
Trudności z łazienką na poddaszu – do pokonania!

Lokacja łazienkowych sprzętów i armatury, to przede wszystkim jedno wielkie mierzenie przestrzeni. Najłatwiej jest tego dokonać podchodząc do ścian i sprawdzając, do którego miejsca możecie stać swobodnie wyprostowani tak, aby mieć wygodny dostęp do wszystkich urządzeń łazienki. Możliwości wykorzystania podłogi pod skosami są zazwyczaj znacznie mniejsze niż się to wydaje na planach, dlatego lepiej sprawdzić to naocznie.

Jeśli decydujecie się na wannę to należy pamiętać, że dorosły człowiek w niej siedzący ma około 95 – 110 cm wysokości, zatem i na takiej powinny się zaczynać skosy ścian, przed sama wanną potrzeba ok 2 m wysokości, aby można było do niej swobodnie wejść i przed nią stanąć.
Chociaż na kabinę prysznicową potrzeba wyższej przestrzeni to nie trzeba z niej rezygnować. Wielu producentów dostosowuje ścięte kabiny specjalnie do kąta pochylenia dachu na zamówienie klienta. Dla wygody optymalną powierzchnią potrzebną dla prysznica jest 90 x 90 cm, przed nim dobrze jest pozostawić 90 x 100 cm miejsca. Taką kabinę z powodzeniem da się wpasować między ściany dachu.

Wysokość górnej krawędzi umywalki to 85 cm, niestety w większości takich łazienek będzie trzeba zrezygnować z umieszczania lustra nad umywalką. Jednak zamontowanie umywalki na wysuniętym blacie odsunie ją od najniższego miejsca i da przy tym trochę przestrzeni wokół niej. Można za to wygospodarować miejsce na duże lustro na ścianie szczytowej, jeśli taka jest.
Wysokość człowieka siedzącego na sedesie albo bidecie to około 130 cm, same sanitariaty znajdują się na 80 cm, jeśli są wiszące to również sięgają 130 cm - i takiej, co najmniej wysokości powinna być ściana, przy której są montowane.
Ogólnie, we wszystkich miejscach, w których staje się wyprostowanym wysokość powinna mierzyć 2m. Podobnie jest z pralką, choć do niej się schylamy, więc potrzeba na to około 150 cm, to jednak wysokość przed powinna sięgać więcej.

Dzięki oknom dachowym nie powinniście się martwić o dobre oświetlenie łazienki za dnia. Co jednak przy bardzo pochmurnej pogodzie albo w nocy? Dobrym rozwiązaniem będą reflektory, które można montować w skośnych ścianach lub u szczytu ścianki kolankowej, czyli tej, która łączy podłogę ze skosem. Wygoda takich reflektorów polega na tym, że można dowolnie nimi kierować, oświetlając te miejsca, które potrzebujemy. Dobrze sprawdzą się również stojące lampy, lub kinkiety.
Wszystkie powierzchnie pod ścianami, które nie są używane dla wanny i innych urządzeń, najlepiej nadają się na szafki i półki.
Łazienka na poddaszu to całkiem spora frajda, dlatego warto jest dobrze zaplanować jej aranżację, tak by nic nie zakłóciło wygody i funkcjonalności jej używania.
Kas
Czytaj również
Blaty łazienkowe, które pokochasz: poznaj designerskie rozwiązania...
Jakie blaty łazienkowe wybierać, żeby rezultat był estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny i trwały? Dziś, urządzając łazienkę, do wyboru masz kilka wariantów. Warto dowiedzieć się,... więcej
Jak stworzyć funkcjonalną aranżację dużej łazienki?
Duża łazienka to marzenie wielu osób i jednocześnie wyzwanie dla architektów. Na sporej powierzchni nie można ustawić jedynie najpotrzebniejszych sanitariatów, gdyż pomieszczenie... więcej
Jakie osłony okienne do łazienki? 3 sprawdzone modele na 2023...
Posiadasz łazienkę z oknem? Z pewnością musisz je czymś osłonić. Dowiedz się, jakiego rodzaju osłony okienne do łazienki będą najlepsze. więcej
Moskitiery na okna - chronią przed owadami, zapewniają swobodny...
Sezon letni to czas, kiedy z przyjemnością otwieramy okna, by cieszyć się świeżym powietrzem. Niestety, wraz z otwartymi oknami do naszych domów mogą wkradać się uciążliwe owady, takie... więcej