Rodzaje saun i ich zdrowotny wpływ na człowieka
Łaźnie rzymskie
W saunie parowej jest stosunkowo niska temperatura i wynosi ok. 45 - 60°C, powietrze ma natomiast bardzo wysoką wilgotność (dochodzi nawet do 100%), co sprawia, że odczuwalna temperatura jest o wiele wyższa. Z powodu dużej wilgotności powietrza sauna parowa na ogół zbudowana jest z kafelek, tworzywa sztucznego lub hartowanego szkła. Temperatura i wilgotność regulowane są tutaj automatycznie. Przy podłodze umiejscowiony jest specjalny generator pary. W związku w występowaniem niższej temperatury czas przebywania wydłuża się nawet do 15 minut.
Sauna sucha
Nazywana jest sauną fińską bądź szwedzką. W saunie suchej panuje najwyższa temperatura, która sięga od 85 °C do nawet 120 °C. Od sauny mokrej różni się przede wszystkim poziomem wilgotności, która sięga tylko 10%. Temperaturę uzyskuje się dzięki piecowi z rozgrzanymi kamieniami, których nie polewa się wodą. Sauny te zazwyczaj zbudowane są z drewna. Duże korzyści zdrowotne przynosi osobom z problemami mięśniowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów, zapaleniem stawów kręgosłupa, czy astmą oskrzelową. W takiej temperaturze przebywa się maksymalnie 12 minut i korzysta się z niej raz w tygodniu.
Sauna mokra
Temperatura w saunie mokrej waha się w granicach 75 - 90 °C, a wilgotność oscyluje około 40%. Parę wodną uzyskuje się poprzez polewanie kamieni wodą. Kąpiel w saunie mokrej nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. To najpopularniejsza w Polsce odmiana sauny.
Sauna na podczerwień (infrared)
Sauna infrared to sauna, w której zamiast tradycyjnego pieca zastosowano promienniki podczerwone, które emitują promieniowanie podczerwone. Temperatura w saunie jest w granicach 50 - 60 °C, a wilgotność powietrza nie przekracza 25%. Dzięki temu można w niej przebywać do 30 minut. Z tego typu sauny można korzystać nawet codziennie.
Inne typy saun
Istnieją jeszcze inne niż opisane powyżej sauny. Należą do nich:
- Biosauna - odmiana sauny suchej, w której w suficie wbudowane są lampy, które światłem oddziaływają na saunowiczów. W związku ze stosowaniem w niej aromaterapii zwana jest również sauną aromatyczną.
- Bania ruska - przypomina drewnianą chatę, najczęściej można z niej korzystać w ośrodkach wypoczynkowych lub gospodarstwach agroturystycznych. W czasie wizyty w łaźni ruskiej zalecane są krótkie przerwy, w trakcie których należy ochłodzić ciało w zimnej wodzie, a nawet śniegu. Idealnie nadaje się do wstawienia w przydomowym ogrodzie. Często występują wersje mobilnej. Ich koszt zaczyna się od dziesięciu tysięcy złotych. Jeśli chcesz mieć taką saunę przy swoim domu, a nie masz teraz zbędnej gotówki, proponujemy rozważenie kredyt gotówkowy.
- Caldarium – to łagodniejsza wersja łaźni rzymskiej. Zabiegi w caldarium często są wzbogacone o naturalną aromaterapię i koloroterapię.
- Łaźnia sucha szafkowa - jest to zabieg, który wykonuje się w drewnianej szafce, w której znajduje się tylko ciało, a głowa wystaje na zewnątrz.
Entuzjaści ciepła, stworzyli również specjalne rytuały z udziałem saunamistrzów. Saunamaster prowadzi specjalne ceremonie, w których mistrz tak operuje ręcznikiem, aby zapachy i ciepło rozchodziły się po całym pomieszczeniu i trafiały wprost na sunowiczów.
Czytaj również
-
Co warto wiedzieć o zlewozmywakach 1,5 komorowych przed ich...
Wybór odpowiedniego zlewozmywaka do kuchni może wydawać się prostą decyzją, ale kiedy zaczynamy zagłębiać się w różnorodność dostępnych opcji, szybko okazuje się, że jest to... więcej
-
Jaki grzejnik wybrać do domu? Porównanie popularnych rozwiązań...
Wybierając nowy grzejnik do domu lub mieszkania, warto mieć na uwadze, że chociaż najważniejszym czynnikiem powinno być to, czy dany model zapewni oczekiwany komfort cieplny, to równie... więcej
-
Romantyczna toaletka do sypialni lub salonu
Toaletka kosmetyczna to mebel, który pojawia się w naszych domach od dawna. Jeszcze kilkanaście lat temu ukrywany był głównie w sypialni. Dziś dumnie stoi w salonie, przedpokoju,... więcej
-
Przewodnik po kupowaniu AGD do kuchni
Zakup sprzętu AGD do kuchni to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy podczas urządzania domu. Sprzęt ten nie tylko wpływa na estetykę pomieszczenia, ale przede wszystkim na jego funkcjonalność... więcej