
Sposoby na twardą wodę w łazience

Fot. Prysznic ze stali emaliowanej, Kaldewei
Co to jest twarda woda?
Twardą wodą nazywamy duże stężenie soli wapnia, chlorków, siarczanów, a także magnezu oraz innych metali w naszej wodzie. Na twardość wody wpływ ma miejsce naszego zamieszkania oraz źródła, z którego czerpana jest woda do systemu naszych wodociągów. Dopuszczalną w Polsce normą jest przedział od 60 do 500 miligramów węglanu wapnia na litr wody.
Można wyróżnić dwa rodzaje natężenia twardości wody, pierwszy ma wprawdzie charakterystyczny smak po podgrzaniu i mimo dużej ilości soli wapnia magnezu i siarczanów, nie powoduje osadzania się kamienia na urządzeniach łazienkowych. Drugi rodzaj to woda, w której występują wodorowęglany. Ta woda w procesie podgrzania przekształca się w węglan, który jest nierozpuszczalny i zaczyna się gromadzić, z czasem zbierając się jako bardzo nieestetyczny nalot na armaturze łazienkowej.
Czyszczenie armatury łazienkowej
Kluczem do sukcesu i do łazienki wolnej od osadów z kamienia jest regularna pielęgnacja. Wystarczy jeśli wyrobimy sobie nawyk systematycznego przecierania baterii oraz ceramiki łazienkowej klika razy w tygodniu. Zapobiegnie to konieczności intensywnego szorowania, które mogłoby uszkodzić powierzchnię armatury. Na rynku jest dostępny szeroki wybór różnego rodzaju detergentów przeznaczonych do czyszczenia łazienek. Doskonałą alternatywą do czyszczenia łazienki - naturalnym środkiem jest ocet lub kwasek cytrynowy. Wystarczy przetrzeć namoczoną szmatkę w roztworze wody i kwasku cytrynowego lub wody i octu aby skutecznie usunąć kamień i osady z baterii i ceramiki łazienkowej. Naturalne środki polecane są szczególnie w przypadku niektórych materiałów, np. baterie łazienkowe patynowe lub mosiężne można czyścić jedynie w ten sposób ponieważ odbarwiają się w zetknięciu z środkami chemicznymi. W przypadku baterii wykonanych z chromu z kolei powinniśmy szczególnie unikać ostrych myjek i żrących detergentów i wybierać łagodne płyny do czyszczenia.
Wanny i brodziki ze stali emaliowanej
Sposobem na uniknięcie osadów z twardej wody jest wybór odpowiednich materiałów armatury łazienkowej. Dobrym wyborem może być stal emaliowana z jakiej wykonane są brodzki i wanny, np. firmy Kaldewei. Woda nie ma jak się zatrzymać na twardej i śliskiej powierzchni emaliowanej i spływa, porywając za sobą wszystkich nieproszonych gości. Propozycje firmy Kaldewei są specjalnie precyzyjnie wykańczane, aby nie hamować swobodnego wypływu wody, poprzez co chroni się urządzenia przed zbieraniem się nalotu.
W przypadku bardzo twardej wody materiał taki jest szczególnie polecany pod prysznicem, gdzie najczęściej stosujemy kafelki, a gdzie cała masa fug i załamań powoduje zatrzymywanie wody,zaś w rezultacie przyrastanie kamienia. Przy użyciu jednolitych powierzchni ze stali emaliowanej można zredukować ilość osadów, a także bakterii aż o 94 procent. Łatwiej się go czyści i pielęgnuje, dzięki temu w tym trudnym środowisku narażonym na brud i wilgoć, bardzo łatwo utrzymać higienę. Powierzchnię wystarczy przetrzeć zwyczajnie szmatką z płynem do mycia naczyń, bez użycia detergentów i żrących środków czyszczących. Ze względu na jednolitą powierzchnię bez załamań i fug, woda szybko z niej spływa, nie osadzając nam niepożądanego efektu oddziaływania twardej wody, a więc osadów i magazynowania się kamienia.
Argumenty ekologiczne i higieniczne wydają się być niezwykle atrakcyjne w rozważaniu jak zagospodarować urządzenia w łazience, szczególnie jeśli mieszkamy w okolicy, gdzie wodę pozyskuje się ze źródeł gruntowych, która siłą rzeczy jest w naturalny sposób znacznie twardsza.
Czytaj również
Wodomierz – kiedy warto go wymienić w swoim domu?
Każdy dom lub mieszkanie, które jest podłączone do sieci wodociągowej muszą mieć zainstalowany wodomierz. To dzięki temu niewielkiemu urządzeniu domownicy mogą rozliczyć się z firmą... więcej
Magazyny self storage a organizacja przestrzeni w domu: Porady...
W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z problemem braku odpowiedniej przestrzeni w swoich domach. Zbierające się przedmioty, sezonowe ubrania, sprzęty czy kolekcje mogą powodować nieporządek... więcej
Jak sfinansować remont łazienki?
Łazienka to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Spędza się w nim sporo czasu, dlatego powinno być ona urządzona praktycznie i stylowo. W przypadku starszego budownictwa... więcej
Woda wyciekająca ze ściany: co robić?
Wyciek to zjawisko, którego mogą doświadczyć zarówno mieszkańcy mieszkań, jak i domów. Stała wilgoć prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji, w tym grzybów i pleśni,... więcej