Lutowanie – na czym polega i jakie narzędzia się do tego przydają?
Zacznijmy od początku – na czym polega lutowanie
Podstawowym zadaniem procesu lutowania jest scalanie różnych materiałów za sprawą podgrzanego, miękkiego metalu – lutu. Narzędziem, które jest niezbędne w tym procesie, jest lutownica. To właśnie to urządzenie dostarcza ciepło do grotu lutowniczego i tym samym umożliwia podgrzanie miękkiego metalu do takiej temperatury, w której zaczyna się topić. Tak roztopiony lut tworzy spoiwo w miejscu połączenia dwóch elementów.
Kiedy lutowanie staje się przydatne?
Lutowanie może być przydatne w praktycznie każdym sektorze. Jednak najczęściej stosuje się je w sektorze przemysłowym lub warsztatach elektronicznych. Lutowanie wykorzystuje się również w celu wyrobu i naprawy biżuterii, naprawy domowych narzędzi czy serwisu części samochodowych.
Pierwsze potrzebne narzędzie – lutownica
Lutowanie odbywa się najczęściej przy wykorzystaniu lutownicy. To narzędzie, którym steruje się ręcznie. W zależności od modelu zapewnia mniejszy lub większy poziom precyzji. Dzięki tym narzędziom można łączyć elementy metalowe lub cynowe. Warto pamiętać o tym, że do lutowania potrzebny jest topnik, czyli substancja pomocnicza – można ją nabyć oddzielnie lub wybrać urządzenie, w którym topnik znajduje się w lucie rdzeniowym.
Najczęściej stosowane odmiany lutownic
Jedną z najczęściej stosowanych odmian lutownic, są te o mocy od 5 do 15 W. Zazwyczaj składają się z samej igły do lutowania i wykorzystuje się je do zadań, w których kluczowym elementem jest precyzja. Nadają się do lutowania cienki drutów, a także do pracy na ścieżkach przewodów i małych elementach SMD.
Drugą często wykorzystywaną odmianą, są lutownice uniwersalne o mocy od 30 W do 60 W. Ich wielofunkcyjność polega na tym, że są wyposażone w różne groty lutownicze. Dzięki temu można wykonywać praktycznie każde zadanie. Jedynym ograniczeniem jest rozmiar – akurat w przypadku pracy wymagającej większej precyzji, bardziej sprawdzą się same igły lutownicze.
Do grona najczęściej używanych lutownic można także zaliczyć narzędzia z regulacją temperatury o mocy od 30 do 60 W. Te urządzenia mają regulację temperatury, a także sterowany element grzejny. Pozwala to jeszcze lepiej kontrolować poziom emitowanego przez grot ciepła i uniknąć sytuacji, w której spoiwo lutownicze będzie miało zbyt wysoką temperaturę. Ta odmiana nadaje się do specjalistycznych laboratoriów, a także pracowni elektrotechnicznych.
Tygiel lutowniczy – praktyczne narzędzie
Obok lutownic, często wykorzystywanym narzędziem, jest tygiel lutowniczy. To urządzenie o charakterystycznej konstrukcji, która obejmuje mały zbiornik z regulowaną temperaturą. Tygle lutownicze stosuje się najczęściej do cynowania przewodów oraz końcówek lutowniczych. Narzędzie wykorzystuje się również do cynowania elektroniki, takiej jak na przykład płytki drukowane (PCB).
Inne akcesoria ułatwiające lutowanie – gąbka do lutownicy
Do pozostałych akcesoriów, które ułatwiają lutowanie, należy gąbka do lutownicy. Pomimo tego, że ten artykuł nie jest wymieniany w pierwszej kolejności, to pełni ważną funkcję w całym procesie. Stosowanie nawilżonej gąbki do lutownicy jest elementem higieny korzystania z narzędzi do lutowania.
Dzięki niej można wyczyścić korozję na czubku grota. Za każdym razem, kiedy kończy się użytkowanie narzędzi do scalania różnych metali, należy użyć gąbki do lutownicy i wyczyścić końcówkę. Gąbka do lutownicy jest elementem oferty najlepszych sklepów specjalistycznych. Znajdują się w niej praktyczne gąbki do lutownicy w atrakcyjnej cenie.
Czytaj również
-
Co warto wiedzieć o zlewozmywakach 1,5 komorowych przed ich...
Wybór odpowiedniego zlewozmywaka do kuchni może wydawać się prostą decyzją, ale kiedy zaczynamy zagłębiać się w różnorodność dostępnych opcji, szybko okazuje się, że jest to... więcej
-
Jaki grzejnik wybrać do domu? Porównanie popularnych rozwiązań...
Wybierając nowy grzejnik do domu lub mieszkania, warto mieć na uwadze, że chociaż najważniejszym czynnikiem powinno być to, czy dany model zapewni oczekiwany komfort cieplny, to równie... więcej
-
Romantyczna toaletka do sypialni lub salonu
Toaletka kosmetyczna to mebel, który pojawia się w naszych domach od dawna. Jeszcze kilkanaście lat temu ukrywany był głównie w sypialni. Dziś dumnie stoi w salonie, przedpokoju,... więcej
-
Przewodnik po kupowaniu AGD do kuchni
Zakup sprzętu AGD do kuchni to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy podczas urządzania domu. Sprzęt ten nie tylko wpływa na estetykę pomieszczenia, ale przede wszystkim na jego funkcjonalność... więcej