Sposób na mrówkę – Czyli jak pozbyć się z domu nieproszonych gości

Powiedzenie pracowity jak mrówka pasuje do tych owadów bardziej niż cokolwiek innego. Te stadne insekty są w ciągłym ruchu i odpowiadają za wiele użytecznych czynności np. pozbywanie się mszyc. Sprawy zaczynają się jednak komplikować kiedy mrówki dostają się do naszego domu. Wtedy trzeba podjąć zdecydowane kroki w celu ich szybkiego usunięcia. Jakie?
Sposób na mrówkę – Czyli jak pozbyć się z domu nieproszonych gości

Mały wielki problem


Mimo, iż mrówki to zwykle niegroźny dla człowieka gatunek owadów, tak ich obecność w naszych czterech kątach potrafi być uciążliwa. Równie nieprzychylnie mogą zareagować na nie również domowe zwierzęta takie jak psy czy koty, a także raczkujące małe dzieci. Najczęstszym gatunkiem, który pojawia się w mieszkaniach są przede wszystkim mrówki faraona, gmachówki, amazonki i hurtnice. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innym wyglądem, ale również stopniem zagrożenia jaki niosą dla człowieka. W zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z niewielkimi faraonkami, które mogą dostać się do naszego mieszkania nawet przez różnego rodzaju otwory, pęknięcia elewacji czy przez uchylone okno. Niestety ten gatunek również bardzo szybko się rozmnaża, przez co walka z ich całkowitym usunięciem może nam przysporzyć wiele trudności. Gdy zauważymy szkodniki pierwszym krokiem powinno być odnalezienie ich gniazda. W tym celu warto zastosować „pułapkę”, która zwabi osobniki i umożliwi nam zlikwidowanie problemu u źródła. Warto postawić na słodkie i lepkie substancje jak np. miód, które przyciągną insekty zapachem i słodkim smakiem.
Kiedy uda nam się znaleźć gniazdo mrówek, najskuteczniejszą metodą będzie zalanie mrowiska wrzątkiem bądź specjalnie do tego przeznaczoną substancją chemiczną. Jest to metoda, która zwykle gwarantuje całkowite pozbycie się problemu. Na rynku dostępnych jest również wiele preparatów w tym spraye, opryski i proszki, które pomagają w miejscowym zwalczaniu uciążliwej plagi, tu możemy polecić zajrzenie na Stander.pl. W każdym przypadku należy pamiętać jednak o zachowaniu bezpieczeństwa i stosować się do ulotek zawartych na opakowaniu, ponieważ większość z produktów tego typu ma w składzie substancje będące potencjalnym zagrożeniem również dla zdrowia jego użytkowników.
Jeśli chodzi o bardziej kosztowne i nowatorskie rozwiązania – od pewnego czasu możemy zaopatrzyć się również w urządzenia z ultradźwiękami, które w czasie swojej ciągłej pracy może zniwelować problem z mrówkami już w niecałe 6 tygodni.


Wykorzystaj to co już masz!


Nie tylko chemią możesz zwalczyć uciążliwe robactwo. Warto sięgnąć również po domowe sposoby z użyciem produktów, które na pewno masz w swojej kuchni. Ten sposób jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny, a efekty mogą być równie zadowalające! Na naszej liście zakupów powinny więc znaleźć się: cytryna, ocet bądź wazelina kosmetyczna. Wszystkie te produkty to naturalny odstraszacz dla mrówek. Wystarczy posmarować nimi miejsca, w którym pojawiły się mrówki, bądź zapobiegawczo – różne otwory, szczeliny i wszędzie tam, gdzie mogą przejść do naszego mieszkania.
Równie popularnym sposobem jest również zastosowanie na podobnej zasadzie soli, pieprzu, proszku do pieczenia  czy cynamonu. Zwłaszcza intensywny aromat tego ostatniego działa na mrówki jak prawdziwa trutka.  Nieocenione mogą być również świeże zioła – liście pomidorów, mięty czy gałązki ostróżki.  Mrówek pozbędziemy się również przygotowując mieszankę boraksu i gotowanego jajka. Taką miksturę również umieszczamy w miejscu, w którym zauważyliśmy insekty. Należy jednak uważać, ponieważ może być ona szczególnie niebezpieczna dla dzieci i zwierząt domowych.

Czytaj również 

Inspiracje