia jak i jego higienie, gdyż wietrzone pomieszczenie ma znikome szanse na zajście pleśnią czy grzybami, co wcale nie jest takie trudne ze względu na naturalną wilgotność tego środowiska; no i nie bez znaczenia jest to, że nareszcie pozbędziemy się denerwującego wszystkich zaparowania luster.


Okno w łazience


Okno w łazience – negatywy...

W zasadzie jedynym problemem, jaki można tu zgłosić, jest zachowanie prywatności i intymności. Łazienka z natury swej powinna być pod tym względem szczególnie bezpieczna i jeśli okno wychodziłoby na ulicę, czy od razu na opłotki sąsiada, to mamy poważny problem. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wmontowanie okna albo witrażowego z grubego szkła, albo szklanych cegieł typu luxfer lub też po prostu rolety wewnętrzne lub zewnętrzne. Zastosowanie rolet zewnętrznych jeszcze dodatkowo podnosi bezpieczeństwo naszego domu. Każde z tych rozwiązań niesie ze sobą niedogodności, ale także ciekawe możliwości aranżacyjne, budujące ciekawy klimat w tym pomieszczeniu. 

Decyzja oczywiście zależy od indywidualnych preferencji każdego użytkownika, natomiast aby podjąć właściwy wybór, należy rozważyć przedstawione tu argumenty i jeśli tylko rozwiązanie z oknem jest możliwe i wystarczająco dla nas bezpieczne, chroniące naszą prywatność i intymność - to jest ono elementem podnoszącym komfort całego domu, nadającym mu charakter nowoczesności. Jest to element uważany obecnie za konieczny i będący naturalną częścią charakteru każdego współczesnego domu. Okno nie koniecznie musi być zamontowane w ścianie, jednym z możliwych rozwiązań jest umieszczenie go na suficie i wtedy wszystkie nasze wątpliwości zostają usunięte, zaś my – możemy w pełni korzystać z możliwości, jakie nam przynosi tego rodzaju rozwiązanie. I nie bez znaczenia jest, że nie musimy wchodząc do pomieszczenia łazienki, za każdym razem włączać światła, co wyraźnie wpłynie na oszczędności eksploatacyjne w naszym domu. Jeśli więc zaistnieje taka szansa, rozważmy taką ewentualność i zastanówmy się, czy nie zamontować okna w łazience.

Czytaj również 

Inspiracje