Pierwsze włączenie lodówki po transporcie - o czym pamiętać?

Zakup nowej lodówki w dzisiejszych czasach nie jest problemem. Można je nabyć w wielu miejscach, a cena tego sprzętu nie jest zaporowa, oczywiście pod warunkiem, że nie stawiamy na wielkie, skomplikowane technicznie warianty, z wieloma funkcjami dodatkowymi. Lodówka to jednak urządzenie bardzo specyficzne. Nie można tak po prostu wnieść jej do domu i zacząć używać. Zbyt szybkie włączenie lodówki, która dopiero co została zakupiona, może doprowadzić do jej uszkodzenia a wręcz zniszczenia. Wtedy nowe urządzenie, na które wydaliśmy niemałe pieniądze, będzie nadawać się wyłącznie do wyrzucenia, bowiem koszt naprawy będzie za duży. Oczywiście każda nowa lodówka objęta jest gwarancją, warto jednak pamiętać, że nie obejmuje ona usterek z winy użytkownika.      
Pierwsze włączenie lodówki po transporcie - o czym pamiętać?

 

Kiedy włączyć lodówkę po transporcie? 


Odpowiadając na to pytanie, warto zacząć od tego, że wiele zależy od sposobu transportowania lodówki, miejsca, w którym dotąd stała, a także od temperatury otoczenia. Co do zasady, nie powinno się przewozić takich urządzeń w innej pozycji niż pionowa, jednak nie mamy pewności, jak nasz nabytek był przewożony, jeśli sami go nie przewoziliśmy. Odpowiedź na pytanie ile musi stać lodówka po transporcie, zależna jest od wielu czynników. Jeśli była przewożona przez niewykwalifikowanych pracowników, lepiej z góry założyć, że była przewożona w innej pozycji niż pionowa. Jeśli mieszkamy w bloku, z całą pewnością była przenoszona w poziomie, a nie w pionie, co spowodowało, iż w delikatnym ożebrowaniu lodówki płyn po prostu się przemieścił. Powinna ona przed włączeniem stać co najmniej kilka godzin. Mówi się, że dwie godziny wystarczą, osoby znające się na lodówkach twierdzą jednak, że bezpieczniej jest pozostawić lodówkę na więcej godzin, nawet na całą noc. 


Temperatura otoczenia ma znaczenie


Zastanawiając się nad odpowiedzią na pytanie, ile musi odstać nowa lodówka, warto zwrócić uwagę także na temperaturę otoczenia. Jeśli lodówka stała w zimnym miejscu, była przewożona w nieogrzewanej przestrzeni ładunkowej, również jest zimna, szczególnie wszelkie jej metalowe elementy. Po wniesieniu takiej lodówki do ciepłej kuchni, szybko na elementach lodówki zacznie gromadzić się para. Będzie gromadzić się także na delikatnych elektronicznych elementach czy połączeniach przewodów. Zbyt szybkie włączenie lodówki, może doprowadzić do powstawania zwarć, przepięć, a w konsekwencji nawet do zniszczenia lodówki. Jeśli więc kupujemy lodówkę zimą lub o innej porze roku, ale w zimny dzień, problem parowania po wniesieniu lodówki w ciepłe miejsce, także trzeba brać pod uwagę. Lodówka po transporcie, kiedy włączyć, to trudne zagadnienie. Warto o tym pamiętać.


Pierwsze uruchomienie lodówki


Zastanawianie się jak postępować z nową lodówką, jest jak najbardziej słuszne. Lodówkę po zakupie należy rozpakować, a także wypoziomować. Jeśli lodówka w miejscu, w którym będzie stała na stałe, jest już kilka godzin, można pokusić się o włączenie. Przed włączeniem lodówki, warto jednak ją umyć, w szczególności dokładnie wyczyścić wnętrze urządzenia i wytrzeć myte elementy do sucha. Po włączeniu konieczne jest ustawienie optymalnej temperatury. Kiedy powinno się włożyć jedzenie do nowej lodówki? Zanim to nastąpi, należy odczekać, aż lodówka schłodzi swoje wnętrze do odpowiedniej temperatury. Zauważymy to bez problemu, ponieważ agregat lodówki po prostu się wyłączy i będzie się włączać, gdy tylko temperatura w lodówce za bardzo wzrośnie. Jedzenie należy wkładać do lodówki najwcześniej po 4 godzinach jej pracy. Jedzenie przekładane z innej lodówki, można włożyć nieco wcześniej. Na początku też nie należy wkładać dużej ilości jedzenia, zarówno do lodówki, jak i do zamrażalnika, jeśli lodówka go posiada.  Lepiej rozłożyć tę pracę w czasie by wnętrze lodówki za bardzo się nie ociepliło.


Zakup lodówki


Rozważając zakup nowej lodówki, odwiedzając sklepy, z całą pewnością zauważymy lodówki bardzo drogie. Nie ma w tym nic dziwnego, klienci najczęściej decydują się na to, co widać, co w sklepie jest wystawione do sprzedaży. Warto jednak pamiętać, że oferta lodówek jest bardzo szeroka. Nie chcąc wydać na lodówkę zbyt wielu pieniędzy, można przeanalizować oferty lodówek nieco tańszych. Jak wynika z rankingu, który jest dostępny na stronie https://terdeals.com/pl/ranking/4/ranking-top-10-lodowek-do-1000-zlotych, już za kilkaset złotych można wybierać spośród wielu różnych lodówek. Przepłacanie nie zawsze jest dobrym pomysłem. Za mniejsze pieniądze także można zakupić fajną, praktyczną lodówkę. 

Czytaj również 

Inspiracje