Remont łazienki w bloku – co należy wziąć pod uwagę

Remont łazienki nie jednej osobie spędził sen z powiek, a jeśli dołożyć do tego, że jest to remont w bloku, tu zaczynają się schody i wyzwania. Jak wycenić koszt remontu łazienki? Co z gruzem? Czy trzeba zgłaszać takie prace, a jeśli tak, to gdzie?
Remont łazienki w bloku – co należy wziąć pod uwagę
Jeśli nie zamierzamy samodzielnie, we własnym zakresie wykonywać remontu, oczywista sprawą jest znalezienie solidnej firmy, której powierzymy prace remontowe. Należy określić jaki zakres zadań chcemy mieć wykonany i jasno przedstawić to fachowcom. Warto pomyśleć też o spisaniu umowy, która określi listę prac i naszych oczekiwań - jest to ważne, aby później móc rozliczyć się z ekipą remontową.
Kalkulacja kosztów remontu łazienki może zaskoczyć, gdyż ceny zarówno robocizny, jak i materiałów wahają się w zależności od lokalizacji. Przymierzając sie do remontu warto sprawdzić stawki obowiązujące w najbliższej lokalizacji.
 
Posiadając wiedzę i umiejętności możemy oczywiście także wykonać remont łazienki samodzielnie - w ten sposób możemy sporo zaoszczędzić! Trzeba jednak pamiętać o sprzęcie, jaki będzie potrzebny nam do prac związanych m.in. z usunięciem starych powłok siennych i podłogowych czy położeniem nowej glazury. Sprzęt taki moża również wypożyczyć od specjalizujących się w tym firm.
 
Koszt remontu łazienki zależeć będzie od materiałów, jakich użyjemy, zakresu prac oraz wielkości pomieszczenia. Taki remont, to zawsze koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W obliczeniach należy uwzględnić koszt skucia starych okładzin i położenie nowych a czasami także dodatkowo również wymianę instalacji wodono-kanalizacyjnych na nowe. Sporządzenie projektu i kosztorysu wydatków pozwoli nam ocenić jak duży to będzie koszt. Warto  do całej kwoty doliczyć nawet 15% więcej na niespodziewane wydatki.
Z pomocą planowania przychodzą nam salony z wyposażeniem łazienek, które w swoich ofertach mają wykonywanie projektów odpłatnie, lub w zamian za zakupy w danym salonie, wykonanie go za darmo.


Jakie prace trzeba zgłosić?


Remontowa rewolucja w bloku jest dosyć kłopotliwa nie tylko dla nas ale i dla sąsiadów, hałas, kurz, mogą bardzo uprzykrzyć życie sąsiadom. Warto więc poinformować ich o nadchodzących niedogodnościach, przedstawić zakres i przybliżony czas remontu. Jednocześnie trzeba zasięgnąć informacji w spółdzielni, czy takie prace wymagają pozwolenia lub zgłoszenia. Każda spółdzielnia i wspólnota ma swój regulamin, którego należy przestrzegać. Musimy pamiętać, że w trakcie remontu trzeba utrzymywać porządek w korytarzu i przed blokiem. Po skończonym remoncie należy także zamówić wywóz odpadów, których przy remoncie łazienki zazwyczaj jest sporo.  Standardową praktyką oferowana przez firmy zajmujące sie wywozem gruzu, jest podstawianie pod blok kontenera lub dużego baga, który zostaje zabrany po skończonej pracy.


Remont łazienki a porządek w mieszkaniu


W trakcie prac remontowych łazienki całe nasze mieszkanie narażone jest na osadzanie się zabrudzeń.  Aby zminimalizować ilość pyłu i kurzu warto zaopatrzyć się w grube folie malarskie i zakleić nimi drzwi. Folie ochronne są łatwe w montażu i napewno w jakimś stopniu ograniczą ryzyko zabrudzenia się całego mieszkania.  Podłogi powinniśmy również zabezpieczyć przed porysowaniem – można je wyłożyć po prostu zwykłymi kartonami. Gruba tektura idealnie izoluje i zabezpieczy panele lub płytki przed uszkodzeniami. Takie zabezpieczenie nie ochroni całkowicie przed przenikaniem kurzu ale zdecydowanie chroni powłoki podłogowe i minimalizuje ilość prac związanych ze poremontowym sprzątaniem.  
Jak doskonale widzimy remont w bloku wymaga od nas nie lada przygotowań! Istotne jest więc, aby remont posłużył nam na wiele lat, dlatego nie warto oszczędzać na materiałach z jakich wykonane są meble, płytki czy armatura. Dobrze jest nie ulegać aktualnym trendom, które szybko się zmieniają i za chwlę nie będą już dla nas atrakcyjne. Jeśli nie chcemy wykonywać prac remontowych co kilka lat zdajmy się na neutralne barwy, wysokiej jakości materiały i sprawdzoną ekipę remontową. Dodatkami możemy zmieniać aranżację naszej blokowej łazienki, zależnie od naszych chęci zmian wystroju.
    • 0
    • 1

    Lorenc

    My robiliśmy ostatnio totalny remont - łącznie z wymianą instalacji. Mamy fachowca - złotą rączkę, który wszystko ogarnął należycie. Wszystko co potrzebne z wyposażenia kupiliśmy online na lazienka360.pl, a materiały budowlane w sieciówce. :-)

Czytaj również 

Inspiracje