Zakup armatury łazienkowej – na co zwrócić uwagę?
Design przede wszystkim - idealnie dobrane
Wybierając armaturę łazienkową należy pamiętać, że te elementy wyposażenia potrafią nadać wnętrzu indywidualnego charakteru i stać się ważnym punktem wystroju łazienki. Baterie umywalkowe, wannowe, bidetowe, prysznicowe (a także dla zachowania spójności stylu w całym domu czy mieszkaniu – baterie kuchenne) to najczęściej komplety produktów wykonane z tych samych materiałów i o takim samym wzornictwie. Obecnie na rynku jest ich naprawdę wiele i raczej bez trudu dobierzemy linię pasującą stylem na naszej łazienki. W śród najpopularniejszych wzorów dominują baterie łazienkowe o nowoczesnym wzornictwie charakteryzujące się prostą formą i jednolitą kolorystyką (chromowane lub w kolorze – najczęściej w czerni lub bieli). Możemy postawić również na bardziej awangardowe rozwiązania i wybrać modele o zgeometryzowanej formie czy niestandardowym kolorze (złoty, różowe złoto, energetyczne, wyraziste kolory, łączenia dwóch kolorów). Do wnętrz stylizowanych dedykowane są bateria łazienkowe o tradycyjnym wzornictwie – najczęściej dwu-uchwytowe i wyglądem nawiązujące do modeli armatury, jakie stosowane były w minionym wieku.
Rozwiązania oszczędzające wodę
Wygląd baterii to często pierwsze kryterium na jakie zwracamy uwagę wybierając baterie łazienkowe. Nie powinno ono być jednak jedynym. Często zwracamy również uwagę czy wybrane przez nas modele baterii wannowych i natryskowych posiadają rozwiązania oszczędzające wodę. W dobie kurczących się zasobów wód słodkich, są one nie tylko sposobem ograniczenia wysokości rachunków, ale także po prostu koniecznością. Na jakie rozwiązania możemy postawić?
- armatura jednouchwytową, dzięki niej szybko ustawimy optymalną temperaturę wody. W tradycyjnych bateriach dwu-uchwytowych trzeba najpierw wybrać ciepłą wodę a następnie za pomocą zimnej wyregulować jej temperaturę do odpowiadającego nam poziomu. Podczas tego procesu zużywamy zazwyczaj zdecydowanie więcej wody niż jest to w przypadku baterii jednouchwytowych.
- baterie z termostatem. Umożliwiają ustawienie na stałe optymalnej dla nas temperatury wody (w zakresie od 15 do 60°C) – bez konieczności ponawiania tego procesu za każdym razem. Dzięki tego typu bateriom łazienkowym oszczędzamy wodę (i czas!).
- perlator. Specjalna nakładka w formie pierścienia i strukturze sitka dopasowana kształtem do wylotu kranu czy prysznica. Ogranicza ilość przepływu - dzięki niej zużywamy od 15 do 60 procent mniej wody. Perlator jednocześnie napowietrza strumień wodny, dlatego praktyce w codziennym użytkowaniu nie odczuwamy znaczącej różnicy pomiędzy użytkowaniem baterii z perlatorem a bez niego.
Jeśli wahamy się pomiędzy wyborem wanny lub prysznica, zdecydowanie bardziej ekologicznym, sprzyjającym oszczędzaniu wody jest wybór tego drugiego. W prysznicu oprócz natrysku, warto również zamontować deszczownię, która dostarcza przyjemny, rozproszonym strumień wody idealny do codziennych, szybkich pryszniców.
Sposób montażu a wybór baterii łazienkowej
Mając już wybrany rodzaj baterii oraz przemyślany temat rozwiązań oszczędzających wodę, upewnijmy się, że model armatury, który planujemy zakupić będzie nam odpowiadać sposobem montażu. W śród dostępnych modeli baterii mamy bowiem baterie sztorcowe/stojące umieszczane na obrzeżu umywalki lub wanny, baterie ścienne montowane na ścianie a także baterie podtynkowe, których konstrukcja umieszczona jest bezpośrednio w ścianie. Czasem w obrębie jednej kolekcji baterii łazienkowych mamy dostępne modele w trzech typach montażu. Zdarza się jednak, że bateria jest dostępna tylko w wybranej w wersji, np. podtynkowej czy stojącej.
Czytaj również
-
Ekologiczne baterie umywalkowe. Jak oszczędzać wodę i energię? ...
Coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię i oszczędność zasobów naturalnych, co znajduje odzwierciedlenie także w wyborach dotyczących wyposażenia łazienki. Baterie umywalkowe... więcej
-
Złoto w kuchni - postaw na unikalny design idący w parze z...
Każdy z nas pragnie urządzić swoje mieszkanie czy dom zarówno niezwykle praktycznie i funkcjonalnie, jak również designersko. O ile takie założenia są proste do wykonania w takich... więcej
-
Największe zalety dobrej armatury
Odpowiednia, dobrze dopasowana armatura zupełnie zmienia wygląd łazienki i pomaga w funkcjonowaniu. Jedną z najczęściej używanych rzeczy w mieszkaniu, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę,... więcej
-
Nowoczesna łazienka w Twoim domu
Nowoczesne łazienki zaskakują nas swoimi ciekawymi rozwiązaniami, które nie tylko wprowadzają do każdego wnętrza powiew świeżości i innowacyjności, ale także znacząco podnoszą komfort... więcej