
Jak zaplanować remont łazienki?
Odnowienie łazienki jest nie lada wyzwaniem logistycznym. Jeszcze przed jego rozpoczęciem powinno się obmyślić aranżację, przygotować kosztorys i harmonogram prac. W trakcie trzeba natomiast poradzić sobie z kurzem, hałasem i ograniczonym dostępem do toalety. Dlatego kluczem do sukcesu jest dobre zaplanowanie przedsięwzięcia. Czeka Cię remont łazienki? Sprawdź, jak się do niego przygotować, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w czasie prac.

Wybierz aranżację
Remont to dobra okazja na przearanżowanie całego pomieszczenia. Możesz je zaplanować samodzielnie, szukając inspiracji w poradnikach i katalogach, lub zdać się na doświadczenie architekta.
Współcześnie dużą popularnością cieszą się style:
-
industrialny - inspirowany przemysłowymi przestrzeniami wykorzystuje stalowe szafki, duże lustra, beton na ścianie;
-
minimalistyczny - stawia przede wszystkim na funkcjonalność, użyteczność i oszczędność; dominują w nim meble o prostej konstrukcji i stonowana kolorystyka;
-
skandynawski - typowe dla niego są naturalne materiały: drewno, cegła, len, wełna utrzymane w ciepłych, jasnych kolorach;
-
glamour - elegancja z odrobiną przepychu to jego główny wyróżnik, możesz tu zastosować kinkiety, połyskujące powierzchnie, sztukaterie;
-
hiszpański - słynie z nietuzinkowego łączenia energetycznych kolorów.
Pamiętaj jednak, by przede wszystkim wziąć pod uwagę gusta i potrzeby wszystkich domowników. Raz wyremontowana łazienka może posłużyć nawet kilkanaście lat. Powinieneś więc czuć się w niej komfortowo.
Ustal zakres prac
Po wyborze projektu łatwiej będzie ustalić zakres koniecznych prac. Może się okazać, że wystarczy pomalować ściany i wymienić meble, aby wprowadzić odrobinę świeżości do wnętrza. Najczęściej remont łazienki wiąże się jednak ze skuciem płytek, wymianą instalacji wodnej i elektrycznej oraz całej armatury. Wykonanie każdego z tych elementów najlepiej skonsultować z fachowcami i to im zlecić realizację zadania.
Do dobrego tonu należy powiadomienie sąsiadów w bloku o planowanym remoncie. Dzięki temu z większą wyrozumiałością przyjmą kilkudniowe hałasy. W dodatku, jeśli zamierzasz przeprowadzić prace ingerujące w części wspólne budynku, musisz je zgłosić do Urzędu Miasta. Możliwe też, że Twoja spółdzielnia odrębnie reguluje zasady dotyczące remontu w mieszkaniach.
Kup materiały
Skoro już wiesz, co Cię czeka, możesz teraz samodzielnie lub z pomocą zatrudnionych fachowców przygotować listę potrzebnych materiałów. Jeśli szukasz inspiracji i najlepszych rozwiązań albo chcesz zweryfikować potrzeby ekipy remonetowej, na stronie materialy-budowlane.pl znajdziesz najważniejsze informacje o popularnych materiałach.
Staraj się nie zwlekać z ich zakupem. Zdarza się bowiem, że na realizację zamówienia trzeba poczekać od kilku do nawet kilkunastu dni.
Przygotuj kosztorys
Zanim jednak złożysz zamówienie, przygotuj wstępny kosztorys, aby uniknąć zaskoczenia przy kasie. W przypadku płytek i paneli zaleca się zakup z ok. 10% nadwyżką na wypadek zniszczenia w transporcie lub w czasie remontu.
Na materiałach budowlanych wydatki się jednak nie kończą. W budżecie powinny zmieścić się również:
-
elementy wyposażenia łazienki;
-
akcesoria do montażu sanitariatów i armatury łazienkowej (syfony, zawory, wężyki);
-
kontener na gruz w przypadku gruntownego remontu;
-
robocizna dla fachowców i architekta - dla zminimalizowania kosztów możesz samodzielnie przygotować łazienkę do remontu i obmyślić jej aranżację.
Taki kosztorys warto traktować orientacyjnie. W trakcie remontu może się bowiem okazać, że należy wykonać dodatkowe prace, które podniosą całkowitą cenę przedsięwzięcia.
Zaplanuj czas bez dostępu do łazienki
Generalny remont łazienki polega na skuciu okładzin, usunięciu sprzętów, wymianie hydrauliki i elektryki, położeniu nowej glazury, a na końcu zamontowaniu instalacji mebli, armatury oraz sanitariatów. To oznacza, że przez długi czas nie będziesz mieć dostępu do prysznica i toalety. Odpowiednio wcześniej się na to przygotuj, organizując nocleg u rodziny, przyjaciół lub w hotelu.
Jak widzisz, remont łazienki wymaga wielu przygotowań. Jednak z dobrym planem niczego nie przeoczysz, a prace powinny przebiec sprawnie i bez stresujących sytuacji. Powodzenia!
Czytaj również
Jak serwisować i konserwować wannę spa ogrodową?
Posiadanie wanny spa w ogrodzie to luksus, który pozwala na relaks w zaciszu własnego domu. Aby jednak cieszyć się jej pełną funkcjonalnością przez długie lata, niezbędna jest regularna... więcej
Blaty łazienkowe, które pokochasz: poznaj designerskie rozwiązania...
Jakie blaty łazienkowe wybierać, żeby rezultat był estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny i trwały? Dziś, urządzając łazienkę, do wyboru masz kilka wariantów. Warto dowiedzieć się,... więcej
Różne kształty kabin prysznicowych – jaki model wybrać...
Kabina prysznicowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Odpowiednio dobrana, nie tylko ułatwia codzienną higienę, lecz także wpływa na styl aranżacji. Jednym z czynników,... więcej
Zalety zastosowania lustra z oświetleniem w łazience
Lustro w łazience to jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Znajdujemy dla niego miejsce zarówno w małej, średniej, jak i dużej metrażem łazience. Jeśli pozwala na to miejsce,... więcej