Domowa biblioteka – czyli wybór odpowiedniego regału

Regały to jeden tych ponadczasowych mebli, które ze względu na swoją bardzo praktyczną funkcję nadal goszczą w naszych domach. Jednak świat designu stara się odświeżyć ten przedmiot oraz nadać mu nowy, intrygujący, dekoracyjny charakter. Co odnajdziemy współcześnie w sklepach meblarskich i na co zwrócić szczególną uwagę poszukując odpowiedniego mebla?
Domowa biblioteka – czyli wybór odpowiedniego regału

Funkcjonalność zawsze na pierwszym planie

 

Ze względu rolę, jaką pełni regał do salonu niebywale ważna jest jego funkcja użytkowa. Zarówno możliwość wygodnego zagospodarowania mebla w przestrzeni pomieszczenia jak i praktycznego przechowywania w nim książek to dwie najważniejsze cechy tego mebla. Designerzy prześcigają się natomiast w tym jak zaprojektować jednocześnie komfortowy, bardzo ciekawy i nowatorski regał do salonu. Dlatego też starają się w swoich projektach uwzględniać pakowność mebla oraz jego interesujące i funkcjonalne zaistnienie w przestrzeni pomieszczenia. Pułki są dopasowywane do możliwych wielkości książek i ewentualnych bibelotów, które mogą na nich stanąć. W ofercie sklepów odnajdziesz zarówno wąskie, wysokie regały do salonu, jak i bardzo obszerne, szerokie meble. Coraz więcej produktów projektuje się modułowo, aby użytkownik sam mógł zdecydować, w jakim  układzie oraz jak dużą przestrzeń chce zagospodarować. Oferta  filigranowych, niewielkich mebli za to niebywale dekoracyjnych jest również coraz bogatsza. Wynika to wyraźnie  potrzeb użytkowników. Modułowe regały o intrygujących kształtach, w których na pierwszy plan rzuca się in niebywale oryginalny design to bardzo modna i popularna propozycja. Mimo niewielkich gabarytów mebel świetnie spełnia swoją funkcję w pomieszczeniach, w których nie potrzebna jest obszerna biblioteka, ale miejsce na kilka książek i bibelotów jest bardzo pożądane. 
 

Nowe odsłony regałów do salonu

 

Regały do salonu kojarzone z okresem PRL to bardzo siermiężne, toporne i nudne meble. Po tych szarych i ubogich czasach designerzy wprowadzili do naszych domów nową jakość. To samo tyczy się regałów. Mimo iż jest to mebel, który wydawałoby się ciężko sprawić, by był dekoracyjnym elementem salonu – nic bardziej mylnego. Formy, jakie nadają mu projektanci oraz materiały, z jakich wykonuje się współczesne regały to prawdziwy, designerski majstersztyk. Połączenie metalu z lustrami lub szkłem tworzy w regały nie tylko bardzo elegancji i wytworny przedmiot, ale również niebywale skupiający na sobie uwagę. Do kolejnych przykładowych należą wszelkiego rodzaju regały do salonu o niebanalnym, geometrycznym i nieregularnym układzie półek. Ustawione na nich książki tworzą bardzo ciekawe i widowiskowe konstelacje. Do prawdziwych rarytasów należą również regały w formie zamykanych gablotek o oryginalnych kształtach np. czerwonej budki telefonicznej. To nie tylko bardzo praktyczny mebel, ale jednocześnie niezwykle dekoracyjny detal w pomieszczeniu. Wybierając odpowiedni regał, warto pamiętać o tym, by odpowiednio dopasować jego design do reszty wyposażenia. 

Czytaj również 

Inspiracje