Łazienka dla osoby z niepełnosprawnością - o czym warto pamiętać

Kąpiel dla większości z nas to chwila odpoczynku i relaksu. Niestety, dla osób z niepełnosprawnością miejsce to jest pełne barier i pułapek. W przypadku problemów ruchowych mogą być one trudne, a nawet niemożliwe do pokonania. Dlatego łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna zostać odpowiednio dostosowana. Jak się do tego zabrać? O czym czym warto pamiętać?
Łazienka dla osoby z niepełnosprawnością - o czym warto pamiętać

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej — od czego zacząć


 
Osoby pełnosprawne nie zawsze potrafią sobie wyobrazić, z czym mogą mieć problem osoby niepełnosprawne. Dlatego, jeśli mieszkasz z kimś, kto ma problemy ruchowej i planujesz remont łazienki, najpierw zapytaj tę osobę, co mógłbyś zrobić, żeby ułatwić jej kąpiel. Jeśli tego nie zrobisz, może się okazać, że niektóre rozwiązania będą zbędne, a innych — zabraknie.

 

Łazienka dla osoby z niepełnosprawnością — 5 praktycznych rozwiązań



 Pamiętaj, że każdy ma inne potrzeby i problemy, a sama niepełnosprawność może mieć różny charakter. Poniżej przedstawiliśmy jednak kilka uniwersalnych rozwiązań, które pomogą osobom z niepełnosprawnością czuć się w łazience bezpiecznie i swobodnie.
 

Uchwyty

 
Na rynku dostępne są zarówno uchwyty, które można zamontować na stałe albo takie które można przyczepić i odczepić w dowolnym momencie. Te drugie działają na zasadzie magnesów lub przyssawek, więc osoba z problemami ruchowymi będzie mogła ich używać nie tylko w łazience.

 

Schodki

 
Wejście do wanny, szczególnie jeśli jest wysoka, może być nie lada wyzwaniem dla osoby z niepełnosprawnością ruchową, dlatego dobrym pomysłem będzie zakup specjalnych schodków, które rozwiążą ten problem. Większość modeli jest dodatkowo wyposażona w specjalne uchwyty, które zwiększają bezpieczeństwo takiej osoby.

 

Krzesełko kąpielowe

 
Krzesełko kąpielowe sprawdzi się zarówno w wannie, jak i pod prysznicem. W zależności od lokalizacji, modele te różnią się od siebie budową. Jednak oba mają to samo przeznaczenie. Osoba z niepełnosprawnością może się spokojnie umyć, nie martwiąc się tym, że np. straci równowagę i się przewróci.

 

Specjalny transporter przymocowany do sufitu


 
Jeśli domownik, jeździ na wózku inwalidzkim, warto pomyśleć o specjalnym transporterze, który przymocowuje się do sufitu. Wystarczy, że niepełnosprawny przesiądzie się na niego z wózka i zostanie bezpiecznie przeniesiony do wanny.

 

Ścianka działowa

 

Jeśli niepełnosprawność jest na tyle duża, że nie chcesz zostawiać takiego domownika samego w łazience, możesz kupić mobilną ściankę działową. Rozwiązanie to sprawdzi się jednak tylko w dużej łazience. Dzięki niemu zagwarantujesz osobie niepełnosprawnej prywatność, a jednocześnie — będziesz spokojny o jej bezpieczeństwo.

 

Prysznic bez zabudowanego brodzika lub wanny z drzwiami

 

Jeśli wanna lub prysznic okazują się barierami nie do pokonania, a Ty planujesz remont, może warto pomyśleć o tym, by dostosować je do osoby niepełnosprawnej. Jeśli masz taką możliwość, zleć wykonanie kabiny prysznicowej bez zabudowanego brodzika (takiej, jaka jest w szpitalach) lub zamontuj specjalną wannę z drzwiami. Taki sprzęt nie należy jednak do najtańszych.
 

Łazienka dla osoby z niepełnosprawnością — podsumowanie


 
Dziś na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pomogą Ci zaprojektować łazienkę bez barier. Nie zapominaj jednak o całym mieszkaniu lub domu. Każda nieprzewidziana sytuacja, np. pożar czy powódź powoduje, że osoba z niepełnosprawnością, może stracić poczucie bezpieczeństwa. Dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek takich zdarzeń, np. wykupując ubezpieczenie mieszkania.

Czytaj również 

Inspiracje