
Jak przygotować się do remontu łazienki? Sporządzamy kosztorys i harmonogram prac

Podstawą planowania remontu łazienki jest kosztorys oraz harmonogram. Podpowiedzi, jak to zrobić krok po kroku udziela serwis Fixly, w którym łatwo i wygodnie można znaleźć fachowców do remontu.
Stworzenie kosztorysu remontu łazienki
Pierwszym krokiem, który towarzyszy planowaniu remontu łazienki jest opracowanie kosztorysu. Już na tym etapie warto zaczerpnąć konsultacji u specjalisty, który oceni aktualny stan łazienki i podpowie, jakie prace trzeba wykonać. Przygotowanie kosztorysu daje możliwość kontrolowania poszczególnych etapów prac oraz dokładnego zaplanowania budżetu. Dzięki temu możliwie jest przeanalizowanie, jaką kwotą się dysponuje, a jaka konkretnie jest potrzebna do wykonania remontu.
1. Koszt materiałów i narzędzi
Remont łazienki zaczyna się od kupna najpotrzebniejszych materiałów. Płytki, fugi, klej, farba, silikon - to tylko niektóre materiały, w które trzeba się wyposażyć. Orientacyjny koszt poszczególnych materiałów:
- Zaprawa klejowa: 2-8 zł/kg
- Zaprawa do fugowania: 5-50 zł/kg
- Glazura: 20-200 zł/m²
2. Koszt armatury, mebli i akcesoriów
Kompleksowy remont łazienki nie opiera się wyłącznie na skuciu starych płytek i położeniu nowych. W kosztorys trzeba wpisać także cenę wanny, sedesu, umywalki, mebli łazienkowych, oświetlenia oraz akcesoriów i elementów wykończeniowych, takich jak baterie czy lustra. Szacunkowy koszt wybranych elementów to:
- Umywalka: 100-500 zł
- Wanna: 300-2 000 zł
- Brodzik: 120-500 zł
- Kabina prysznicowa: 250-900 zł
- Sedes: 300-1000 zł
- Grzejnik łazienkowy: 100-500 zł
3. Koszt robocizny
W kosztorys remontu łazienki należy wliczyć również koszt usług realizowanych przez fachowców. Można zaliczyć do nich między innymi:
- skuwanie płytek: 21-30 zł/m²
- wylewka samopoziomująca: 19-25 zł/m²
- układanie glazury ściennej: 47-55 zł/m²
- instalacja wodno-kanalizacyjna z materiałami: 400-500 zł za punkt
- montaż grzejnika: 50-80 zł/m²
- montaż wanny: 140-200 zł/szt.
- montaż umywalki: 50-60 zł/szt.
- montaż kabiny prysznicowej: 200-300 zł/szt.
- montaż WC: 80-110 zł/szt.
Łączny koszt remontu łazienki może wynieść od kilku do nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od materiałów, które się wykorzystuje, cen usług świadczonych przez wybranych fachowców oraz od kosztu zakupu poszczególnych elementów do wyposażenia wnętrza.
Harmonogram prac remontowych
Plan remontu łazienki nie obejmuje wyłącznie kwestii finansowych. Trzeba w nim uwzględnić konkretną kolejność prac i konsekwentnie się jej trzymać. Na początku należy sprawdzić stan instalacji wodno-kanalizacyjnej - w przypadku starszego budownictwa często konieczna jest modernizacja lub wymiana poszczególnych elementów instalacji.
Jako pierwsi do łazienki wchodzą hydraulik i elektryk, a później glazurnik. Kolejnym krokiem, po sprawdzeniu wszystkich instalacji, jest zatem demontaż starych urządzeń sanitarnych oraz skucie płytek. Przy układaniu nowych należy zachować odpowiednią kolejność: najpierw ściana, później podłoga. Przed położeniem płytek na podłogę warto również pomalować sufit. Po tych pracach czas na tzw. biały montaż, czyli instalację nowych urządzeń sanitarnych.
Remont łazienki to czasochłonny proces, który wielu osobom kojarzy się także z wysokimi kosztami. Jednak odpowiednio przygotowany kosztorys oraz szczegółowo zaplanowane prace pozwolą uniknąć nieprzewidzianych wydatków i przedłużającego się remontu.
Czytaj również
Jaki dywanik łazienkowy kupić?
Jeżeli chcesz postawić na podłodze łazienki dywanik, to z pewnością zależy ci na tym, aby dobrze wchłaniał wilgoć i był wystarczającej wielkości, aby na nim stanąć. Oczywiście może on... więcej
Drewniane akcesoria do domu i ogrodu
Co takiego ma w sobie drewno, że od lat uważane jest za jeden z najtrwalszych i najpiękniejszych materiałów? Przede wszystkim jest niezwykle uniwersalne – z drewna tworzy się małe dekoracje... więcej
Żyrandol kryształowy w łazience - na co zwrócić uwagę?
Dobrze dobrane oświetlenie łazienki to kwestia funkcjonalności i wygody jej użytkowania. Codzienne czynności związane z np. makijażem, ułożeniem fryzury, pielęgnacją twarzy i ciała wykonywane... więcej
Cieknąca spłuczka, zapchany sedes i bidet – podstawowe naprawy...
Zapchany sedes i bidet oraz cieknąca spłuczka do WC znajdują się na liście najbardziej powszechnych problemów, jakich doświadcza każdy właściciel mieszkania. Czy za każdym razem, kiedy... więcej