Trudności z łazienką na poddaszu – do pokonania!

Posiadanie domu z poddaszem albo mieszkania na poddaszu może być atrakcyjną odmianą od sześciennych wnętrz. Problem jednak pojawia się, gdy przychodzi do urządzenia tam łazienki.
Trudności z łazienką na poddaszu – do pokonania!
Przemyślane zagospodarowanie przestrzeni pod skosami umożliwi przyjemne funkcjonowanie w łazience bez ciągłego uderzania głową w ścianę. Problem z takim pomieszczeniem to przede wszystkim ograniczone miejsce, nie wszystkie sprzęty można umieszczać tak jakbyśmy chcieli. Aranżację wnętrza powinno się rozpocząć już na etapie budowy domu, wtedy łatwiej jest kompleksowo zaplanować gdzie postawić sanitariaty tak, aby były blisko pionu kanalizacyjnego, a gdzie wannę bądź prysznic. Warto zadbać też o odpowiednią izolację i ocieplenie dachu, wtedy najlepiej zamontować ogrzewanie podłogowe, zaoszczędzając miejsce na grzejniki. Ważne jest usytuowanie okna, można je umieścić nad wanną, ale trzeba uważać by nie zrobić tego tak, że dopiero po wejściu do niej można je otworzyć. Dobrym rozwiązaniem jest wstawienie okna nad sedesem. Okna na poddaszu to nie tylko przyjemność podziwiania błękitu nieba lub gwiazd – promienie słoneczne skutecznie mogą dogrzewać łazienkę nawet o kilka stopni.
 
Lokacja łazienkowych sprzętów i armatury, to przede wszystkim jedno wielkie mierzenie przestrzeni. Najłatwiej jest tego dokonać podchodząc do ścian i sprawdzając, do którego miejsca możecie stać swobodnie wyprostowani tak, aby mieć wygodny dostęp do wszystkich urządzeń łazienki. Możliwości wykorzystania podłogi pod skosami są zazwyczaj znacznie mniejsze niż się to wydaje na planach, dlatego lepiej sprawdzić to naocznie.

Łazienka na poddaszu
 
Jeśli decydujecie się na wannę to należy pamiętać, że dorosły człowiek w niej siedzący ma około 95 – 110 cm wysokości, zatem i na takiej powinny się zaczynać skosy ścian, przed sama wanną potrzeba ok 2 m wysokości, aby można było do niej swobodnie wejść i przed nią stanąć.
Chociaż na kabinę prysznicową potrzeba wyższej przestrzeni to nie trzeba z niej rezygnować. Wielu producentów dostosowuje ścięte kabiny specjalnie do kąta pochylenia dachu na zamówienie klienta. Dla wygody optymalną powierzchnią potrzebną dla prysznica jest 90 x 90 cm, przed nim dobrze jest pozostawić 90 x 100 cm miejsca. Taką kabinę z powodzeniem da się wpasować między ściany dachu.

Łazienka na poddaszu
 
Wysokość górnej krawędzi umywalki to 85 cm, niestety w większości takich łazienek będzie trzeba zrezygnować z umieszczania lustra nad umywalką. Jednak zamontowanie umywalki na wysuniętym blacie odsunie ją od najniższego miejsca i da przy tym trochę przestrzeni wokół niej. Można za to wygospodarować miejsce na duże lustro na ścianie szczytowej, jeśli taka jest.
Wysokość człowieka siedzącego na sedesie albo bidecie to około 130 cm, same sanitariaty znajdują się na 80 cm, jeśli są wiszące to również sięgają 130 cm - i takiej, co najmniej wysokości powinna być ściana, przy której są montowane.
 
Ogólnie, we wszystkich miejscach, w których staje się wyprostowanym wysokość powinna mierzyć 2m. Podobnie jest z pralką, choć do niej się schylamy, więc potrzeba na to około 150 cm, to jednak wysokość przed powinna sięgać więcej.

Łazienka na poddaszu
 
Dzięki oknom dachowym nie powinniście się martwić o dobre oświetlenie łazienki za dnia. Co jednak przy bardzo pochmurnej pogodzie albo w nocy? Dobrym rozwiązaniem będą reflektory, które można montować w skośnych ścianach lub u szczytu ścianki kolankowej, czyli tej, która łączy podłogę ze skosem. Wygoda takich reflektorów polega na tym, że można dowolnie nimi kierować, oświetlając te miejsca, które potrzebujemy. Dobrze sprawdzą się również stojące lampy, lub kinkiety.
Wszystkie powierzchnie pod ścianami, które nie są używane dla wanny i innych urządzeń, najlepiej nadają się na szafki i półki.
 
Łazienka na poddaszu to całkiem spora frajda, dlatego warto jest dobrze zaplanować jej aranżację, tak by nic nie zakłóciło wygody i funkcjonalności jej używania.
 
 
Kas
    • 3
    • 0

    Krisa

    Ja mam właśnie na poddaszu i sypialnie i łazienkę. Da się fajnie urządzić tylko koszt jest większy bo na wymiar wszystko - meble, trzeba zamawiać.

Czytaj również 

Inspiracje