Jaką wannę wybrać - żeliwną, stalową a może akrylową?
Wanny akrylowe występują w bogactwie kształtów i rozmiarów, żeliwne są niezwykle odporne na uszkodzenia a stalowe wyjątkowo lekkie, co ułatwia transport i montaż. Który materiał wybrać?
Drugi popularny model to wanny żeliwne. Odznaczają się dużą trwałością i solidnością, ponadto są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wanny żeliwne sprawdzą się w stylowych, klimatycznych łazienkach, ponieważ często posiadają ozdobne nóżki w kształcie egzotycznych zwierząt lub rzeźb antycznych. Niestety posiadają też wady: przede wszystkim są bardzo ciężkie, przez co utrudniają wnoszenie ich do mieszkania. Pusta wanna jest zimna w dotyku, do tego nie należy liczyć na różnorodność w przypadku kształtów i kolorów – zazwyczaj są prostokątne i białe. Wanna żeliwna wiąże się także z poniesieniem niemałych kosztów zakupu.
Trzecim powszechnie spotykanym typem są wanny stalowe. Dostępne są w wielu kolorach, kształtach i wymiarach. Nie uginają się pod ciężarem wody. Wewnątrz pokryte są warstwą farby emaliowej – warto wybierać nowoczesne emalie, bowiem gwarantują one odporność na uderzenia i zarysowania, a co za tym idzie odpryski, czasem są też antyprzyczepne – co zapobiega osiadaniu brudu i wapiennego osadu. Można je czyścić silnymi detergentami czy też środkami z substancjami ściernymi. Wanny stalowe to niestety też niedogodności: cechuje je większa utrata ciepła i mniejsza dźwiękochłonność niż w poprzednich modelach. Można sobie jednak sobie z tym poradzić – wystarczy styropianowa otulina, która izoluje termicznie i wygłusza. Wanny te są niestety również zimne w dotyku.
Oprócz tych powszechnie spotykanych na rynku rodzajów znaleźć możemy osobliwe modele wykonane z surowców nieszczególnie kojarzącymi się z wannami. Jedna z nich to wanna drewniana – całkowicie ekologiczna, ciepła w dotyku, a także antybakteryjna. Innymi mniej spotykanymi, ale z pewnością efektownymi propozycjami są wanny kamienne (np. marmurowe) czy szklane. Robią wrażenie, jednak są trudne w utrzymaniu, a przy tym niewyobrażalnie drogie.
Wanny różnią się także kształtem i wymiarami, a także miejscem zamontowania. Decyzje w tym przypadku dyktowane są przede wszystkim rozmiarem naszej łazienki. Pokaźnej wielkości łazienki są idealne dla dużych, najlepiej wolnostojących wanien, zaś do mniejszych pomieszczeń lepiej wybrać te przyścienne lub narożne, które najlepiej zabudować – płytkami lub specjalnymi panelami maskującymi. Wanny to też odmienność kształtów: od tradycyjnych prostokątnych, przez trójkątne (najczęściej z zaokrągloną przeciwprostokątną) – symetryczne i asymetryczne (tu należy uważać przy zakupie: występują w wersji „lewej” i „prawej”), pięciokątne czy wreszcie owalne i okrągłe.
W przypadku, gdy z wanny będą korzystać osoby starsze, niepełnosprawne lub też dzieci warto wybrać wannę wyposażoną w szczególne udogodnienia. Będę one wychodziły naprzeciw szczególnym potrzebom, ale i typowym użytkownikom poprawiały wygodę, komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Wanny mogą mieć antypoślizgowe dno, drzwiczki, siedziska, profilowane dno czy uchwyty do wstawania i siadania.
Pamiętajmy, by wybór wanny szedł w parze z projektem całej łazienki. Pomieszczenie to musi być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne, toteż każdy element powinien być na właściwym miejscu. Szeroki wybór wanien jednak otwiera przed nami wachlarz koncepcji idealnych do zaadaptowania w domu.
Czytaj również
-
Małe prostokątne wanny Kaldewei. Dlaczego warto po nie sięgać?...
Wanna jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w każdej łazience. Może mieć jednak bardzo różne kształty, które przekładają się na to, czy będzie wygodna i w... więcej
-
Wanna i umywalka, czyli para, która powinna doskonale do siebie...
Wanna oraz umywalka to dwa ważne elementy wyposażenia łazienkowego, które jednoznacznie odpowiadają za to, czy cała przestrzeń jest w pełni funkcjonalna oraz jak się prezentuje. Uważamy,... więcej
-
Czy warto kupić wannę wolnostojącą?
Wanna stanowi nieodłączny element łazienki u wszystkich tych, którzy uwielbiają długie kąpiele i wodny relaks. Z jej pomocą możesz stworzyć luksusowy salon kąpielowy i wypoczywać w towarzystwie... więcej
-
Jaki parawan nawannowy wybrać?
Parawan nawannowy zyskuje coraz większą popularność wśród projektantów wnętrz i klientów indywidualnych. Nic w tym dziwnego. Parawan to idealny kompromis i rozwiązanie wszystkich... więcej