Umywalki z kamienia - użytkowanie i konserwacja
Użytkowanie
Umywalki wykonane z kamienia naturalnego są masywne i sporo ważą. W przeciwieństwie do umywalek metalowych czy ceramicznych nie są w środku puste. Waga umywalki kamiennej o średnicy 35 cm to średnio 15 kg w zależności od rodzaju materiału z jakiego jest wykonana. Należy zatem unikać mocnego opierania się o brzegi takiej umywalki, aby uniknąć przeciążenia szafki, na której jest zamontowana.
Czyszczenie i konserwacja
Przede wszystkim do czyszczenia kamienia naturalnego nie należy używać środków do szorowania armatury łazienkowej i kuchennej, czyli preparatów na bazie amoniaku, alkoholu oraz innych silnie działających preparatów chemicznych. Efektem stosowania tego typu preparatów może powstanie rys na powierzchni kamienia.
Umywalki kamienne można także uszkodzić używając do ich czyszczenia naturach środków, takich jak kwasek cytrynowy, cytryna czy ocet. Kamień w zetknięciu z substancją o odczynie kwasowym może stracić połysk lub trwale się odbarwić.
Do czyszczenia kamienia nie należy używać także drucianych czy metalowych zmywaków. W przypadku powstania większych zabrudzeń należy stosować specjalne preparaty do konserwacji kamienia, dostępne w sklepach z chemią przemysłową bądź u producentów armatury kamiennej.
Ważne jest, aby nie dopuszczać do gromadzenia osadów wodno-pochodnych (chloru, wapnia, soli, detergentów) i zasychania plam na powierzchni kamiennej umywalki. Należy zatem czyścić ją regularnie i wszelkie zabrudzenia usuwać jak najszybciej, aby zapobiegać ich głębokiemu wnikaniu w strukturę kamienia.
W zależności od rodzaju kamienia z jakiego wykonana jest umywalka zaleca się także dodatkowo pokrywanie jej powierzchni specjalnymi preparatami impregnującymi, takimi jak np. silikon, silan lub akryl, które podnoszą odporność umywalki na powstawanie osadów z chlorowanej wody i innych zabrudzeń. Preparaty te mogą jednak trwale przyciemnić kolor umywalki. Dlatego przed zastosowaniem impregnatu zaleca się naniesienie go w niewielkiej ilości na mało widoczną powierzchnię umywalki. Pozwoli to sprawdzić, jak zmienia się kolor kamienia po pokryciu impregnatem i uchroni nas to przed niemiłą niespodzianką, jaką może być nieefektowna zmiana koloru całej umywalki.
Do czyszczenia i impregnacji umywalki wybierajmy środki dopuszczone do kontaktu z żywnością i skórą, aby uniknąć ich szkodliwego wpływu na zdrowie.
Czytaj również
-
Wanna i umywalka, czyli para, która powinna doskonale do siebie...
Wanna oraz umywalka to dwa ważne elementy wyposażenia łazienkowego, które jednoznacznie odpowiadają za to, czy cała przestrzeń jest w pełni funkcjonalna oraz jak się prezentuje. Uważamy,... więcej
-
Umywalka łazienkowa - jaką wybrać?
Łazienka to miejsce, w którym dbamy o higienę. Ma być miejscem relaksu i odprężenia, dlatego ważne, aby wszystkie umieszczone w niej elementy były wygodne i funkcjonalne. Duże znaczenie... więcej
-
Wyposażenie łazienek - ile to Cię będzie kosztować?
Wyposażenie łazienek i ich wykończenie od podstaw generuje dość wysokie koszty, na które składa się wiele poszczególnych etapów prac, które mogą nieść ze sobą wydatki... więcej
-
Wyposażenie łazienki na indywidualne zamówienie
Marka Laufen wprowadziła do swojej oferty nowatorką usługę. Teraz możemy kupić produkty do wyposażenia łazienki przygotowywane na indywidualne zamówienie, wykonane z dokładnością do jednego... więcej