Ekologiczne rozwiązania do łazienki
1. Baterie łazienkowe
Popularne stają się umywalkowe baterie bezdotykowe. Wystarczy przyłożyć ręce pod kran, a dostaniemy tyle wody ile potrzeba na ich umycie, nie tracąc ani kropli. Baterie mogą również być wyposażone w perlatory, które napowietrzają wodę, dzięki czemu nie tracąc na intensywności strumienia, znacznie ograniczamy jej zużycie. Warto również zamontować armaturę termostatyczną, która zapamiętuje ustawioną temperaturę wody, nie trzeba, więc tracić czasu na jej ponowną regulację. Podobnie jest z bateriami, które same mieszają ciepłą i zimną wodę. O ekologii świadczy także trwałość materiałów, wśród baterii najlepsze są te o ceramicznych głowicach – są mniej podatne na rozszczelnienia i pozwalają na szybszą zmianę intensywności strumienia wody.
Fot. Bateria łazienkowa bezdotykowa firmy ORAS.
2. WC
Tutaj, kluczową kwestią jest ilość wody, jaka jest potrzebna do spłukiwania miski sedesu. Standardowe spłuczki zużywają całą wodę, jaka mieści się w zbiorniku, jednak można zastąpić je spłuczkami, które potrzebują już tylko 2/4 litra wody. Według szacunków, przy 4 osobowej rodzinie można w ten sposób zaoszczędzić nawet do 30 litrów wody dziennie.
W męskich toaletach biurowych albo, innych obiektów publicznych warto zainstalować pisuary spłukujące 1 litrem wody, a to dzięki zastosowaniu automatycznego, radarowego, bądź termicznego systemu spłukiwania. Istnieją również pisuary bezwodne, których syfon wypełniony jest specjalnym olejem neutralizującym.
Fot. Pisuar ścienny bezwodny firmy Laufen.
3. Ceramika i meble
Jeśli planujecie urządzić zdrową dla środowiska naturalnego i dla domowników łazienkę nie zapominajcie także o materiałach, z jakich wykonane są płytki i meble łazienkowe. Nowoczesna ekologiczna glazura ma tylko 3,5 mm grubości, dzięki czemu przy produkcji zużyto na nią mniej materiału i podlega szybszej biodegradacji. Do tego jej lekkość sprawia, że można kłaść ją na stare płytki.
Ekologiczna łazienka powinna być jak najbardziej zbliżona do natury, dlatego meble z drewna, zaimpregnowane bezpiecznym materiałem, wszelkie wykończenia z kamienia i szkła będą sprzyjały poczuciu zgody ze środowiskiem. Takie meble są estetyczne i trwałe.
W pełni ekologiczna łazienka to również taka, w której wiszą ręczniki z naturalnej bawełny, gdzie używa się biodegradowalnych środków czystości i biokosmetyków, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i urodę. Ekologia opiera się na nowoczesnej technologii, odpowiedzialnym i pozytywnym sposobie myślenia, na zgodzie ze środowiskiem i naturą człowieka, które w całości tworzą harmonię.
Czytaj również
-
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zestawu podtynkowego WC
Zestaw podtynkowy WC to zestaw składający się z miski WC oraz mechanizmu spłukiwania, który jest ukryty w ścianie lub podłodze. Zestaw podtynkowy jest popularnym rozwiązaniem w budownictwie,... więcej
-
Cieknąca spłuczka, zapchany sedes i bidet – podstawowe naprawy...
Zapchany sedes i bidet oraz cieknąca spłuczka do WC znajdują się na liście najbardziej powszechnych problemów, jakich doświadcza każdy właściciel mieszkania. Czy za każdym razem, kiedy... więcej
-
Uszczelniacz silikonowy. To przyda ci się w trakcie remontu...
Silikonowa masa uszczelniająco-klejąca ze względu na bardzo dobrą przyczepność do różnego typu materiałów i elastyczność często wykorzystywana jest w remontach domów i mieszkań.... więcej
-
W jakiej łazience sprawdzi się miska wisząca?
Wielu osobom wydaje się, że zakup miski WC jest prosty i nie trzeba na ten cel poświęcać zbyt dużo czasu. To jednak błąd. Branża ma w tym przypadku do zaoferowania naprawdę sporo, dlatego wybór... więcej