Urządzając łazienkę – jak zapewnić sobie dobre oświetlenie i wentylację?
Oświetlenie łazienki
Nie ma ogólnych reguł, co do tego, jak powinno wyglądać światło górne: wszystko zależy od osobistych preferencji i rozmiarów pomieszczenia. Obecnie modne staje się jednak stosowanie w łazienkach punktowego światła sufitowego (wiele mniejszych źródeł światła, wkomponowanych w powierzchnię sufitu). Takie rozwiązanie gwarantuje równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, dobrze też wpasowuje się w wystrój większości łazienek.
Specyfika łazienki sprawia, że poza światłem górnym szczególnie ważne jest dobre oświetlenie okolic lustra. To przed nim najczęściej domownicy malują się, golą albo czeszą, potrzebują więc jak najlepszej widoczności. Dodatkowe lampy nad lustrem albo wzdłuż ram pozwolą nam dostrzec w odbiciu wszystkie drobne niedoskonałości, jak rozmazany tusz czy brud w kącikach ust. Najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o żarówki łazienkowe, są takie, które emitują światło o zimnej barwie.
Wybór okna łazienkowego
Nie wszyscy są entuzjastami montowania okien w łazienkach, zwłaszcza jeśli te znajdują się na parterze. Takie rozwiązanie ma jednak pewne zalety. Okno łazienkowe zapewni nam przede wszystkim dostęp do naturalnego światła (co z kolei przyczynia się do zmniejszenia rachunków za prąd), a dodatkowo ułatwi wietrzenie pomieszczenia.
W przypadku łazienek usytuowanych na parterze, dobrym rozwiązaniem mogą być niewielkie, wysoko zamontowane okna: najczęściej stosowane rozwiązania to okna o kształcie poziomych prostokątów, kwadratów albo kół. Jeżeli jednak marzą się nam większe okna to alternatywnym sposobem na zachowanie prywatności będzie zastosowanie odpowiednich szyb: na przykład witrażowych albo matowych. Tego typu szyby przepuszczają pewną ilość światła, a przy tym skutecznie chronią przed spojrzeniami osób postronnych. Kolejna możliwość to montaż rolet zewnętrznych lub osłon montowanych od strony pomieszczenia (takich jak roletki tekstylne, czy plisy), które pozwolą nam na skuteczne osłonięcie okien.
Duże przeszklenia łazienkowe są obecnie chętnie stosowane w przypadku łazienek położonych na piętrze. W wielu nowoczesnych projektach układ łazienki projektowany jest w taki sposób, aby okno dawało efekt optycznego powiększenia przestrzeni i dostęp do światła dziennego, ale jednocześnie nie naruszało prywatności domowników. Efekt ten osiągany jest dzięki odpowiedniemu usytuowaniu prysznica lub wanny względem okien.
Jeśli chodzi o rodzaj materiałów okiennych, wybieranych do okien łazienkowych, najczęściej jest to PCV albo aluminium. Tego typu okna są nieco łatwiejsze w utrzymaniu niż drewno, które wymaga też dodatkowej pielęgnacji. W pomieszczeniu takim, jak łazienka, gdzie powietrze często jest ciepłe i wilgotne, drewniane okna będą potrzebowały częstszej konserwacji. Okno o kształcie i kolorze ram odpowiednio dobranym do wystroju łazienki wzbogaca również jej aranżację. Okna, które świetnie sprawdzą się także w przypadku łazienek, znajdziemy m.in. w ofercie producenta kompleksowej stolarki DAKO.
Dlaczego prawidłowa wentylacja łazienki jest ważna?
Prawidłowa wentylacja pomieszczeń zapewnia stałą wymianę powietrza i przede wszystkim dopływ świeżego. Ponadto pomaga w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów i sprzyja utrzymaniu optymalnych dla mieszkańców warunków. Pamiętajmy, że przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach może negatywnie odbyć się na zdrowiu i wywoływać takie objawy jak bóle głowy, pieczenie oczu, znużenie. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do pojawienia się astmy albo alergii.
Właściwa wentylacja jest szczególnie ważna w pomieszczeniu takim jak łazienka.
W powietrzu unosi się w niej sporo wilgoci, a podczas kąpieli wszędzie osiada para wodna – co jest widoczne zwłaszcza na lustrach. Brak odpowiedniej wentylacji, po pierwsze, zwiększa ilości osiadającej pary, po drugie, może doprowadzić do pojawienia się plam grzybów i pleśni. Niedziałająca lub funkcjonująca niewłaściwie wentylacja wpływa negatywnie na samopoczucie osób korzystających z takich pomieszczeń. Zawroty głowy, poczucie duszności, czy nawet omdlenie – to możliwe konsekwencje niedostatku świeżego powietrza podczas gorącej kąpieli.
Istnieją dwa podstawowe typy wentylacji: mechaniczna i grawitacyjna. Najlepiej w domach sprawdza się wentylacja mechaniczna, która dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń nie tylko zapewnia stały obieg powietrza, ale też oczyszcza i ogrzewa powietrze nawiewane. Ten typ wentylacji umożliwia także kontrolę nad wietrzeniem, niezależnie od warunków zewnętrznych. Wentylacja grawitacyjna nazywana też naturalną, funkcjonuje dzięki naturalnemu zjawisku konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Powietrze o wyższej temperaturze, pochodzące z wnętrza domu, ma mniejszą gęstość niż chłodniejsze na zewnątrz, dlatego płynie ku górze. Wymiana powietrza odbywa się tym intensywniej, im bardziej temperatura wewnątrz pomieszczenia różni się od temperatury zewnętrznej. W przypadku niewielkich łazienek tego typu wentylacja (a więc: zamontowanie kratki wentylacyjnej) powinna okazać się wystarczająca. Przy większych łazienkach warto jednak przemyśleć instalację wentylatorów.
Wentylacja łazienki – o czym trzeba pamiętać
Niezależnie od tego, czy ograniczymy się do wentylacji grawitacyjnej, czy też zdecydujemy się na wentylację mechaniczną, konieczny będzie montaż kratki wentylacyjnej. Należy umieścić ją jak najbliższej sufitu, za to jak najdalej od drzwi wejściowych – dzięki temu strumień świeżego powietrza dotrze do większej części pomieszczenia. Jeżeli uważamy, że wentylacja grawitacyjna nie spełni swojego zadania w sposób wystarczający, najlepiej rozważyć montaż dodatkowych wentylatorów. Na rynku dostępne są różne ich typy, w zależności od potrzeb można więc zamontować urządzenie działające stale albo włączane okazyjnie.
Uwaga! Nigdy nie montujmy wentylatora w kratce, jeżeli w łazience umieszczony jest wlot do systemu pieca gazowego! Pamiętajmy też, że jeśli w łazience stoi piec z otwartą komorą spalania (np. z funkcją ogrzewania wody użytkowej) to wedle przepisów musimy do pomieszczenia doprowadzać świeże powietrze przewodem z zewnątrz (niezależnie od systemu wentylacji).
Kolejna istotna sprawa to wybór właściwych drzwi. Lepiej, aby te przeznaczone do łazienki nie były zbyt szczelne, doradza się także, by w dolnej części znalazły się otwory, zapewniające przepływ powietrza pomiędzy łazienką a mieszkaniem.
Odpowiednią wentylację, dzięki możliwości wietrzenie łazienki ułatwia też, oczywiście, obecność okna. Jeżeli zdecydujemy się na zamontowanie w łazience funkcjonalnego okna, możemy w dowolnej chwili łatwo wywietrzyć pomieszczenie. W pogodne dni możliwa jest kąpiel przy otwartym czy uchylonym oknie, w chłodniejsze wystarczy otworzenie go na parę minut, aby wpuścić nieco świeżego powietrza czy pozbyć się niemiłego zapachu. Dodatkowa opcja poprawienia wentylacji to zamontowanie w oknach nawiewników.
Właściwie dobrane oświetlenie i odpowiednia wentylacja łazienki to istotne kwestie, których dobre rozplanowanie sprawi, że codzienne użytkowanie pomieszczenia będzie nie tylko bardziej komfortowa, ale także pozwoli ochronić domowników przed potencjalnymi kłopotami zdrowotnymi.
15.02.2018
Czytaj również
-
Oświetlenie łazienkowe - jak je wybrać?
Wiele łazienek, szczególnie niewielkich metrażowo, nie ma dostępu do naturalnego światła. W takich przypadkach okno musi zostać zastąpione sztucznym oświetleniem, którego cechy powinny... więcej
-
Bezpieczna instalacja elektryczna w łazience – o czym pamiętać?...
Łazienka to przestrzeń wymagająca specjalnej uwagi w każdym domu lub mieszkaniu. Ze względów bezpieczeństwa powinno się wprowadzać do niej właściwie dopasowane sprzęty, nadające się... więcej
-
Łazienka urządzona wzorcowo. Poznajmy ważne zasady aranżacyjne...
Łazienka, podobnie jak inne pomieszczenia w domu, wymaga wiele aranżacyjnego trudu, aby urządzić ją dokładnie tak, jak chcemy. Tutaj jednak czekają na nas dodatkowe przeszkody, bo mamy do czynienia... więcej
-
Jakie oświetlenie do łazienki nad lustro? Kinkiet łazienkowy!...
Strefa wokół umywalki i lustra to pod względem oświetlenia bardzo ważne miejsce w łazience. Od tego, jakie oświetlenie do łazienki wybierzemy, zależy precyzja makijażu o poranku i demakijażu... więcej