
Pralka w łazience czy w kuchni?
Pralka w łazience czy pralka w kuchni? Usytuowanie pralki w domu to kwestia sporna i znajdująca odmiennych zwolenników. Wybór miejsca podyktowany jest zazwyczaj ilością posiadanej przez nas przestrzeni, bowiem to od niej zależeć będzie wygoda korzystania z pralki. Warto pamiętać, że przy planowaniu uwzględnić należy nie tylko pralkę, ale i kosz na brudną bieliznę czy środki czystości oraz przestrzeń do suszenia. Pralka w łazience to rozwiązanie najwygodniejsze o tyle, że pozwala wszystkie te elementy zgromadzić w jednym miejscu, ułatwiając organizację i skracając czas prania.

Pralka w łazience - zalety i wady
Plusy pralki w łazience
- Elementy, które powinny znajdować się jak najbliżej pralki, źle wpisują się w kuchenną przestrzeń – trzymanie kosza z brudną bielizną w pomieszczeniu, gdzie przygotowuje się posiłki jest mało higieniczne, zaś składowanie środków chemicznych i detergentów w pobliżu produktów spożywczych może być niebezpieczne.
- Specyficzny zapach środków piorących bardziej wpisuje się w przestrzeń łazienki niż kuchni, w której mogłyby mieszać się z aromatem jedzenia.
Minusy pralki w łazience
-
Łazienka pełniąca rolę salonu kąpielowego, który ma nieść spokój, relaks i ukojenie estetycznie może średnio komponować się z przestrzenią pralni. (Sposobem na ten kłopot jest jednak zabudowanie pralki).
-
Pralka w łazience (szczególnie tej niewielkiej) zabiera miejsce, które przeznaczyć moglibyśmy np. na wymarzoną wannę.
Pralka w łazience – pralka do zabudowy
W łazience oczywiście ustawić możemy standardowy wolnostojący model – to opcja tańsza i łatwiej poddająca się naprawom czy wymianie. Jednak ciekawszym, bo zdecydowanie bardziej estetycznym pomysłem, jest zabudowanie pralki. To rozwiązanie, które sprawia, że pralka w łazience staje się znacznie mniej niewidoczna.
Patentów na ukrycie pralki w łazience jest kilka:
1. Pralka w łazience ukryta pod blatem
- Blat umywalkowy
Blat, pod którym zostanie ukryta pralka w łazience, może być przedłużeniem blatu umywalkowego. Ustawić pod nim możemy wyłącznie pralki ładowane z przodu o ładowności 5-6 kilogramów i szerokości 60 centymetrów, ponieważ ich wymiary pozwolą na zastosowanie umywalki wpuszczanej w blat umiejscowionej na odpowiedniej wysokości.
Minimalna długość blatu powinna wynosić około 150 cm (wliczając pralkę, umywalkę, luz i podpory blatu), natomiast maksymalne wymiary ogranicza wyłącznie przestrzeń łazienki. Im dłuższy blat, tym lepszy – zmieścimy pod nim wtedy również szafkę z koszem na brudną bieliznę oraz środki czystości, dzięki czemu stworzymy w łazience świetnie zorganizowany kącik do prania.
Jeżeli dysponujemy łazienką niewielkich rozmiarów możemy wykorzystać pralki o mniejszej głębokości (np. 45cm), dobierając do nich mniejsze umywalki. Blat ukrywający pralkę może być również autonomicznym elementem naszej łazienki. Wówczas pełni na przykład funkcję toaletki, na której ustawimy lustro i przybory kosmetyczne.
- Zasłonka/drzwiczki
Aby nasza pralka w łazience była jeszcze bardziej ukryta, możemy zasłonić ją też od przodu – drzwiczkami bądź elegancką zasłonką (gładką czy też ozdobioną wzorem pasującym do wystroju łazienki).
- Zapamiętaj!
Blat nie pomoże leżeć na pralce – musi być podparty z obu stron ściankami. Na podłodze nie powinna znajdować się żadna listwa czy szyna – uniemożliwiłoby to wysuwanie pralki, kiedy zaistnieje taka konieczność.
2. Pralka umieszczona we wnęce
Zdarza się, że łazienki, szczególnie te w blokach, posiadają nietypowe kształty. Pozornie mało praktyczna wnęka może okazać się idealnym miejscem na pralkę w łazience. Jeśli jednak takiej wnęki nie mamy, możemy zbudować ją sami, np. z płyt gipsowo-kartonowych.
Pamiętajmy, by nie marnować przestrzeni – nad pralką we wnęce zamontujmy półki bądź szafkę, w której składować będziemy detergenty i brudną bielizną, czy nawet miski oraz deskę do prasowania. Warto pamiętać, że wnęka umożliwia nam również wstawienie pralki ładowanej od góry.
Jeśli pralka w łazience jest według nas mało reprezentacyjnym sprzętem nawet we wnęce, zawsze możemy ją zamknąć przy pomocy drzwi (np. na zawiasach) bądź żaluzji meblowej. Otrzymamy w ten sposób prostą i elegancką szafę skrywającą.
Polecamy:
Czytaj również
Jaki dywanik łazienkowy kupić?
Jeżeli chcesz postawić na podłodze łazienki dywanik, to z pewnością zależy ci na tym, aby dobrze wchłaniał wilgoć i był wystarczającej wielkości, aby na nim stanąć. Oczywiście może on... więcej
Jak urządzić łazienkę?
Pytanie „jak urządzić łazienkę?” zadaje sobie każda osoba, która buduje dom lub wprowadza się do mieszkania, które ma zamiar remontować. Łazienka to pomieszczenie,... więcej
Remont łazienki - jak zminimalizować koszta?
Od czasu do czasu w naszych domach oraz mieszkaniach musimy przeprowadzić mniejsze lub większe remonty różnego typu. Jednym z newralgicznych punktów każdego lokum jest łazienka. Ponieważ... więcej
Trendy łazienkowe dla najlepszych inwestorów
Wystrój łazienki podlega trendom w takim samym stylu, jak pozostałe wnętrza. Jedni preferują wystrój minimalistyczny i naturalne materiały w stylu drewna czy kamienia, inni z kolei decydują... więcej