Dwie umywalki w łazience – czy warto?

Umieszczanie w łazience dwóch umywalek jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Pierwsza myśl podpowiada, że to wygodny i funkcjonalny sposób na zagospodarowanie przestrzeni. Nie zawsze jednak tak jest.  Zobaczmy, jakie są główne wady i zalety takiego podwójnego wyposażenia łazienki i czy warto się na nie zdecydować. 
Dwie umywalki w łazience – czy warto?

Dwie umywalki nie do każdej łazienki


Łazienka łazience nie równa. Małą również można urządzić pomysłowo i ze smakiem, jednak nie każde rozwiązanie aranżacyjne się w niej sprawdzi. Niekiedy trzeba iść na kompromisy i rezygnować z urządzeń, które nie są w niej niezbędne. W małej przestrzeni dwie umywalki mogą bardziej utrudnić korzystanie z łazienki, niż je usprawnić. Każda z nich będzie wymagała miejsca na montaż. Dodatkowo należy zarezerwować wolną przestrzeń wokół urządzeń, aby swobodnie móc z nich korzystać. W przypadku ciasnych, blokowych łazienek to rozwiązanie w praktyce może okazać się trudne bądź niemożliwe do realizacji. 

Jeśli uda nam się zmieścić dwie umywalki w małej łazience to zazwyczaj są to modele o niewielkich rozmiarach lub bardzo wąskie. Pytanie jakie możemy sobie postawić: czy korzystanie z takiej umywalki będzie wygodne i komfortowe?

podwójne umywalki

W sytuacji, w której nie dysponujemy dużą łazienką, warto zastanowić się nad zastąpieniem dwóch umywalek jedną, ale szeroką i umieszczeniem nad nią dużego lustra. Taki projekt zapewni więcej komfortu i zajmie mniej miejsca niż podwójne umywalki.


Dwie umywalki - kiedy warto


Duże pomieszczenie daje znacznie większą swobodę aranżacyjną niż ciasna łazienka. Podczas jego projektowania nie trzeba przykładać tak dużej wagi do tego, aby każdy centymetr metrażu był jak najlepiej wykorzystany. W dużej łazience, szczególnie takiej, z której często jednocześnie korzysta więcej osób, dwie umywalki są dobrym rozwiązaniem. Podnoszą komfort i usprawniają codzienne funkcjonowanie wieloosobowej rodziny.

Podwójna umywalka

Taki pomysł bardzo dobrze sprawdzi się również w dużej łazience, która znajduje się przy małżeńskiej sypialni. Wówczas każdy z partnerów ma swoją  własną umywalkę, którą może zagospodarować zgodnie ze swoimi potrzebami: ustawić przy niej szczoteczkę czy inne przybory, które wygodnie jest mieć pod ręką. Inną kwestią, która trzeba rozważyć jest to, czy chcemy by ktoś (nawet najbliższa osoba) oglądała nas w trakcie wykonywania codziennych czynności higienicznych (nitkowanie zębów, depilacji itp.).

Podwójna umywalka

Dodatkowy aspektem, na który należy zwrócić uwagę bez względu na metraż łazienki, jest koszt montażu i eksploatacji takiej instalacji. Decydując się na dwie umywalki musimy liczyć się z podwójnym wydatkiem na zakup oraz ewentualne wymiany oraz naprawy ceramiki, baterii i instalacji. 

Polecamy:
 
  • 2
  • 0

  msw

  dwie małe dziewczynki szykujące sie do szkoły - dwie umywalki.... bezcenne :)

  • 6
  • 6

  OLA

  Jestem po remoncie łazienki i chce sie podzielic moimi spostrzezeniami .Moja łazienka jest duża, więc mogłam pozwolic sobie w niej na dwie umywalki i chcę powiedziec ,że jest to wogóle nie funkcjonalne ,a mianowicie łazienka jest to miejsce ,UU gdzie kazdy pragnie intymnosci i przebywanie w tym samym czasie drugiej osoby jest krepujące ,wiec moja decyzja przy remoncie była oczywista ,jedna duża umywalka ,która uniemozliwia chlapanie ,lepiej jest zainwestować w pożądną umywalkę i baterie .Nie słuchajcie do końca projektantów ,a w szczególnosci tych ze sklepów ceramicznych i dostosowujcie pomieszczenie do własnych potrzeb ,to jest najwazniejsze -funkcjonalnosc.

  • 1
  • 0

  Miły

  Ciekawe kwestie tutaj zaznaczyliście

  • 4
  • 0

  eliza

  U mnie nie ma miejsca na dwie umywalki, to jeżeli chcemy oboje np. umyć zęby w tym samym momencie, to jedno musi iść nad wannę :D

  • 3
  • 1

  ola

  też uważam że wciskanie dwóch umywalek do nie za dużej łazienki, bo tak jest modnie, jest złym pomysłem. Przy dwóch małych umywalkach nikt się wygodnie nie umyje, więc zamiast jednej wygodnej, będziemy mieli dwie niepraktyczne

  • 2
  • 2

  Paweł

  W Polsce umywalki podwójne z blatem można dostać na wymiar w dowolnym kształcie, rozmiarze i kolorze. To bardzo ciekawe rozwiązania z manufaktury umywalek Luxum z Krakowa.

pokaż starsze komentarze

Czytaj również 

Inspiracje