
Suszarka czy pralko suszarka – wady i zalety obu rozwiązań
Pralka i suszarka ustawione obok siebie zajmą więcej miejsca niż ich alternatywa w postaci urządzenia 2 w 1. Standardowa szerokość pralki i suszarki ustawionych szeregowo to 100-120 cm. Pralko-suszarka zajmie jedynie 50-60 cm. Urządzenie łączące dwie funkcje w jednym to zatem idealne rozwiązanie do małych, blokowych łazienek.
Mały metraż łazienki nie musi być jednak zawsze przeszkodą na drodze posiadania dwóch sprzętów: pralki i suszarki. Decydując się na urządzenia jednej firmy, często można kupić sprzęt tej samej szerokości wraz ze specjalnymi łącznikami, które umożliwiają ustawienie produktów jedno na drugim.
Ilość prania jaką można jednorazowo wysuszyć
Zakup pralko-suszarki wiążę się z jedną niedogodnością – przed włączeniem programu suszenia w tym urządzeniu, część ubrań należy wyjąć z bębna, by mogły swobodnie się obrać i dobrze wysuszyć, np. urządzenie o pojemności bębna max 6 kg, jest wstanie efektywnie wysuszyć ok. 3kg prania.
W przypadku suszarki rozmiar bębna można dobrać tak, aby był dwa razy większy niż rozmiar bębna pralki. Dzięki temu zabiegowi będzie można jednorazowo załadować i wysuszyć cały wsad z jednego cyklu prania. Nie będzie więc potrzeby rozdzielania wypranych ubrań na dwie części i suszenia prania w dwóch turach.

Programy suszenia
Suszarki mają zazwyczaj kilka programów suszenia. Dwa podstawowe programy obejmują suszenie tkanin bawełnianych i syntetycznych oraz dwie opcje: suszenie kompletne (tak wysuszone ubranie można od razu schować do szafy) oraz suszenie skrócone, po którym bielizna pozostaje lekko wilgotna, przez co idealnie nadaje się do prasowania. Suszarki są wyposażane również w program taki, jak: opcja „magla”, które nadaje tkaninom miękkość. Program Rapid umożliwia z kolei zwiększenie mocy grzewczej urządzenia, dzięki czemu ubrania schną w krótszym czasie. Duża zaletą suszarek jest również opcja programów parowych, które usuwają nieprzyjemne zapachy z naszych ubrań bez konieczności prania. Ten program może być szczególnie przydatny, gdy zależy nam na odświeżeniu zawartości szafy po okresie sezonowania. System redukcji zagnieceń polegający na wdmuchiwaniu zimnego powietrza do bębna przez pół godziny po zakończeniu suszenia ogranicza konieczność prasowania ubrań po wysuszeniu. Suszarki posiadają zazwyczaj wiele różnych programów dostosowanych do rodzaju suszonych tkanin.
W pralko-suszarkach funkcje pralki są zazwyczaj tak samo zawansowane, jak w pralkach. Opcje suszenia w tym urządzeniu pozostają zazwyczaj jednak mocno ograniczone w porównaniu do suszarek. Ilość programów ograniczona jest najczęściej do kilku podstawowych. Najczęściej dostępne programy to: „delikatne suszenie”, „intensywne suszenie”, „automatyczne suszenie” lub „bawełna”, „syntetyki”, „delikatne”.
Zużycie energii elektrycznej i wody
Duża wadą pralko-suszarek są znaczne ilości pobieranej wody. Piorąc ubrania w tego typu urządzeniu zużycie wody wynosi jednorazowo ok. 40-60 litrów. Przy cyklu pranie + suszenie ten sprzęt pochłania już nawet 100-130 litrów. Dziej się tak dla tego, że pralko-suszarka do chłodzenia pary wodnej powstałej podczas suszenia używa właśnie zimnej wody.
Zakup pralko-suszarki wiąże się także z wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Porównując ilość zużytego prądu w trakcie suszenia bielizny w suszarce i pralko-suszarce, sprzęt 2 w 1wypada mniej korzystnie. Najbardziej oszczędną wersją pod względem kosztów eksploatacyjnych jest zakup suszarki z nowoczesną pompą ciepła. Jednorazowy koszt kupna takiego urządzenia jest wysoki, ale przy częstym używaniu inwestycja zwróci się po ok. czterech latach.
Warto również pamiętać, że dobrze odwirowane ubranie wysuszy się znacznie szybciej niż to, które zawiera w sobie dużo wilgoci. Chcąc oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną warto zatem ustawić pralkę na wysokie obroty (min. 800 obrotów/min).
-
Kinga
Nie sądziłam, że to zużycie jest duże. To może faktycznie lepiej osobno, ale czekać aż ubrania wyschną i tyle.
-
Asia
Przydatne porównanie. Nabrałam ochoty na suszarę do ubrań ;)
-
Laauuuraaa
Fantastiko, tego mi właśnie brakuje! Zawsze jakieś ciuchy brudne, albo ulubiony sweterek się suszy.
Czytaj również
Brodzik z odpływem liniowym: jak zapewnić estetykę i funkcjonalność...
Podczas planowania łazienki ważne jest nie tylko funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni, ale także wprowadzenie nowoczesnych i równie estetycznych rozwiązań. Do urządzeń, o których... więcej
Czym jest inteligentny dom?
O inteligentnym domu słyszał każdy. Coraz więcej takich domów jest budowanych. Nie powinno nikogo w takiej sytuacji dziwić, że coraz szersza grupa ludzi decyduje się na system inteligentnego... więcej
Jak dobrać odpowiedni klosz do lampy?
Wybór lampy i oświetlenia do niej zależy głównie od tego, co chcemy z nią robić. Dotyczy to zarówno wielkości samego urządzenia, jak i rodzaju żarówek oraz klosza. Na... więcej
Rozwiązania łazienkowe dla wymagających
Coraz więcej wymagamy nie tylko od siebie, ale i od otoczenia - przestrzeni, w której mieszkamy. Chcemy z przyjemnością wracać do miejsc, w których można się zrelaksować, wrócić... więcej