Wentylator łazienkowy z timerem, czujnikiem wilgoci

Dobra wentylacja łazienki to podstawa. Uchroni nas przed groźnymi dla zdrowia pleśniami i grzybami, które mogą się pojawić w pomieszczeniu jeśli para wodna nie jest wystarczająco szybko i efektownie usuwana. Warto zatem zainwestować w dobry wentylator, który będzie oczyszczał powietrze w łazience. Na rynku dostępne są wentylatory wyposażone dodatkowo funkcję timera oraz czujniki wilgoci, które są zaprogramowane na samodzielne włączanie i wyłączanie w określonych sytuacjach.

Wentylator z timerem

Wentylator wyłącza się zazwyczaj w momencie gdy zapalamy światło w pomieszczeniu i przestaje działać gdy wychodzimy wyłączając oświetlenie. W urządzeniu z funkcją timera czyli opóźnienia czasowego, wentylator pracuje jeszcze przez kilka minut i oczyszcza powietrze po naszym wyjściu (w większości urządzeń istnieje możliwość regulacji czasu przez jaki urządzenie ma dodatkowo pracować po wyłączeniu). Dzięki tej funkcji nie musimy pamiętać o gaszeniu światła w przypadku gdy chcemy aby łazienka była wentylowana po tym jak opuściliśmy pomieszczenie. Wychodząc możemy wyłączyć światło a wentylator z wyłączy się samodzielnie po wcześniej zaprogramowanym czasie.

Na rynku dostępne są także wentylatory wyposażone w bardziej zaawansowaną technologicznie wersję timera - "automatyczny timer". Ten timmer włącza się z kilkunastosekundowym opóźnieniem. Dzięki temu, jeśli weszliśmy tylko na chwilę do łazienki i nie zamierzamy pozostać w niej dłużej, wentylator nie włączy się. Oszczędzamy w ten sposób energię elektryczną i nie eksploatujemy niepotrzebnie urządzenia. "Automatyczny timmer" jest rozszerzeniem wersji podstawowej timera. Jego funkcjonalność obejmuje także wspomniane wyżej wyłączanie urządzenia opóźnieniem czasowym.

Wentylator z czujnikiem wilgoci

Wentylator z higrostatem czyli czujnikiem wilgoci włącza się samoczynnie w momencie, gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu osiągnie określony pułap. To wygodne urządzenie kontroluje stan zawilgocenia powietrza i włącza się tylko wtedy gdy naprawdę jest potrzebne. Ustawiając czujnik na 65%-85 % mamy gwarancję, że urządzenie włączy się w momencie brania kąpieli (dokładne wartość jaką trzeba wybrać zależy od metrażu pomieszczenia). Wentylator w czujnikiem wilgoci posiada zazwyczaj także funkcję timera.

Warto sprawdzić przewody instalacyjne i upewnić się czy wentylacja naturalna wymaga dodatkowego wspomagania wentylatorami. Wentylatory z timerem i czujnikiem ruchu są dobrym rozwiązaniem, który pozwoli na wyższy komfort użytkowania łazienki i zapobiegnie groźnym zjawiskom takim jak pleśnie i grzyby w naszym domu.
    • 6
    • 0

    Miłosz Z

    Autorzy mają 100% racji, powiem Wam, że szczególnie w małych łazienkach, w blokach, jeśli nie ma odpowiednio zrobionej, wydajnej wentylacji, to bardzo szybko zaczynają się problemy z grzybem, a później ze zdrowiem.n

Czytaj również 

Inspiracje