Fotel uszak - wygoda i design

Fotel uszak - wygoda i design
Fotel to dla wielu z nas mebel, w którym na co dzień odpoczywamy po pracy, czytamy książki czy pracujemy na komputerze. Z tego powodu powinien on być odpowiednio wygodny i zapewniać nam komfort wykonywania dowolnej czynności. Odmianą fotela, która może spełnić wszystkie zachcianki, jakie można mieć względem tego obiektu, jest uszak - wyjątkowy fotel o wyjątkowym wyglądzie. Dlaczego warto się na niego zdecydować?

 

1. Fotel uszak - skąd się wzięła jego nazwa?

2. Do jakich wnętrz pasuje fotel uszak?

3. Jakie parametry należy brać pod uwagę wybierając fotel uszak?

4. Fotel uszak w salonie

5. Jeszcze więcej wygody - fotel uszak z podnóżkiem

 

Fotel uszak - skąd się wzięła jego nazwa?

Charakterystyczna i urocza nazwa tego fotela wywodzi się poniekąd z jego wyglądu - uszami nazywano wysokie, wygięte poduszeczki zajmujące miejsce podłokietników, które mogą kojarzyć się z uszami siatki lub torby i które płynnie przechodzą w oparcie. Ich zadaniem była ochrona przed przeciągiem i chłodem, w czasach gdy ludzie chętnie skupiali się przed kominkiem w mroźne dni. Dzięki swojej konstrukcji fotel zapewniał ochronę dolnej i środkowej części pleców, a szerokie i lekko odchylone oparcie pozwalało na przyjęcie wygodnej pozycji.

Dzisiaj wprawdzie nie musimy już martwić się o to, by nie zmarznąć w zimowe popołudnie, jednak nadal powinniśmy dbać o komfort i ergonomię siedziska, w którym odpoczywamy. Z tego powodu dobrze jest rozważyć wybór fotela typu uszak, który zapewni nam obie te rzeczy.

 

Do jakich wnętrz pasuje fotel uszak?

Fotel uszak może zostać umieszczony w pokoju zaaranżowanym w dowolny sposób. Obecnie istnieje wiele wariacji na temat klasycznej sylwetki tego mebla, tak samo jak możemy wybierać spośród nieskończonej ilości wzorów i kolorów tapicerki. Stonowane uszaki o klasycznej linii idealnie sprawdzą się w gabinecie czy salonie urządzonym na modłę industrialną, podczas gdy bardziej kolorowy fotel będzie świetnie wyglądał w pokoju nastolatka lub prowansalskiej sypialni. Gdy zależy nam na tym konkretnym rodzaju mebla dobrze jest skupić się przede wszystkim na jego kolorystyce oraz tym, jak nawiązuje ona do pozostałych elementów wyposażenia pokoju. Sam projekt i wygląd fotela typu uszak jest uniwersalny i w każdym wnętrzu będzie wyglądał dobrze.

 

Jakie parametry należy brać pod uwagę wybierając fotel uszak?

Decydując się na taki fotel musimy mieć świadomość, że jest to wybór na lata. Z tego względu warto zwrócić uwagę na jakość tapicerki oraz użytego do produkcji drewna, a także jak oba te elementy się ze sobą komponują. Najlepszym gatunkiem drewna, jakie możemy wybrać, jest dąb - będzie zarówno piękny, jak i wytrzymały. W przypadku obicia szczególnie ważne są krawędzie oparcia i "uszu", ponieważ tam istnieje największe ryzyko pojawienia się przetarć. Jeżeli wybieramy fotel o jasnych kolorach dobrze jest dopytać się sprzedawcy, w jaki sposób go czyścić - inaczej szybko utracimy pierwotny kolor tapicerki na rzecz kurzu i drobnych zabrudzeń.

Tkanina wykorzystana do obicia również może być różnego pochodzenia. Możemy wybierać pomiędzy włóknami naturalnymi, jak len czy bawełna, a sztucznymi. Te drugie będą bardziej wytrzymałe, jednak też inne w dotyku. Istnieje również możliwość wybrania fotela pokrytego zamszem, czyli specyficzną odmianą skóry. Ten jednak będzie wymagał zupełnie innej pielęgnacji.

 

Fotel uszak w salonie

Fotel uszak nie bez powodu przypomina kształtem królewski tron. Postawienie go w salonie będzie więc niejako ukoronowaniem pozostałych elementów wyposażenia i aranżacji tego wnętrza. W zależności od wzoru na obiciu oraz użytych tkanin możemy uzyskać bardzo dostojny, ciepły lub stylowy wygląd. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się na komplet dwóch foteli, nasi goście będą mogli poczuć się jak na prawdziwym dworze, gdy zaproponujemy im odpoczynek w "objęciach" takiego mebla.

 

Wybierając fotel do salonu warto jednak pamiętać nie tylko o jego wyglądzie, ale i rozmiarze. Dotyczy to szczególnie niewielkich pomieszczeń, w których duża ilość mebli działa na niekorzyść całości. W takiej sytuacji być może będziemy musieli zrezygnować z czegoś, aby móc komfortowo ustawić fotel uszak i móc w pełni cieszyć się jego możliwościami. Jeżeli nie mamy problemu z zagospodarowaniem miejsca, warto mimo wszystko najpierw sprawdzić, jak mebel będzie prezentował się w połączeniu z innymi, zanim zdecydujemy się go kupić.

 

Jeszcze więcej wygody - fotel uszak z podnóżkiem

W sytuacji, gdy jesteśmy nad wyraz wymagający lub po prostu cenimy sobie komfort, możemy jeszcze rozszerzyć przyjemność płynącą z użytkowania uszaka - wystarczy wybrać wariant z podnóżkiem. Dzięki niemu nie tylko nasze plecy zyskają chwilę oddechu po całym dniu pracy, ale także będziemy mogli odciążyć i zrelaksować nasze nogi, układając je w wygodniejszej pozycji. Podnóżek poprawi również ergonomię fotela, zapewniając nam nie tylko wygodę, ale także bezpieczeństwo użytkowania. Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie https://www.sfmeble.pl/.

 

Czytaj również 

Inspiracje