Płytki winylowe ‒ czy sprawdzą się w łazience?

Aranżacja wymarzonej łazienki to jedno z większych wyzwań, podczas każdego urządzania wnętrza. Wybór odpowiednich sanitariatów, znalezienie armatury, czy przede wszystkim – podstaw jak materiał na podłogę czy ściany, dla wielu stanowi prawdziwe wyzwanie. Czy poza popularnymi kafelkami istnieje alternatywa na podłogę? Dla wielu są nią popularne panele LVT. Przeczytaj, czy sprawdzą się także w Twojej łazience. 
Płytki winylowe ‒ czy sprawdzą się w łazience?

Panele winylowe – materiał odporny na wilgoć

Łazienka to pomieszczenie o tyle niezwykłe i trudne do aranżacji, że panują w nim inne warunki niż w pozostałych częściach domu. Przede wszystkim podłoga w łazience jest bezustannie narażona na wilgoć – nie tylko w bezpośrednim kontakcie z wodą, ale także po kąpieli poszczególnych mieszkańców domu. Dlatego podobnie, jak przy doborze farby, gdzie wybiera się farbę wodoodporną, tak i w tym wypadku należy postawić na wytrzymały materiał na podłogi.

 

Panele winylowe spełniają to założenie. Wykazują się one wysoką odpornością na kontakt z wodą, co ważne – także można je ścierać bez wykorzystania specjalnych środków, czy detergentów. Dzięki temu utrzymanie ich w czystości będzie łatwe, nawet jeśli na podłogę łazienki upadnie resztka kosmetyku, czy wychlapie się woda z wanny.  
 

Wygodne w utrzymaniu i bezpieczne – podłogi winylowe

Dzięki swojemu wykończeniu podłogi winylowe nie tylko są łatwe do utrzymania w czystości ‒ nie wymagają stosowania specjalnych detergentów, ale będą także bezpieczne dla mieszkańców czy innych użytkowników łazienki. Można je również czyścić z pomocą mopa parowego.

Co równie istotne, powierzchnia podłogi winylowej nie jest zbyt śliska. Dzięki czemu wyjście spod prysznica lub z wanny jest stosunkowo komfortowe i bezproblemowe – oczywiście zakładając przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. 
 

Podłogi winylowe – alternatywa dla kafelków?

Wydaje się więc, że podłogi winylowe mogą być stosowane zamiennie z płytkami. Czy jest to rozwiązanie tańsze? Porównanie w tym wypadku nie jest łatwe. Cena zależna jest od wybranego wzoru, marki i parametrów ‒ zarówno w przypadku kafelków, jak i paneli winylowych.

Równie jednak ważnym kosztem są kwestie montażu. Podłogi winylowe wymagają równego podłoża, co czasem może być minusem w starszych łazienkach wymagających wówczas gruntownego remontu. Jeśli jednak podłoże spełnia ten wymóg, płytki winylowe mogą zostać zamontowane nawet bez pomocy fachowca. W przypadku układania kafelek, jego pomoc jest raczej niezbędna. Należy także pamiętać o kosztach takich jak klej do płytek – droższy w przypadku tego, jaki należy stosować w łazienkach i pomieszczeniach narażonych na wilgoć, czy konieczności zakupu fugi. 

 

Zobacz płytki winylowe w sklepie Arcydom.pl!
 

Podłogi LVT – szeroki wybór wzorów 

Panele winylowe to rozwiązanie, które oferuje bardzo duże możliwości kolorystyczne oraz wzornicze. Warto na nie zwrócić uwagę szczególnie wtedy, gdy szuka się materiału przypominającego drewno. Choć na rynku dostępne są jego imitacje wykonane z płytek, to oferta paneli winylowych jest bogatsza i posiada pełniejszą paletę odcieni. Panele winylowe są także dostępne w niezwykle modnych obecnie wzorach przypominających naturalny kamień czy beton, co jest ich niekwestionowana zaletą. 

 

Odpowiedź na pytanie, czy panele winylowe sprawdzą się w łazience, może być zatem tylko jedna – twierdząca. Przygotowując się do ich zakupu, należy jedynie pamiętać o wymogu równego podłoża i oczywiście o własnym guście. Mając do wyboru tak szeroką gamę wzorów, z pewnością uda się znaleźć panele winylowe do łazienki idealnie pasujące do wizji wymarzonego pomieszczenia!

Czytaj również 

Inspiracje