Domowe Spa - akcesoria i kosmetyki
Domowe SPA można stworzyć w każdej łazience, nawet najmniejszej, chętnie do niej będziemy wracać po wysiłkach i zmaganiach całego dnia. Przyjemności aromatycznych kąpieli i masaży dzielić można z partnerem, albo rozkoszować się nimi w cichej samotności. Urządzenie takiego miejsca relaksu wcale nie jest drogie, akcesoria można kupić w wielu specjalistycznych sklepach, a nawet niektóre z kosmetyków wykonać samemu.
Zdrowie i dobre samopoczucie wynikają z życia zgodnego z naturą, dlatego urządzając domowe SPA niech ona dostarczy inspiracji. Z natury czerpmy kolory ziemi i lasu, chłód górskich kamieni, błękit bezchmurnego nieba i morza. Po kąpieli najlepiej będzie wytrzeć się ręcznikiem z naturalnej bawełny i otulić miękkim, ciepłym szlafrokiem. Wszelkie dozowniki, koszyki, mydelniczki, niewielkie świeczniki mogą harmonijnie komponować się z całością aranżacji i być wykonane z materiałów takich jak metal, szkło, kamień, albo drewno i wiklina. Rozstawienie pachnących świec dopełni aranżacji.
Fot. Olejki eteryczne, www.sklep.femi.pl
Esencją prywatnego SPA są medykamenty i akcesoria, które przyniosą rozluźnienie i relaks. Ukoją nie tylko ciało, ale przyniosą też ulgę dla zmęczonego umysłu. Niektóre z nich mają lekkie działanie lecznicze. Zbawienne właściwości olejków eterycznych znane są od wieków. Otrzymuje się je poprzez destylację (najczęściej parą wodną lub wodą) z liści łodyg, kwiatów, kory, korzeni i innych części roślin. Wysokie stężenie zawartych w nich substancji sprawia, że wystarczy dodać niewielką ilość olejku do kąpieli, aby w pełni odczuć jego właściwości. Nie powoduje on uczucia tłustości. Olejki eteryczne w przeciwieństwie do zapachowych są naturalną esencją i sprzedaje się je w niewielkich buteleczkach, stanowiących często mieszankę kilku składników. Najlepiej działają podczas inhalacji, kiedy molekuły olejków dostają się do płuc, a następnie do krwiobiegu, albo wchłaniane przez skórę podczas masażu. Olejki eteryczne posiadają różne właściwości, mogą być afrodyzjakami, działać antydepresyjnie, antyseptycznie i dezynfekująco, odmładzają, odtruwają, pobudzają, ożywiają i odświeżają.
Polecamy
Eteryczne olejki pochodzące z kwiatów, roślin i ziół wydzielają także świece do aromaterapii. Przy ich zakupie, nie można pomylić ich ze zwykłymi świecami zapachowymi, które mogą zawierać szkodliwe substancje. Świece do aromaterapii często pachną bardzo słabo, uwalniając aromat dopiero po ich zapaleniu.
Fot. Świece do aromaterapii, www.aromatyczneswiece.pl
Talasoterapia i balneoterapia - pod tymi tajemniczymi pojęciami kryją się zabiegi polegające na użyciu soli morskiej, której kosmetyczne a nawet zdrowotne właściwości potwierdzone zostały naukowo. Najbardziej ceniona jest sól z Morza Martwego, której kryształki dodaje się do kąpieli, wytwarza się z niej także peelingi, albo kosmetyczne błota i maski.
Kiedy już wygodnie ułożymy się w gorącej kąpieli warto zadbać o twarz, a pomogą w tym maseczki i glinki. Oczyszczają one i remineralizują skórę, szybko poprawiają jej wygląd. Błota i glinki można używać do skóry całego ciała. Po ich usunięciu należy użyć nawilżającej oliwki albo kremu.
Fot. Algowy okład na ciało, www.salcoaunaturel.pl
W ośrodkach SPA popularne są zabiegi z alg morskich, które posiadają wiele wartościowych dla skóry składników. W sklepach dostępne są różne preparaty z alg dzięki czemu, możemy taką kurację przeprowadzić w domowych warunkach. Są to algowe peelingi, oleje, maski, a także algi w postaci rozdrobnionej. Szczególną postacią alg jest spirulina - niebiesko - zielony glon, który posiada zestaw dobrze przyswajalnych substancji odżywczych takich jak aminokwasy, witaminy z grupy B, cynk i siarka. Może być dodatkiem do maseczek i ser. Działa kojąco na skórę popękaną i suchą, wspomaga gojenie ran i stany zapalne, pielęgnuje skórę trądzikową, wzmacnia włosy i poprawia ich optyczne właściwości, opóźnia procesy siwienia i łysienia androgenowego.
Dopełnieniem terapii naturalnymi kosmetykami są różne akcesoria, które zwiększają doznania i dbają o nasze ciało. Przydatny będzie pumeks wulkaniczny, który posiada silne właściwości ścierające, łatwo usuwa suchą i stwardniałą skórę, a przy tym jest łagodny. O oczyszczenie skóry zadba również naturalna gąbka morska, która posiada właściwości hypoalergiczne, tworzy obfitą pianę, stymuluje układ krążenia, odblokowuje pory skóry, jest znacznie bardziej chłonna niż gąbki syntetyczne. Mycie skóry a jednocześnie delikatny masaż zapewni rękawica wykonana z naturalnej gąbki i bawełny. Przygotowuje ona skórę do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych, można wypełnić ją mieszanką ziół, lub innymi preparatami, których składniki stopniowo uwalniane będą do skóry. Intensywniejszych doznań natomiast dostarczą masażery, które głęboko masując skórę pobudzają mięśnie, relaksują i pozwalają pozbyć się toksyn z organizmu. Warto zakupić również ceramiczny podgrzewacz oleju do masażu. Estetycznym zwieńczeniem kąpieli będą płatki suszonych kwiatów róży, lawendy albo nagietka wrzucone do wody. Poza efektem wizualnym posiadają one właściwości antyseptyczne, uwalniają eteryczne olejki, mogą pobudzać, albo rozluźniać.
Nie można zapominać o relaksującym wpływie muzyki. Warto zadbać o nagłośnienie łazienki, by podczas kąpieli i pielęgnacyjnych zabiegów rozpływać się w ulubionych dźwiękach.
Czytaj również
-
Rodzaje saun i ich zdrowotny wpływ na człowieka
Sauna pomaga pozbyć się toksyn i negatywnych emocji nagromadzonych w ciele w ciągu dnia. Sauna najbardziej popularna jest w Finlandii. Generalnie rozróżniamy cztery podstawowe rodzaje, które... więcej
-
Kosmetyki z aloesu. Moc płynąca z natury
Coraz więcej osób do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci wybiera kosmetyki stworzone na bazie naturalnych produktów. Wśród nich jest aloes – ceniona ze względu... więcej
-
Spa w małej łazience - czy to możliwe?
Kto nie marzy o tym, aby po długim, męczącym dniu, móc skorzystać z dobrodziejstw, jakie w swojej ofercie mają salony Spa? To rozwiązanie idealne, niestety nie zawsze istnieje taka możliwość.... więcej
-
Spa dla cery - delikatna depilacja i oczyszczenie twarzy
Oczyszczanie twarzy jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Pozwala ono usunąć zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia na powierzchni cery oraz pozostałości po makijażu.... więcej