
Płytki winylowe ‒ czy sprawdzą się w łazience?

Panele winylowe – materiał odporny na wilgoć
Łazienka to pomieszczenie o tyle niezwykłe i trudne do aranżacji, że panują w nim inne warunki niż w pozostałych częściach domu. Przede wszystkim podłoga w łazience jest bezustannie narażona na wilgoć – nie tylko w bezpośrednim kontakcie z wodą, ale także po kąpieli poszczególnych mieszkańców domu. Dlatego podobnie, jak przy doborze farby, gdzie wybiera się farbę wodoodporną, tak i w tym wypadku należy postawić na wytrzymały materiał na podłogi.
Panele winylowe spełniają to założenie. Wykazują się one wysoką odpornością na kontakt z wodą, co ważne – także można je ścierać bez wykorzystania specjalnych środków, czy detergentów. Dzięki temu utrzymanie ich w czystości będzie łatwe, nawet jeśli na podłogę łazienki upadnie resztka kosmetyku, czy wychlapie się woda z wanny.
Wygodne w utrzymaniu i bezpieczne – podłogi winylowe
Dzięki swojemu wykończeniu podłogi winylowe nie tylko są łatwe do utrzymania w czystości ‒ nie wymagają stosowania specjalnych detergentów, ale będą także bezpieczne dla mieszkańców czy innych użytkowników łazienki. Można je również czyścić z pomocą mopa parowego.
Co równie istotne, powierzchnia podłogi winylowej nie jest zbyt śliska. Dzięki czemu wyjście spod prysznica lub z wanny jest stosunkowo komfortowe i bezproblemowe – oczywiście zakładając przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Podłogi winylowe – alternatywa dla kafelków?
Wydaje się więc, że podłogi winylowe mogą być stosowane zamiennie z płytkami. Czy jest to rozwiązanie tańsze? Porównanie w tym wypadku nie jest łatwe. Cena zależna jest od wybranego wzoru, marki i parametrów ‒ zarówno w przypadku kafelków, jak i paneli winylowych.
Równie jednak ważnym kosztem są kwestie montażu. Podłogi winylowe wymagają równego podłoża, co czasem może być minusem w starszych łazienkach wymagających wówczas gruntownego remontu. Jeśli jednak podłoże spełnia ten wymóg, płytki winylowe mogą zostać zamontowane nawet bez pomocy fachowca. W przypadku układania kafelek, jego pomoc jest raczej niezbędna. Należy także pamiętać o kosztach takich jak klej do płytek – droższy w przypadku tego, jaki należy stosować w łazienkach i pomieszczeniach narażonych na wilgoć, czy konieczności zakupu fugi.
Zobacz płytki winylowe w sklepie Arcydom.pl!
Podłogi LVT – szeroki wybór wzorów
Panele winylowe to rozwiązanie, które oferuje bardzo duże możliwości kolorystyczne oraz wzornicze. Warto na nie zwrócić uwagę szczególnie wtedy, gdy szuka się materiału przypominającego drewno. Choć na rynku dostępne są jego imitacje wykonane z płytek, to oferta paneli winylowych jest bogatsza i posiada pełniejszą paletę odcieni. Panele winylowe są także dostępne w niezwykle modnych obecnie wzorach przypominających naturalny kamień czy beton, co jest ich niekwestionowana zaletą.
Odpowiedź na pytanie, czy panele winylowe sprawdzą się w łazience, może być zatem tylko jedna – twierdząca. Przygotowując się do ich zakupu, należy jedynie pamiętać o wymogu równego podłoża i oczywiście o własnym guście. Mając do wyboru tak szeroką gamę wzorów, z pewnością uda się znaleźć panele winylowe do łazienki idealnie pasujące do wizji wymarzonego pomieszczenia!
Czytaj również
Jakie wanny 150x70 cm do zabudowy są dostępne na rynku i w...
Wanna do zabudowy, nawet kompaktowa w rozmiarze 150 × 70 cm, może całkowicie odmienić charakter łazienki i zapewnić relaks nieporównywalny z prysznicem. Sprawdziliśmy, jakie modele są... więcej
Japandi w łazience zaczyna się od detali. Jak zabudowa geberitu...
Styl japandi zdobywa kolejne wnętrza, a łazienka staje się jednym z jego najbardziej naturalnych obszarów. Zamiast zimnych płytek i przypadkowych dodatków – jasne barwy, przytulność... więcej
Podstawowe funkcje sterownika do sauny – co powinien zawierać...
Sauna to doskonałe miejsce do relaksu i poprawy zdrowia, a sterowanie jej pracą odbywa się za pomocą specjalnego sterownika. To urządzenie, które ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu odpowiedniego... więcej
Jaką ościeżnicę wybrać do drzwi łazienkowych?
Łazienka to jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń w domu – wysoka wilgotność, częste zmiany temperatury oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z wodą sprawiają, że zarówno... więcej