Płytki do łazienki – jakie wybrać?

Każdy kto kiedykolwiek wykańczał mieszkanie zapewne stanął przed dylematem wyboru płytek do łazienki. Mnogość dostępnych kolorów i wzorów może przyprawić o zawrót głowy. Oprócz estetyki ważne jest również odpowiedni dobór materiałów stosowanych do położenia płytek. Jak rozsądnie dokonać wyboru tak, aby łazienka prezentowała się dobrze?
płytki-do-łazienki.jpg

Szersze spojrzenie


Przy wyborze płytek do łazienki warto uzmysłowić sobie, że ściany i podłoga to pewnego rodzaju tło dla całego pomieszczenia, dlatego właśnie to, jakie płytki wybierzecie będzie miało wpływ na to, jaka atmosfera będzie panować w Waszej łazience. Ciemniejsze kolory sprawią, że pomieszczenie będzie przytulne, zaś surowa biel to wybór dla wszystkich tych, którzy cenią sobie nowoczesność i minimalizm. Dostępnych wzorów oraz barw jest wiele. Pamiętajcie tylko o tym, że to, co wybierzecie będzie miało duży wpływ na komfort użytkowania Waszej łazienki.

Rodzaj

Innym bardzo ważnym aspektem podczas wyboru płytek do łazienki jest ich rodzaj. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy i spełnia określoną rolę.

płytki-do-łazienki-2.jpg

Oto, co najczęściej wybierają klienci wykańczający łazienkę:
  • Glazura– materiał stosowany praktycznie tylko na ścianach. Glazura występuje w postaci kruchej płytki pokrytej szkliwem. Jest to stosunkowo tanie, ale niezbyt trwałe rozwiązanie.
  • Terakota – ten rodzaj płytek jest idealny na podłogę. Terakota może posiadać gładką lub fakturowaną powierzchnię w zależności od tego, czego potrzebujecie. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, dlatego tak dobrze sprawdzają się na podłodze.
  • Gres porcelanowy – te płytki stworzone są ze zmielonego kwarcu, skaleni lub kaolinu. Posiadają jednorodną strukturę, co daje bardzo dobry efekt wizualny. Gres porcelanowy wykorzystuje się zarówno na ścianach jak i podłogach. Jego duża twardość i odporność na ścieranie sprawiają, że jest to idealny wybór do każdej łazienki.
  • Klinkier szkliwiony – Klinkier charakteryzuje się niezwykłą twardością i bardzo solidnymi parametrami technicznymi. Oprócz tego płytki są dostępne w wielu kolorach.
     
Gatunek

Płytki do łazienki występują w różnych gatunkach. Wybór konkretnego z nich może mieć wpływ na ich cenę. Zasadniczo rozróżnia się trzy rodzie materiałów. W gatunku pierwszym dopuszcza się 5 wadliwych płytek na 100. Gatunki II i III, to wybór dla osób bardziej liczących się z kosztami. W tym wypadku dopuszczalna ilość płytek wadliwych jest większa. Dla wszystkich, dla których pierwszorzędne znaczenie ma cena dostępne są jeszcze płytki ceramiczne pakowane bez selekcji. Jest to wybór ryzykowny, ale korzystny finansowo.

płytki-do-łazienki-3.jpg

Przy wyborze miejcie na uwadze, że w przypadku niższych gatunków może być nieco trudniej z reklamacją. Najlepiej będzie, jeżeli zapytacie się sprzedawcy, co według konkretnego sklepu uznawane jest za wadę i daje podstawę do zwrotu.

Bądźcie konsekwentni

Jeżeli już zdecydujecie się na konkretny rodzaj i styl płytek ceramicznych ważne abyście byli konsekwentni. Warto przed zakupem zaplanować to, jak ma być zaaranżowana Wasza łazienka.

płytki-do-łazienki-4.jpg

Taka wiedza pomoże Wam uniknąć stylistycznego bałaganu, który sprawi, że pomieszczenie będzie robić wrażenie urządzonego chaotycznie i bez pomysłu. Jeżeli nie znacie się lub po prostu nie czujecie się na siłach, aby samodzielnie zdecydować o aranżacji łazienki dobrym rozwiązaniem może okazać się nawiązanie współpracy z profesjonalnym projektantem, który korzystając ze swojej wiedzy pomoże w wyborze odpowiedniego motywu płytek do łazienki.
 
 

Czytaj również 

Inspiracje