Czy nawilżacz powietrza wystarczy do zmiany domowego klimatu?

Nawilżacz powietrza to rozwiązanie, które sprawdza się właściwie w każdym domu. Dostępne jest na rynku w bardzo różnych modelach: od prostych i tanich nawilżaczy ceramicznych po bardzo rozbudowane rozwiązania elektroniczne. Często jednak okazuje się, że sam nawilżacz jest niewystarczający do zmiany domowego klimatu.
Czy nawilżacz powietrza wystarczy do zmiany domowego klimatu?


W czym pomaga nawilżacz powietrza?

 

Suche powietrze to problem, z którym boryka się wielu mieszkańców mieszkań i domów, szczególnie w okresie grzewczym. Nad rodzajem skutecznej wentylacji warto pomyśleć już na etapie poszukiwania projektu domu. Sztuczne ogrzewanie błyskawicznie przyczynia się do wysuszania powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, zaś nawilżacz powietrza pozwala w stosunkowo prosty sposób poradzić sobie z tym problemem. Można również zdecydować się na rozwiązanie z dyfuzorem olejków i innych substancji, dodatkowo poprawiających nie tylko nawilżenie powietrza, ale i wpływających na piękny zapach w domu. Część nawilżaczy powietrza jest także połączona z jonizatorami powietrza, co jeszcze pozytywniej wpływa na jego jakość.

Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że suche powietrze to pochodna poważnego zagrożenia dla środowiska, jakim jest zanieczyszczone powietrze. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem okazuje się jednak oczyszczacz powietrza.

 

Jak działa oczyszczacz powietrza?

 

Jak przekazuje portal https://domwporzadku.pl/, domowy oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w kilka filtrów, które skutecznie pozwalają usunąć wiele rodzajów zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do nawilżacza oczyszczacz powietrza usuwa nie efekt problemu, ale jego przyczynę. Dobry oczyszczacz powinien radzić sobie nie tylko z domowym kurzem, lecz także z pyłami zawieszonymi znajdującymi się w smogu, grzybami, bakteriami, wirusami i ogromnie niebezpiecznym dla ludzkiego zdrowia formaldehydem. Niebezpieczne pyły zawieszone zawarte w smogu (PM 10; PM 2,5) i przedostające się do domów usuwa filtr HEPA. Nowoczesne filtry tego typu zwalczają również wirusy, bakterie, komórki grzybów i pierwotniaków. W oczyszczaczu niezbędny jest także filtr węglowy, który skutecznie usuwa dym i różne opary, natomiast lampa UV walczy z bakteriami i wirusami. Do usuwania formaldehydu służy natomiast specjalny filtr (np. NanoCaptur), który znajduje się tylko w niektórych modelach urządzeń. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, ponieważ formaldehyd uznawany jest obecnie za najbardziej szkodliwe zanieczyszczenie we wnętrzach. Ponadto domowy oczyszczacz powietrza powinien automatycznie reagować na zmieniający się poziom zanieczyszczeń i regulować intensywność swojej pracy. 

Czytaj również 

Inspiracje