Największe zalety dobrej armatury

Odpowiednia, dobrze dopasowana armatura zupełnie zmienia wygląd łazienki i pomaga w funkcjonowaniu. Jedną z najczęściej używanych rzeczy w mieszkaniu, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, są baterie, zarówno kuchenne, jak i łazienkowe. Jakie powinniśmy wybrać do naszego domu czy mieszkania?
Największe zalety dobrej armatury
Rodzajów baterii jest mnóstwo – stojące, naścienne, jednouchwytowe, dwuuchwytowe. Różnią się kształtem, kolorem, uchwytem, wielkością, sposobem sterowania, sposobem montażu, regulacją czy designem. Złe wybranie baterii sprawia, że kilkanaście – kilkadziesiąt razy dziennie będziemy korzystali z czegoś, co jest dla nas niewygodne i nam się nie podoba.
 


Baterie kuchenne

 

Wybierając baterie kuchenne warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej kształt, wielkość i na to, gdzie ma uchwyt. Jeśli nie zwrócimy uwagi na te szczegóły może się okazać, że zakupiona bateria nie będzie nadawała się do zamontowania w naszej kuchni przez to, że jest na przykład zbyt wysoka w pionie i będzie kolidować z szafką, że do uchwytu będzie ciężki dostęp, a w skrajnych wypadkach może się nawet okazać (jeśli mamy nieduży zlew), że końcówka wylewki będzie wystawała poza zlew. Jeśli z kolei mamy duży zlew, a naczynia myjemy zalewając jedną z komór wodą lub robimy to często z innych powodów, na przykład myjąc mięso czy chcąc coś ostudzić, bardzo ważny będzie dla nas przepływ wody. Standarem jest 10 lub 12 litrów na minutę. Wybierając baterię, która będzie miała większy przepływ zaoszczędzimy na czasie. Jednorazowo nie będzie to wielka różnica, ale jeśli pomnożymy ten czas przez tydzień, miesiąc, rok, już tak. Każdy element naszego domu powinien być po prostu dobrze do nas dopasowany. Dobrze jest zapytać producenta, czy jego baterie mają wyciąganą wylewkę, która w wielu sytuacjach bardzo ułatwi nam życie.
 


Baterie łazienkowe

 

W zasadzie baterie łazienkowe niewiele różnią się od kuchennych, natomiast zupełnie czym innym są baterie prysznicowe czy natryskowe. W tym przypadku szczególnie musimy zwrócić uwagę na to, jaki prysznic najbardziej nam odpowiada, a nawet na to, czy mamy delikatną skórę. Natryski punktowe, przesuwne, a może deszczownia czy charakterystyka rączki, to wszystko będzie dla nas miało ogromne znaczenie. Jedni lubią mocny prysznic pod dużym ciśnieniem, dla innych może to być wręcz bolesne, jeśli więc domownicy mają różne preferencje warto wybrać rączkę z odpowiednią regulacją. Znaczenie będzie również miało to, czy rączka ma system samodzielnego oczyszczania, który wydłuży jej żywotność, a nam pozwoli się dłużej cieszyć wyglądem nowości.

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?


 
Z pewnością istotna będzie dla nas długość gwarancji oraz to, czego gwarancja dotyczy. Niektóre firmy zapewniają serwisowanie w ciągu maksymalnie 48 godzin, co daje nam jeszcze więcej pewności, że używana przez nas bateria jest dobrej jakości (inaczej producentowi byłoby trudno dotrzymać takich terminów) i że będziemy z niej wygodnie korzystać ciesząc się, że dokonaliśmy dobrego wyboru.

Czytaj również 

Inspiracje