Woda wyciekająca ze ściany: co robić?

Wyciek to zjawisko, którego mogą doświadczyć zarówno mieszkańcy mieszkań, jak i domów. Stała wilgoć prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji, w tym grzybów i pleśni, smrodu i pogorszenia jakości wykończenia dekoracyjnego, korozji metalowych rur itp.
Woda wyciekająca ze ściany: co robić?
Im dłużej czekasz, tym trudniej będzie się go pozbyć, ponieważ wilgoć powoli, ale skutecznie niszczy beton i cegły. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, dlaczego ściany przeciekają i co zrobić w tej sytuacji. Hydraulik w Gdańsku to najlepszy sposób na pozbycie się dużych problemów z wyciekami. Specjaliści z firmy Fikser znajdą wyciek i naprawią go ekspresowo.


Główne przyczyny powstawania przecieków


Samo rozpoznanie obecności przecieku nie jest trudne - wskazywać na to będzie stale mokry fragment ściany, który w ogóle nie wysycha lub staje się mokry w określonych warunkach, np. po deszczu lub topniejącym śniegu. Aby rozwiązać problem, ważne jest, aby dowiedzieć się, co jest jego przyczyną.
Niektóre z najczęstszych przyczyn wycieku obejmują:
- Pęknięcie rury wewnątrz ścian - stare rury często przeciekają na złączach, a często uszkodzenie staje się widoczne dopiero wtedy, gdy otwór się rozszerza i woda zaczyna aktywnie wyciekać. Do zlokalizowania przecieku można użyć kamery termowizyjnej, wilgotnościomierza i specjalnego urządzenia akustycznego.
- Słaba hydroizolacja spoin w domu prefabrykowanym to częsty problem w wysokich domach prefabrykowanych. Wilgoć przenika do ściany przez źle uszczelnione spoiny i przesiąka do betonu. Występuje to najczęściej podczas silnych opadów deszczu i gdy topnieje śnieg.
- Brakujące lub uszkodzone uszczelnienia fundamentów nie są rzadkością w starszych domach. Woda przenika do fundamentu i podnosi w górę do ścian, stopniowo w nie wsiąkając. Objawia się to zwiększoną wilgocią, a nawet kapaniem na powierzchni ścian.
- Słaba hydroizolacja dachu lub uszkodzenie pokrycia dachowego - Jeśli hydroizolacja dachu jest wadliwa, krople mogą zbierać się w przestrzeni pod dachem i stopniowo ściekać w dół. Głównym objawem jest zawilgocenie ścian na dachu. Jeśli sam dach jest uszkodzony, woda będzie również spływać w dół, tworząc mokre miejsca.
Często trudno jest samodzielnie ustalić, dlaczego ściany przeciekają i co zrobić, zwłaszcza jeśli pękła rura lub w dachówkach jest dziura. W takim przypadku lepiej zlecić profesjonaliście sprawdzenie domu lub mieszkania i zidentyfikowanie przyczyny problemu.
 

Jak wykryć nieszczelność rury w ścianach?


Urządzenia akustyczne nie nadają się do wykrywania małych nieszczelności. Za ich pomocą można kontrolować rury zewnętrzne o średnicy rury 100,0 mm lub większej.
Do kontroli rur w mieszkaniu lub domu prywatnym stosuje się metodę łączoną - termowizję i kontrolę skanerem wilgoci.
Przewodność cieplna materiału budowlanego zależy od jego wilgotności i dlatego miejsce pęknięcia jest wyraźnie wykrywane przez kamerę termowizyjną. Za pomocą skanera wilgoci można zdalnie wykryć wysoką wilgotność nawet murów o grubości 10 centymetrów.
Zastosowanie technologii termowizyjnej ma swoje własne cechy szczególne i ograniczenia:
Do dokładnej diagnostyki potrzebny jest strumień ciepła. W wewnętrznych ścianach działowych przy tej samej temperaturze pomieszczenia praktycznie go nie ma. Jeśli w środku znajduje się rura z gorącą wodą, kamera na podczerwień "zobaczy" wypływający z niej strumień ciepła.
Jeśli jako wykończenie zastosowano płyty gipsowo-kartonowe, a między ścianą a ścianą jest szczelina powietrzna, diagnostykę przeprowadza się za pomocą głębokościomierza.
W domach prywatnych rury biegną ok. 15 cm od powierzchni ściany. Za pomocą kamery termowizyjnej można wykryć nieszczelność na tej głębokości, natomiast dla skanera stanie się ona widoczna, gdy zawilgocenie będzie miało głębokość nie większą niż 10 cm.
W pionach z zimną wodą do identyfikacji uszkodzonego miejsca wykorzystuje się skaner wilgoci.

Diagnostykę termowizyjną przeprowadza się w następujący sposób:
- Usuwa się meble i urządzenia ze ścian i ścianek działowych;
- Wyłącza się wodę w celu wyrównania temperatury;
- Obszar poszukiwań jest badany kamerą termowizyjną podczas pompowania wody;
- Zmiana temperatury jest wykrywana i przedstawiana w postaci kontrastowego obrazu - termogramu, którego interpretacja daje precyzyjną informację o miejscach o dużej wilgotności.

Poszukiwanie nieszczelności w rurach przy pomocy urządzeń gazowych jest kolejnym sposobem na wykrycie problemów z instalacją wodno-kanalizacyjną. Polega to na wprowadzeniu specjalnego gazu do rury, a następnie obserwowaniu czy gdzieś on nie wycieka. Gaz jest nieszkodliwy, a w przypadku jego wykrycia, oznacza to, że rura jest uszkodzona lub przepustnica w miejscu wycieku nie jest zamknięta w pełni.

Do wykrywania gazów używa się zazwyczaj detektorów gazowych, które są w stanie szybko i precyzyjnie zlokalizować nieszczelność. Dzięki temu, można szybko przystąpić do naprawy problemu, unikając poważniejszych uszkodzeń instalacji i strat finansowych. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w przypadku rur podziemnych lub schowanych w ścianach, gdzie trudno jest dotrzeć innymi metodami. Jednakże, ze względu na możliwość wycieku gazu, konieczne jest przeprowadzenie takiej akcji przez profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i narzędzia.


Jak to naprawić


Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną zawilgocenia powierzchni. Jeśli jest to pęknięta rura , trzeba znaleźć uszkodzone fragment i wymienić go na nowy.
Bardziej skomplikowana naprawa jest konieczna, gdy problem tkwi w odciętej hydroizolacji lub izolacji przeciwwilgociowej połączeń płyt w budynku wielokondygnacyjnym. W pierwszym przypadku do poprawy hydroizolacji podłoża można zastosować bitumiczne masy uszczelniające i technologię iniekcji. 
W większości przypadków trudno jest samodzielnie naprawić uszkodzenia, ponieważ potrzebne będzie specjalistyczne doświadczenie . Dlatego lepiej nie ryzykować i zadzwonić po specjalistów Fikser, którzy szybko zidentyfikują przyczynę przeciekających ścian i kompetentnie naprawią usterkę.

Czytaj również 

Inspiracje