Farby do malowania łazienki – jaki produkt wybrać?

Choć łazienkowa okładzina ścienna najczęściej kojarzy się nam z płytkami to nie jest to aktualnie jedyna i ostatnia alternatywa dla wykończenia tego typu wnętrz. Malowanie wnętrz łazienkowych farbą również jest możliwe, należy jednak liczyć się z koniecznością wyboru dobrego produktu. Jaką farbę łazienkową wybrać?
Farby do malowania łazienki – jaki produkt wybrać?
Kluczowym aspektem podczas urządzania wnętrza łazienkowego jest nie tylko odpowiedni kolor farby, ale przede wszystkim takiego produktu, który poradzi sobie z dużą wilgotnością powietrza. I choć wybór farby do łazienki może wydawać się prosty, to warto wziąć tutaj pod uwagę kilka ważnych parametrów. WIęcej porad budowlanych znajdziesz w poradniku Archido.pl.


Czym pomalować łazienkę? Wybierz odpowiednią farbę!


Choć wciąż istnieje stereotyp, że łazienka powinna być wykończona płytkami to wielu projektantów wnętrz zwraca uwagę na fakt, że istnieje także kilka innych alternatyw.
Niektóre wnętrza łazienkowe bardzo dobrze będą wyglądać wyłożone płytkami tylko do połowy ścian lub wyłącznie w strefie mokrej. Na pozostałych przestrzeniach można spokojnie zastosować farbę odporną na wilgoć.
Farby do malowania wnętrz to nie tylko ciekawa alternatywa dla płytek, ale przede wszystkim znacznie tańsza. Położenie metra kwadratowego płytek zawsze wiąże się z kosztem zatrudnienia fachowca, a ich usługa to zwykle podobny koszt do zakupu metra kwadratowego płytek.
To dlatego w aktualnych trendach wnętrzarskich, najchętniej stosuje się metodę układania płytek do wysokości mniej więcej 150 cm lub tak, jak wspomnieliśmy, wyłącznie w strefie mokrej prysznica. Na pozostałych powierzchniach stosuje się natomiast farbę.
Odpowiednich farb do malowania łazienki na szczęście nie brakuje. Wiele specjalistycznych produktów jest przystosowanych do malowania tego typu wnętrz. Farby dedykowane łazienkom są odporne na wilgoć, ale jednocześnie pozwalają ścianom oddychać.
Topowe farby do łazienki podczas malowania nie chlapią na ścianę, a co ważne idealnie ją pokrywają. Do malowania pomieszczeń narażonych na wilgoć stosuje się najczęściej farby lateksowe-akrylowe, lateksowe oraz ceramiczne.
Farby te poznasz nie tylko po charakterystycznej nazwie, ale również umieszczeniu na opakowaniu wyraźnego wskazania: Kuchnia i łazienka lub Łazienka. Sprawdź farby łazienkowe odporne na wilgoć.
Dlaczego malowanie ścian łazienkowych farbą to dobry pomysł? Ponieważ takie powierzchnie znacznie łatwiej jest również utrzymać w czystości. Brud, który gromadzi się w fugach, co kilka lat wymaga intensywnego szorowania lub renowacji.


Czym pomalować łazienkę – efekty dekoracyjne


Jeśli decyzja o pomalowaniu łazienki farbą zapadła to pozostaje nam już tylko kwestia doboru odpowiedniego koloru na określone przestrzenie. Warto uświadomić sobie, że niektóre z farb łazienkowych, szczególnie te w ciemniejszej tonacji, będą powodowały optyczne pomniejszenie wnętrza, zaś jasne kolory mogą bardzo dobrze wpłynąć na zwiększenie wrażenia przestronności.
Przy wyborze odpowiedniego koloru nie kierujmy się zatem wyłącznie gustem i upodobaniami, ale warto wziąć pod uwagę także wskazówki projektanta.
Postawmy na kolory dopasowane do płytek oraz wyposażenia. W łazience nowoczesnej z pewnością sprawdzi się kolor biały lub szary, w łazience klasycznej bardzo ciekawie odnajdzie się beż.
Nie wybieraj koloru pochopnie, bowiem to właśnie dzięki niemu możesz wizualnie naprawić trudne wnętrze.

Pamiętaj dodatkowo o tych zasadach:
  • Jeśli posiadasz małej wielkości łazienkę to zdecyduj się na zastosowanie pastelowych kolorów, które wizualnie powiększą wnętrz,
  • Jeśli Twoja łazienka jest dość duża i przestronna to spokojnie może jasny kolor skontrastować z ciemnym i bardziej nasyconym, ważne jednak, aby nie przesadzić z intensywnym przyciemnieniem łazienki,
  • W łazience, w której sufit jest stosunkowo nisko oddalony od podłogi warto przemalować górną część pomieszczenia na kolor biały, zaś ściany mogą spokojnie być nieco ciemniejsze,
  • Z kolei wysoką łazienkę bardzo łatwo obniżymy optycznie, malując ją w szerokie pasy,
  • A może Twoja łazienka jest zdecydowanie zbyt wąska? Wówczas warto wykonać na ścianach poprzeczne pasy, a ścianę naprzeciw wejścia potraktować ciemniejszym kolorem.
Oczywiście sam kolor farby do łazienki to nie wszystko. Nie tylko on decyduje bowiem o tym, czy aranżacja wnętrza faktycznie będzie udana. Duże znaczenie na pozytywny w odbiorze efekt końcowy będzie miało także oświetlenie. Sztuczne światło lamp będzie powodowało przekłamania kolorystyczne, a co za tym idzie. Wybrana barwa ścienna nie zawsze będzie tak samo prezentowała się w dzień oraz przy świetle sztucznym.
Nie masz pomysłu na to, jak pomalować łazienkę? Przede wszystkim rozpocznij od wyboru tego produktów dedykowanych właśnie tym wnętrzom. To ważne, by farba była nie tylko odporna na wilgoć, ale również, by umożliwiała ścianom oddychanie.
Następnie zadecyduj, która paleta kolorystyczna będzie współgrała z wielkością wnętrza oraz dobranymi dodatkami. Dopiero, gdy połączysz te dwie funkcjonalności to masz szansę otrzymać naprawdę ciekawy efekt wizualny wnętrza!

Czytaj również 

Inspiracje