
A może zsyp na pranie ?

Zsyp na pranie ma bardzo prostą konstrukcję. Posiada kanał, który jest umieszczony pomiędzy np. łazienka na piętrze domu a pralnią na parterze. W górnej łazience znajdują się drzwiczki, przez które wrzucamy pranie. Nasze rzeczy zsypem (płaskim kwadratowym bądź okrągłym) zsuwają się na dół i wypadają do kosza na pranie.
Zalety zsypu na pranie
Z komfortu posiadania zsypu na pranie już od wielu lat cieszą się mieszkańcy Stanów Zjednoczonych czy Zachodniej Europy. Dziś jednak i my możemy korzystać z tego udogodnienia, a wynika to z faktu, iż mamy warunki do jego zamontowania. Coraz częściej budujemy duże domy, w których zsyp na pranie ma rację bytu. I bardzo dobrze, bowiem to rozwiązanie ma wiele zalet.
Mając zsyp, nie musimy nosić po chodach ciężkiego prania. Sceptycy powiedzą, iż przecież to tylko kilka ubrań. Jednorazowo – być może tak. Przyjmuje się jednak, iż przeciętna, czteroosobowa rodzina „produkuje” rocznie dwie tony prania! Wydaje się więc, iż zamontowanie zsypu jest bardzo rozsądnym posunięciem.
Posiadanie zsypu na pranie pozwala także na utrzymanie porządku w łazience. Któż z nas nie zna widoku rozrzuconych ręczników czy skarpetek? Dziś łazienka ma być miejscem relaksu i odpoczynku. Widok brudnych ręczników na pewno w tym nie pomaga.
Oprócz porządku warto też zwrócić uwagę na to, iż łazienka pozbawiona jest przykrych zapachów. W pralni czy w piwnicy, do których dostaną się zsypem, nie będzie to nam przeszkadzało, a brudne skarpetki mogą poczekać na pranie jeden dzień.


Kiedy zamontować zsyp?
Najwygodniej jest zrobić zsyp podczas budowy. Nie oznacza to jednak, iż nie można go zamontować później. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż wykonanie zsypu wiąże się z tzw. pracami brudnymi, min. przebiciem stropu.
Gdzie zamontować zsyp?
To, gdzie będzie zamontowany zsyp, zależy głównie od tego, jakie są warunki architektoniczne. Jeśli na piętrze znajduje się więcej niż jedna łazienka, to najlepszym wyjściem jest zamontowanie zsypu w korytarzy bądź przy schodach. Jeśli jednak znajduje się tylko jedna łazienka, a pod nią, na parterze, jest druga, w której stoi pralka, bądź jest pralnia, to wtedy ta górna łazienka będzie najlepszym miejscem. Nie zaleca się umieszczania dojścia do zsypu w prywatnej łazience – to ma być miejsce intymne, pozbawione wizyt innych domowników.

Rodzaje zsypów na pranie
1. Zsyp z drzwiczkami.
Najpopularniejszym rodzajem zsypu na pranie jest zsyp z drzwiczkami na okrągłym kanale. Jest on skonstruowany tak, aby był zabudowany np. płytą gipsowo-kartonową i aby w łazience były widoczne jego drzwiczki. Drzwiczki posiadają zazwyczaj zamek magnetyczny, a także system uszczelnień, które skutecznie zapobiegają wymianie powietrza pomiędzy pralnią a miejscem, w którym znajdują się drzwiczki (czyli np. łazienką na piętrze).
2. Zsyp uchylny na zewnątrz.
Zazwyczaj tak wyobrażamy sobie zsyp. Ten, uchylny na zewnątrz zsyp, może być zabudowany, ale równie dobrze może być ukryty w szafce podłogowej. Również posiada magnetyczny zamek i system uszczelnień. Taki zsyp posiada także system, dzięki któremu nie hałasujemy podczas zamykania drzwiczek.
3. Zsyp uchylny do wewnątrz
Taki zsyp posiada uchylną do wewnątrz klapkę. Jest zaprojektowany tak, aby był zabudowany bądź wbudowany w ścianę. Do jego montażu stosuje się zazwyczaj kanały płaskie bądź kwadratowe. Posiada system uszczelnień i zamek magnetyczny.
4. Najlepszy materiał na zsyp – stal kwasoodporna
Jeśli już decydujemy się na zsyp, to musimy pamiętać o tym, iż będzie on nam służył przez lata, a każda ego zmiana będzie generowała dodatkowe koszty. Dlatego też musimy zadbać o to, aby był wykonany dobrze i z dobrych jakościowo materiałów.
Najlepsza jest stal kwasoodporna, czyli popularna klasówka. Jej główna zaletą jest to, iż jest całkowicie odporna na działanie wilgoci, a przecież do kanału będziemy też wrzucać i wilgotne rzeczy. Klasówka daje nam więc gwarancję tego, iż nie pojawi się rdza, a nasze ubrania będą bezpieczne. A niestety rdza pojawia się w przypadku zastosowania kanałów z metali nieszlachetnych.
Stal kwasoodporna nie powoduje także tzw. „elektryzowania się” odzieży. Rzeczy, które wrzucamy, docierają do pralni bez żadnych zakłóceń, nie przywierają do kanałów i nie „iskrzą się”. Takie skutki są widoczne w przypadku zastosowania kanałów z tworzyw sztucznych.
Fot. www.zsypnapranie.pl
Czytaj również
Jak serwisować i konserwować wannę spa ogrodową?
Posiadanie wanny spa w ogrodzie to luksus, który pozwala na relaks w zaciszu własnego domu. Aby jednak cieszyć się jej pełną funkcjonalnością przez długie lata, niezbędna jest regularna... więcej
Blaty łazienkowe, które pokochasz: poznaj designerskie rozwiązania...
Jakie blaty łazienkowe wybierać, żeby rezultat był estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny i trwały? Dziś, urządzając łazienkę, do wyboru masz kilka wariantów. Warto dowiedzieć się,... więcej
Różne kształty kabin prysznicowych – jaki model wybrać...
Kabina prysznicowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Odpowiednio dobrana, nie tylko ułatwia codzienną higienę, lecz także wpływa na styl aranżacji. Jednym z czynników,... więcej
Zalety zastosowania lustra z oświetleniem w łazience
Lustro w łazience to jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Znajdujemy dla niego miejsce zarówno w małej, średniej, jak i dużej metrażem łazience. Jeśli pozwala na to miejsce,... więcej