Tapety do łazienki

Tapety do łazienki to oryginalna alternatywa dla płytek. Ich niewątpliwą zaletą jest szeroki wybór wzorów oraz kolorów, które nadają im dekoracyjny charakter. Jednak, aby dobrze spełniły swoją rolę, muszą być wytrzymałe na trudne warunki panujące w tym pomieszczeniu. Jakie tapety do łazienki wybrać i co warto wiedzieć o każdej z nich?  
Tapety-do-łazienki.jpg
Fot. Tapety Artfunk

Tapety do łazienki  - jakie wybrać?

Tapety do łazienki powinny wyróżniać się wysoką odpornością na wilgoć i czyszczenie. Te dwie cechy zapewnią im doskonały wygląd przez długi czas, a także zabezpieczą przed ich wybrzuszaniem się i odklejaniem. W łazience  najlepiej sprawdzą się zatem wodoodporne tapety winylowe oraz z włókna szklanego.

Tapety-do-łazienki-2.jpg
Fot. Tapety Artfunk

Winylowe tapety do łazienki

Winylowe tapety są odporne na wilgoć oraz na ogień, co czyni z nich odpowiedni materiał zarówno do łazienek, jak i do kuchni. Ich spód wykonany jest z papieru, a wierzch ze spienionego lub płaskiego winylu. Spieniony winyl dobrze maskuje różne niedoskonałości ściany, w tym nierówności i drobne pęknięcia. Jest jednak mniej odporny na ścieranie, zarysowania i czyszczenie niż tapety do łazienki z płaskiego winylu, które mają podwyższoną wytrzymałość na czynniki mechaniczne. Płaskie tapety winylowe posiadają dodatkowo błyszczącą powłokę, która odbija światło i optycznie powiększa niewielkie pomieszczenia. Mogą być jednak stosowane jedynie na równych powierzchniach, ponieważ słabo maskują nierówności ściany.

Odmianą tapet winylowych są tapety na podkładzie fizelinowym. Ich ułożenie jest stosunkowo szybkie, ponieważ klej nakłada się jedynie na ścianę. Ponadto tapety do łazienki na fizelinie dobrze tłumią hałas oraz kryją drobne nierówności powierzchni.

Tapety-do-łazienki-3.jpg
Fot. Tapety Artfunk

Tapety z włókna szklanego do łazienki

Innym rodzajem wodoodpornej tapety do łazienki jest tapeta z włókna szklanego. Odznacza się ona wysoką wytrzymałością na ścieranie oraz dobrze kamufluje wady ścian. Zazwyczaj ma neutralną, jasną barwę, jednak jej powierzchnia nadaje się do malowania, zatem możemy nadać jej dowolny kolor. Ważne jest, aby farba, której do tego użyjemy również była dostosowana do warunków panujących w łazience.

Tapety do łazienki  z włókna szklanego są jednak niełatwe do usunięcia, zatem należy je traktować jako wybór na wiele lat. Ponadto trudno się je układa, a samo włókno szklane może działać drażniąco na skórę i oczy.  

Czytaj również 

Inspiracje