
Mała łazienka z prysznicem – zasady jej aranżacji

Wymiary prysznica do małej łazienki
Standardowe wymiary kabiny prysznicowej wynoszą 80cmx80cm lub 90cmx90cm. Do niewielkich łazienek najczęściej wybierane są pierwsze modele, które lepiej wkomponowują się w ich metraż. Kabina nie powinna być jednak mniejsze niż 80cmx80cm, ponieważ korzystanie z niej może być wówczas niekomfortowe. Mała łazienka z prysznicem musi być tak urządzona, aby jej powierzchnia nie stanowiła utrudnienia dla użytkowników.


Mała łazienka z prysznicem – wymiary brodzika
Aby mała łazienka z prysznicem była w pełni funkcjonalna, warto wybrać głęboki brodzik. Będzie mógł on służyć jako substytut wanny . Dodatkowo zmniejsza ryzyko zachlapania podłogi w pozostałej części łazienki podczas korzystania z prysznica przy otwartych drzwiach, np. w trakcie prania ręcznego. Trzeba przy tym jednak uwzględnić również wysokość łazienki – zbyt głęboki brodzi może bowiem nie zmieścić się w niskim wnętrzu. Standardowa wysokość kabin wynosi od 175 a 185 cm, natomiast brodzika od 6 cm do ponad 30cm.
Zobacz: Mała łazienka z prysznicem – rodzaj drzwi do kabiny
Aranżując małą łazienkę z prysznicem, trzeba wziąć pod uwagę także detale, które wpływają na komfort jej użytkowania. Jednym z nich jest sposób otwierania drzwi kabiny. W przypadku niewielkiego wnętrza najlepiej sprawdzą się drzwi zsuwane – nie zabierają bowiem dodatkowego miejsca podczas otwierania. Mniej komfortowym rozwiązaniem są modele rozchylane czy dwustronnie otwierane.
Mogą one sprawić, że mała łazienka z prysznicem zmieści jeszcze mniej sprzętów niż wynika to z jej metrażu - ustawienie przy kabinie pralki czy innego urządzenia może bowiem blokować otwieranie tych dwóch typów drzwi.


Mała łazienka z prysznicem bez brodzika
Aby mała łazienka z prysznicem wyglądała estetycznie, a przy tym wydawała się bardziej przestronna, należy ograniczać ilość jej wyposażenia i dodatków. Temu celowi służy m.in. prysznic bez brodzika (brodzik, chociaż bardzo funkcjonalny, źle komponuje się wizualnie z niewielką przestrzenią). O jego zastosowaniu warto pomyśleć już na etapie projektowania wnętrza lub przed jego wykańczaniem. Odpływ prysznica musi bowiem zostać zamontowany w podłodze o określonym spadku. Dodatkowo pod jej powierzchnią trzeba ukryć rury kanalizacyjne i syfon (ewentualnie stelaż z syfonem i odpływem może być zabudowany w ścianie).

Przy prysznicu bez brodzika często rezygnuje się również z pełnej kabiny na rzecz szklanej ściany lub drzwi. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które wpisuje się w trend tworzenia minimalistycznych aranżacji. Z tego względu doskonale pasuje wizualnie do małych łazienek.
Czytaj również
Japandi w łazience zaczyna się od detali. Jak zabudowa geberitu...
Styl japandi zdobywa kolejne wnętrza, a łazienka staje się jednym z jego najbardziej naturalnych obszarów. Zamiast zimnych płytek i przypadkowych dodatków – jasne barwy, przytulność... więcej
Jaką ościeżnicę wybrać do drzwi łazienkowych?
Łazienka to jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń w domu – wysoka wilgotność, częste zmiany temperatury oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z wodą sprawiają, że zarówno... więcej
Blaty łazienkowe, które pokochasz: poznaj designerskie rozwiązania...
Jakie blaty łazienkowe wybierać, żeby rezultat był estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny i trwały? Dziś, urządzając łazienkę, do wyboru masz kilka wariantów. Warto dowiedzieć się,... więcej
Jak stworzyć funkcjonalną aranżację dużej łazienki?
Duża łazienka to marzenie wielu osób i jednocześnie wyzwanie dla architektów. Na sporej powierzchni nie można ustawić jedynie najpotrzebniejszych sanitariatów, gdyż pomieszczenie... więcej