Mieszkanie do wynajęcia w Warszawie - na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

W dobie wysokich rat kredytów hipotecznych niewielu naszych rodaków może pozwolić sobie na zakup własnej nieruchomości. W tych okolicznościach, nie dziwi więc fakt, że z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na wynajem mieszkania. Znalezienie odpowiedniego lokum nie jest jednak tak proste, jak się może wydawać. Przed podjęciem tego wyzwania warto dokładnie zainteresować się tematem. 

Mieszkanie do wynajęcia w Warszawie - na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Wynajem mieszkania to złożony proces, a na efekt finalny składa się mnóstwo czynników. Dotyczy to zarówno mniejszych, jak i dużych miast, w tym także Warszawy, gdzie najmem jednego mieszkania interesuje się często wiele osób. Znalezienie ciekawej nieruchomości i wyprzedzenie konkurencji to bynajmniej nie koniec całej procedury. O czym jeszcze należy wiedzieć? 

 

Wynajem mieszkania - jak się przygotować?

Na początku wszystko sprowadza się do tego, jakie oczekiwania, preferencje, ale i możliwości ma przyszły najemca. Mowa tutaj zarówno o celu wynajmu mieszkania, wymarzonej lokalizacji, potrzebnym metrażu, ale także kwestiach finansowych takich jak wysokość kaucji czy wreszcie miesięcznego czynszu. Najlepszym rozwiązaniem jest określenie swojego maksymalnego budżetu i dzielnicy, w której nieruchomość powinna się znajdować. Pozwoli to na zawężenie kręgu poszukiwań, a więc ułatwi nieco zadanie. Co istotne, jeśli chodzi o finanse, warto być w tym obszarze realistą i mieć świadomość tego, że zawsze można negocjować ostateczną kwotę odstępnego.  

Poszukiwanie mieszkania na wynajem - jak i gdzie?

Mieszkanie do wynajęcia warszawa - z tego typu ogłoszeniami stykamy się niemal na każdym kroku. W obecnych czasach znalezienie atrakcyjnej oferty nie jest trudne, ale ogromna jest za to konkurencja. Niestety, poszukiwanie mieszkania na wynajem to żmudne zajęcie, które wymaga mnóstwa cierpliwości i samozaparcia. Na szczęście, z pomocą przychodzą liczne portale ogłoszeniowe czy grupy tematyczne w mediach społecznościowych. Warto udzielać się w tego rodzaju kręgach, ponieważ może nam się to przydać w przyszłości. Ogłoszenia wystawiają zarówno sami właściciele, jak i zatrudnione przez nich agencje nieruchomości, na co warto zwrócić uwagę przed wykonaniem telefonu. Może mieć to bowiem wpływ na ostateczny koszt wynajmu, ponieważ wiele biur pobiera prowizję także od najemcy.  

 

 

Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu mieszkania?

Jeśli już znajdzie się interesującą ofertę wynajmu, nie pozostaje nic innego, jak umówienie terminu, w którym można zobaczyć nieruchomość. Jest to tak naprawdę kluczowy etap w całej procedurze wynajmu, ponieważ potencjalny najemca może na żywo lokum na żywo i przyjrzeć się każdemu szczegółowi. Każdy mankament może stać się bowiem głównym argumentem zmierzającym do obniżenia wysokości czynszu. Należy więc zwrócić uwagę na standard nieruchomości, to, kiedy była ostatnio remontowana, rodzaj oraz jakość wyposażenia itp. Spotykając się z właścicielem lub agentem warto zapytać o rodzaj ogrzewania i koszty z nim związane, szczególnie jeśli podpisuje się roczną lub nawet dłuższą umowę. Kluczową kwestią pozostaje także samo otoczenie wokół budynku, w tym to, czy dostępne są miejsca postojowe. 

 

Najem mieszkania a kwestie formalne

Wynajem nieruchomości powinien odbyć się w taki sposób, aby zabezpieczona była każda ze stron. W tym celu konieczne będzie sporządzenie stosownej umowy, a nawet - co praktykuje się coraz częściej - najem okazjonalny. Przy tym szczególnym rodzaju najmu, poza standardową umową, konieczne będzie zawarcie przez najemcę w formie aktu notarialnego oświadczenia, w którym zobowiązuje się on do poddania się egzekucji i opuszczenia nieruchomości w żądanym terminie. Ma on także obowiązek wskazania innej lokalizacji, do której uda się w przypadku wyprowadzki z wynajmowanego mieszkania. Najem okazjonalny chroni w szczególny sposób interes właściciela nieruchomości, ale często jest warunkiem koniecznym, aby do wynajmu w ogóle doszło. 

 

Umowa najmu - co powinna zawierać?

Umów należy dotrzymywać, dlatego dokument w przypadku wynajmu mieszkania powinien być przejrzysty i zawierać wszelkie kluczowe informacje. Przyjmuje się, że im więcej szczegółów zawartych zostanie w umowie, tym lepiej w przypadku jakiegokolwiek sporu pomiędzy stronami. W Polsce obowiązuje swoboda tego rodzaju umów, co sprowadza się zarówno do formy, jak i treści. W większości przypadków jednak najlepszym rozwiązaniem jest forma pisemna. W dokumencie powinny znaleźć się przede wszystkim dane obu stron, oznaczenie przedmiotu umowy, wskazanie, kto konkretnie będzie mieszkać w lokalu, wysokość kaucji, czynszu oraz kosztów dodatkowych, sposób płatności, a także okres trwania umowy. W jednym z punktów warto podać również termin wypowiedzenia, wraz z konsekwencjami, które się z takim działaniem wiążą. Do umowy można załączyć spis znajdującego się w mieszkaniu wyposażenia oraz adnotację co do stanu poszczególnych urządzeń i przedmiotów. W sytuacji, gdy zamierza się wynajmować nieruchomość przez dłuższy okres, warto wynegocjować od właściciela zapewnienia, że w trakcie trwania umowy nie podwyższy on czynszu. Oczywiście, wszelkie pozostałe koszty, w tym media, mogą być rozliczane według zużycia. 

 

Wynajem mieszkania - czy warto?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby czy też rodziny. Z całą jednak pewnością wynajem mieszkania staje się coraz popularniejszą opcją. Rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że nie każdego stać obecnie nawet na wkład własny. Ponadto, najem wydaje się rozsądnym rozwiązaniem szczególnie dla młodych osób, które migrują z miasta do miasta na studia czy w poszukiwaniu zatrudnienia. Umowa najmu pozwala na zachowanie sporej elastyczności w tym zakresie, a jednocześnie pewności co do tego, że z dnia na dzień nie straci się dachu nad głową. 

Czytaj również 

Inspiracje