Remont mieszkania – ile kosztuje i skąd wziąć pieniądze?

Koszt remontu to od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kompleksowy remont mieszkania jest często zbyt drogi, jak na nasze możliwości finansowe, ale można go spokojnie zrobić na kredyt. Ile to będzie kosztowało?
Remont mieszkania – ile kosztuje i skąd wziąć pieniądze?

Koszt remontu mieszkania


Ceny materiałów budowlanych idą ciągle w górę. Remont mieszkania jest co roku droższy o ok. kilka procent. Im większe jest mieszkanie i im większy jest zakres prac, tym więcej trzeba wydać. Remont małego mieszkania w dużym mieście może kosztować nawet tyle, co najtańsza kawalerska w mniejszej miejscowości. Im wyższa jest jakość użytych materiałów, tym bardziej rosną nasze koszty. Ostateczny koszt jest zależny od zakresu prac i wielkości mieszkania.

  • Kompleksowy remont łazienki o powierzchni 5 metrów kwadratowych kosztuje ok. 10-15 tysięcy złotych. W tej cenie zawierają się nowe płytki, armatura łazienkowa oraz instalacje.
  • Remont kuchni o powierzchni 10 metrów kwadratowych (bez mebli i sprzętów AGD) kosztuje 5-10 tysięcy złotych.
  • Remont pokoju o powierzchni 25 metrów kwadratowych to koszt 3000 zł (bez mebli) i nawet 12 tysięcy złotych z meblami.
  • Remont pokoju dziecka to koszt 2000-6000 zł, a za podstawowe wyremontowanie przedpokoju przyjdzie Ci zapłacić od 1000 do 2000 zł.

Na solidny remont mieszkania trzeba zwykle liczyć ok. 500-1000 zł za metr, czyli od 1/4 do 1/8 kosztu zakupu takiego metra. To naprawdę duże wydatki, a jeśli mieszkanie wymaga generalnego remontu (przed wprowadzeniem lub przed sprzedażą), to wszystkie prace trzeba wykonać na jeden raz. Zgromadzenie tak dużej sumy wymaga czasu, a często jest po prostu niemożliwe. Wielu ludzi „ratuje się” wtedy kredytami. Kredyt na remont mieszkania nie musi być wcale kosztowny. Czasami można trafić na bardzo dobrą ofertę z niskim oprocentowaniem i bez opłat wstępnych.

Sprawdź, na jakich zasadach udziela się takich kredytów i ile kosztują. Wszystkiego dowiesz się na hipoteka360.pl/kredyt-na-remont-mieszkania.


Gdzie pożyczyć pieniądze na remont mieszkania?


Kiedy już wiesz, że musisz pożyczyć pieniądze na remont mieszkania, przychodzi czas, by zastanowić się, gdzie najlepiej wnioskować o potrzebną sumę. Tak dużej pożyczki raczej nie uzyskasz od rodziny czy znajomych – konieczne będzie finansowanie w banku lub w firmie pożyczkowej. W przypadku firm pożyczkowych można oczekiwać tylko niewielkich pożyczek w kwocie do kilku lub do maksymalnie 20 tys. złotych. Przy remoncie o ograniczonym zakresie może być to wystarczające, ale na kompleksowy remont już na pewno nie wystarczy. W takiej sytuacji trzeba się zgłosić do banku po kredyt na remont mieszkania. Takie kredyty są udzielane w kwotach już od kilku tysięcy złotych do maksymalnie 100 lub nawet 200 tysięcy złotych. Warunkiem otrzymania kredytu na remont mieszkania jest oczywiście dysponowanie zdolnością kredytową, czyli taką sytuacją finansową, jaka w ocenie banku umożliwi bezproblemową spłatę kredytu. W przypadku remontu mieszkania lub domu można się starać o kredyt hipoteczny – wtedy zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka mieszkania, ale możliwe jest też wnioskowanie o kredyt gotówkowy. Taki kredyt nie jest zabezpieczany hipoteką – klient otrzymuje go na dowód, a czasami potrzebne jest poręczenie lub zastaw, np. samochodu.


Zakup mieszkania na kredyt i konieczność remontu


Ceny na rynku mieszkaniowym są obecnie bardzo wysokie, a drogie bywają nie tylko nowe mieszkania, ale również te z rynku wtórnego. Jeśli chcesz kupić mieszkanie tanio, trzeba będzie przeglądać głównie oferty mieszkań do remontu. Mieszkanie wymagające odświeżenia będzie jedynie niewiele tańsze od tego w stanie do wprowadzenia, a to, które wymaga generalnego remontu, może być dużo tańsze. Kupujący często zastanawiają się, czy kupić drożej mieszkanie w dobrym stanie, czy zdecydować się na zakup mieszkania do remontu i wnioskować o kredyt w takiej wysokości, jaka pozwoli wyremontować lokal.

Wszystko zależy od tego, czy do remontu wynajmiesz ekipę, czy też zrobisz po części remont mieszkania we własnym zakresie. Jeśli potrafisz wykonać część prac samodzielnie i masz na to czas, to bardziej opłaca się kupić mieszkanie do remontu. Jeśli nie dysponujesz ani czasem, ani umiejętnościami, ani znajomościami z kimś, kto mógłby Ci pomóc przy remoncie, lepiej kupić mieszkanie w stanie pozwalającym na natychmiastowe zamieszkanie. Na remont oczywiście decydują się nie tylko osoby kupujące mieszkanie w gorszym stanie technicznym, ale też takie, które chcą urządzić swój nowy dom „pod siebie” – tak, jak lubią.

Zobacz, jak wziąć kredyt na remont mieszkania i ile to kosztuje na portalu Hipoteka360.pl. Znajdziesz tam porównanie różnych kredytów z przeznaczeniem na remont.

Czytaj również 

Inspiracje