Jak dobrać odpowiedni klosz do lampy?
Wybór lampy i oświetlenia do niej zależy głównie od tego, co chcemy z nią robić. Dotyczy to zarówno wielkości samego urządzenia, jak i rodzaju żarówek oraz klosza. Na rynku mamy obecnie niezliczoną ilość różnych wariantów i modeli, które pozwalają traktować lampę jako element przestrzeni roboczej, wykończenia aranżacji wnętrza czy po prostu urządzenie tworzące w pokoju odpowiedni nastrój. Jak jednak dobrać odpowiedni klosz do lampy? O czym pamiętać, gdy chcemy kupić model pasujący do reszty wystroju naszego mieszkania?
1. Klosz jako ważny element aranżacji wnętrz
2. Jak wybrać styl klosza do stylu pomieszczenia?
3. Rozmiar i kształt klosza do lamp
4. Jak dobrać klosz do mocy lampy i jej przeznaczenia
Klosz jako ważny element aranżacji wnętrz
Światło i jego źródła odgrywają kluczową rolę w ostatecznym odbiorze pomieszczenia przez nasze zmysły. Ich istotną funkcją jest nie tylko ułatwianie nam pracy czy wypoczynku, ale również nadawania klimatu przestrzeni, w której się znajdują. Wyróżniamy różne typy światła, tak samo jak jego źródeł: to naturalne towarzyszy nam w ciągu dnia, a wieczorami ustępuje miejsca sztucznemu. Sztuczne oświetlenie dzieli się z kolei na główne, precyzyjne i rozproszone, ambientowe. Lampy zaliczamy do drugiej i trzeciej kategorii, w zależności od ich rozmiaru i wyglądu. Modele bardziej artystyczne, z nietypowym kloszem rzucającym na ściany mozaikę światła i cienia mogą z powodzeniem nadawać naszemu pomieszczeniu konkretnego nastroju, podczas gdy lampki stołowe lub wolnostojące o prostym wyglądzie i użytkowym przeznaczeniu będą źródłem światła punktowego, idealnego do pracy. Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie https://www.wonder.pl/.
Jak wybrać styl klosza do stylu pomieszczenia?
Klosz lub abażur do lampy musi wpasowywać się nie tylko w stylistykę pomieszczenia, ale także stojaka i pozostałych elementów lampy. Dotyczy to szczególnie jego wielkości. Jeżeli dobierzemy za małą oprawę do dużej lampy, będzie ona wyglądała komicznie, a gdy nałożymy zbyt duży klosz na małą lampkę biurkową lub stołową, to będzie on utrudniał rozchodzenie się światła i drażnił nasze oczy.
Gdy pokój, w którym docelowo ma stać lampa, urządzony jest w stonowany sposób, na przykład w formie minimalistycznej, industrialnej czy skandynawskiej, najlepszym wyborem będą klosze i lampy utrzymane w podobnym guście - proste, o naturalnej barwie i wykonane z metalu bądź w drewnianej oprawie. Z kolei w momencie, gdy pomieszczenie cechuje się bardziej ekspresyjnym wystrojem, jak to ma miejsce na przykład w stylu prowansalskim, art deco czy nawiązującym do dawnej secesji, także i lampa powinna cechować się fantazyjnym projektem. W przypadku aranżacji nawiązujących do takich tematów można również pokusić się o abażur zamiast klosza, na przykład taki z wyciętym, skomplikowanym wzorem lub z dobrej jakości tkaniny.
Rozmiar i kształt klosza do lamp
Klosze do lamp mają spełniać nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również chronić nasze oczy przed bezpośrednim spojrzeniem wprost na zapaloną żarówkę. Z tego względu istotne jest to, aby były one w stanie zasłonić ten element lampy przed naszym wzrokiem, co jest bezpośrednio związane z rodzajem i umiejscowieniem oświetlenia. Gdy dysponujemy modelem stojącym i będziemy obok niego siedzieć, warto wybrać klosz, który ograniczy możliwość spojrzenia do wnętrza od dołu, ale jednocześnie nie przyciemni światła na tyle, by utrudnić korzystanie z urządzenia. Kształt nie ma tutaj większego znaczenia i możemy dobrać go wedle gustu - jedyne, o czym należy pamiętać, to aby nie przeważył on całości, ani nie utrudniał siedzenia w pobliżu lampy.
W przypadku lampek biurkowych lub na stół powinniśmy wybrać klosz, który umożliwi sprawne oddawanie ciepła, a jednocześnie będzie kompromisem pomiędzy zakryciem żarówki w jak największym stopniu, a zajmowaniem jak najmniej miejsca w ramach naszej przestrzeni roboczej.
Jak dobrać klosz do mocy lampy i jej przeznaczenia
Aby światło lampy było dla nas użyteczne, musi mieć ono natężenie o wysokości co najmniej 500 lumenów i być barwy żółtej, aby nie męczyć naszych oczu. Jednak w sytuacji, gdy wybierzemy ciemny lub mocno zabudowany klosz wartość ta może być zbyt mała na skuteczne rozświetlenie najbliższej okolicy. W takiej sytuacji należy wybrać żarówkę o większych możliwościach, najlepiej wykonaną w technologii LED, co pozwoli uzyskać jasne, mocne światło kosztem niewielkiego poboru energii i mniejszego nagrzewania klosza lub abażuru.
Jeżeli nasza lampa ma charakter tylko i wyłącznie nastrojowy, możemy zdecydować się na żarówkę o mniejszej mocy - wtedy, nawet z ciemnym kloszem, model nadal spełni swoje zadanie, przyprawiając pokój o zmysłowy, pozwalający odetchnąć po całym dniu półmrok.
Wybór lampy i klosza do niej może być trudny, jeżeli nie wiemy jaki efekt chcemy osiągnąć. Istnieje wiele czynników, jak przeznaczenie czy wygląd pomieszczenia, gdzie chcemy ją ustawić, które powinny determinować nasz wybór. Jeżeli jednak dobrze się zastanowimy, w końcu znajdziemy tę idealną.
Czytaj również
-
Co warto wiedzieć o zlewozmywakach 1,5 komorowych przed ich...
Wybór odpowiedniego zlewozmywaka do kuchni może wydawać się prostą decyzją, ale kiedy zaczynamy zagłębiać się w różnorodność dostępnych opcji, szybko okazuje się, że jest to... więcej
-
Jaki grzejnik wybrać do domu? Porównanie popularnych rozwiązań...
Wybierając nowy grzejnik do domu lub mieszkania, warto mieć na uwadze, że chociaż najważniejszym czynnikiem powinno być to, czy dany model zapewni oczekiwany komfort cieplny, to równie... więcej
-
Romantyczna toaletka do sypialni lub salonu
Toaletka kosmetyczna to mebel, który pojawia się w naszych domach od dawna. Jeszcze kilkanaście lat temu ukrywany był głównie w sypialni. Dziś dumnie stoi w salonie, przedpokoju,... więcej
-
Przewodnik po kupowaniu AGD do kuchni
Zakup sprzętu AGD do kuchni to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy podczas urządzania domu. Sprzęt ten nie tylko wpływa na estetykę pomieszczenia, ale przede wszystkim na jego funkcjonalność... więcej