
Drewno w łazience – najlepsze gatunki i sposoby jego impregnacji

Drewno w łazience musi być twarde i odporne na wypaczenia. Decydujący wpływ na to ma współczynnik skurczu – im jest on niższy, tym drewno jest mniej narażone na pękanie i wyginanie. Z tego względu w łazience najlepiej sprawdzają się egzotyczne gatunki drzew, które w większości charakteryzują się niskim współczynnikiem skurczu. Dzięki temu są one bardziej odporne na wilgoć.

Polecanymi gatunkami drewna egzotycznego do łazienki są:
- Teak – drewno teakowe zawiera znaczną ilość substancji oleistych i kwasu krzemowego, dzięki którym nie nasiąka wodą. Ponadto charakteryzuje się różnorodnością barwy, od żółci poprzez czerwień do ciemnego brązu, często z pojedynczymi czarnymi słojami. Jednak z czasem drewno tekowe ciemnieje, szczególnie pod wpływem działania promieni UV.
- Doussie – pozyskiwane jest z kilku rodzajów drzew afrykańskich. Zwane jest również, jako drewno królewskie, co zawdzięcza swojej bogatej kolorystyce oraz właściwościom fizyko-mechanicznym. Doussie doskonale sprawdzi się jako drewno w łazience, ponieważ jest odporne na wilgoć, a także może być stosowane jako posadzka pokrywająca ogrzewanie podłogowe. Z czasem drewno doussie ciemnieje i zaczyna przypominać kolorem mahoń.
- Iroko - to drewno zróżnicowane kolorystycznie, począwszy od koloru miodowego przechodzi w oliwkowy aż do czekoladowego brązu. Twarde, tłustawe w dotyku, odporne na wodę i szkodniki. Iroko również zmienia barwę pod wpływem promieni słonecznych.
- Merbau –charakteryzuje się elegancką barwą – jest ona połączeniem rubinu i brązu wzbogacone o drobne, złote plamki. Ze względu na swoją wytrzymałość na czynniki mechaniczne oraz wilgotność często stosowane jest jako drewno w łazience i innych wymagających pomieszczeniach.

Jako drewno w łazience można wykorzystać również rodzime gatunki takie jak dąb, jesion, modrzew czy jawor. Dębina jest bardzo twarda i odporna na ścieranie, przez co często wykorzystywana jest jako materiał na posadzki. Ponadto sprawdzi się w łazience ze względu na możliwość ułożenia jej na ogrzewaniu podłogowym. W przypadku jesionu warto zdecydować się na deski poddane procesowi wędzenia – jesion wędzony jest bowiem znacznie bardziej odporny na wilgoć niż tradycyjna odmiana.
Jak zabezpieczyć drewno w łazience
Egzotyczne drewno w łazience jest znacznie mniej wymagające od rodzimych gatunków. Nie wymaga bowiem specjalistycznej pielęgnacji i częstej impregnacji. Wysoka zawartość substancji tłuszczowych zwiększa jego trwałość (jest to cecha ogólna drewna egzotycznego, jednak ze względu na wielość gatunków, należy dodatkowo zasięgnąć informacji o pielęgnacji zalecanej przez producenta).

Drewno w łazience pochodzące z rodzimych gatunków drzew należy natomiast pokryć impregnatami, które ochronią je przed wchłanianiem wilgoci. Zadaniem impregnatów jest również zabezpieczyć drewno przed rozwojem grzybów i pleśni, czemu szczególnie sprzyjają wilgoć i ciepło. Drewno w łazience powinno zostać zaimpregnowane z każdej ze stron jeszcze przed jego montażem – ważne jest, aby zabezpieczyć również boki oraz spód deski.

Najpopularniejszymi sposobami impregnacji drewna jest olejowanie i lakierowanie. Oleje wnikają w nie głęboko i podkreślają jego naturalną strukturę oraz kolor. Lakier tworzy natomiast warstwę ochronną na powierzchni drewna. Decydując się na ten sposób impregnacji drewna należy pamiętać, że w przypadku miejscowego uszkodzenia lakieru częściowa renowacja nie jest możliwa i trzeba cyklinować całą powierzchnię drewna. Ponadto lakierowane drewno w łazience nie ma możliwości efektownego odprowadzenia wody, kiedy przedostanie się ona w głąb jego struktury.
Czytaj również
Tradycyjne płytki czy kamień do łazienki na ścianę – co...
Łazienka jest pomieszczeniem, w którym szczególną uwagę należy poświęcić wykończeniu ścian. Ich pokrycie odpowiednim materiałem pozwala nie tylko ochronić je przed zniszczeniem... więcej
Lustra łazienkowe ze źródłem światła – czy to się opłaca?...
Oświetlenie w łazience wpływa na komfort użytkowania całej przestrzeni. Chyba najistotniejsza jest dobra lampa zadaniowa przy lustrze. Bez niej nie da się bowiem wykonać bardziej precyzyjnych czynności. ... więcej
Meble do łazienki - jak wybrać, by rzeczywiście być zadowolonym?...
Jeśli jesteś w trakcie urządzania nowej łazienki lub zmieniasz wystrój starej, zapoznaj się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi wyboru mebli do tego wnętrza. Ze względu na jego specyfikę,... więcej
Szafka z lustrem czy lustro - na co się zdecydować?
Bez lustra trudno sobie wyobrazić funkcjonalnie zaaranżowaną łazienkę. Projektując strefę dookoła umywalki i wybierając poszczególne wyposażenie, często zastanawiamy się nad wyborem... więcej