Z łazienką dookoła świata, czyli sanitarne zwyczaje w różnych krajach

Dwa krany, wanna przy oknie, prysznic przed kąpielą – to tylko niektóre z sanitarnych zwyczajów, które kontrastują z polskimi przyzwyczajeniami aranżacji łazienki.
Z łazienką dookoła świata, czyli sanitarne zwyczaje w różnych krajach

Typowa polska łazienka

W Polsce łazienki są zazwyczaj niewielkie (ich powierzchnia rzadko przekracza 10m2). Królują w nich jasne kolory takie jak beże czy szarości, a przodującym materiałem wykończeniowym są płytki ceramiczne. To przestrzeń coraz częściej urządzana zgodnie z zachodni trendami, a co za tym idzie nowoczesnym designem i innowacyjnymi rozwiązaniami. Jakich wynalazków w łazience Polak się jednak nie spodziewa, które są typowe dla zagranicznych aranżacji?
 

Stany Zjednoczone

Pierwszą rzeczą, która przyprawić może o zdumienie a także o niekrytą zazdrość jest powierzchnia i liczba łazienek w domu w USA. Tamtejsze łazienki to bowiem prawdziwe salony kąpielowe i nie dość, że same w sobie cechują się pokaźną powierzchnią, to w domu najczęściej znajdziemy ich kilka (często jedna łazienka przypada na jednego domownika).

Z powierzchnią wiąże się kolejna różnica – amerykańskie łazienki najczęściej posiadają co najmniej jedno okno, pod którym zazwyczaj umieszcza się wannę.Zdumieć nas może również tamtejszy prysznic, którego słuchawka jest na stałe przymocowany do ściany.

Z_łazienką_doodoła_świata_4.jpg
 
Nietypowy dla nas będzie również sposób działania toalety i spłuczki. Toaleta jest wypełniona czystą wodą i dopiero podczas spłukiwania zasysana do rur. 
 

Anglia

Wizyty w angielskiej łazience poważnie wprawi w zakłopotanie ze względu na dwa krany – oddzielny dla zimnej i dla ciepłej wody. Jest to wynik dostarczania wody osobnymi rurami wyposażonymi w odmienne ciśnienie, co uniemożliwia zainstalowania standardowej baterii. Jak w takiej łazience umyć zatem dłonie? Sprawę pomaga rozwiązać korek, czyli zawór spustowy, dzięki któremu napuścimy do umywalki wody z obu kranów, otrzymując odpowiednią temperaturę.

Z_łazienką_doodoła_świata_4.jpg
 
Innym ciekawym, ale tym razem już zdecydowanie praktycznym rozwiązaniem, jest wyłącznik światła. Nie jest on montowany na ścianie, a występują w postaci sznurka – dzięki temu bezpieczeństwo stoi na najwyższym poziomie, bowiem nasze mokre dłonie nie mają kontaktu z prądem.

Polecamy:
 

Chiny i Japonia

Z_łazienką_doodoła_świata_3.jpgChiny szokują natomiast brakiem wanny i kabiny prysznicowej. Kąpiel umożliwia tam słuchawka prysznicowa bądź bania z wodą, jednak strefy kąpielowej nic nie oddziela od pozostałej przestrzeni łazienki (brak jest zasłony czy ścianki działowej). Co za tym idzie – po całym pomieszczeniu rozchlapuje się woda.
 
Japonia to niezwykła kultura higieny. Z tego też względu kraj ten imponuje najnowocześniejszymi toaletami myjącymi, a także specjalnym rytuałem kąpielowym. Przed wejściem do wanny mieszkaniec Japonii musi najpierw… wziąć prysznic (w Japonii kąpiel ma służyć relaksowi a nie utrzymaniu higieny). 

Tradycyjne japońskie łazienki, w których prysznic zamontowany jest obok wanny - mycie pod prysznicem poprzedza kąpiel w wannie. Fot. Decoist
 
Z_łazienką_doodoła_świata_2.jpg

Z_łazienką_dookoła_świata.jpg

 
źródło: TECE
12.01.2017

Czytaj również 

 • Czym jest inteligentny dom?

  Czym jest inteligentny dom?

  O inteligentnym domu słyszał każdy. Coraz więcej takich domów jest budowanych. Nie powinno nikogo w takiej sytuacji dziwić, że coraz szersza grupa ludzi decyduje się na system inteligentnego... więcej

 • Domowa biblioteka – czyli wybór odpowiedniego regału

  Domowa biblioteka – czyli wybór odpowiedniego regału

  Regały to jeden tych ponadczasowych mebli, które ze względu na swoją bardzo praktyczną funkcję nadal goszczą w naszych domach. Jednak świat designu stara się odświeżyć ten przedmiot oraz... więcej

 • 3 powody, dlaczego warto zamieszkać w bliźniaku

  3 powody, dlaczego warto zamieszkać w bliźniaku

  Domy w zabudowie bliźniaczej to popularny widok na polskich osiedlach. Co ciekawe, korzystają z niego nie tylko deweloperzy, ale również inwestorzy prywatni. Sprzedając jeden segment, uzyskują... więcej

 • Szafka pod umywalkę wisząca czy stojąca?

  Szafka pod umywalkę wisząca czy stojąca?

  Elementy wyposażenia łazienki mają ogromny wpływ zarówno na jej funkcjonalność, jak i wygląd całej aranżacji wnętrza. Jednym z najważniejszych mebli w tym pomieszczeniu jest z kolei szafka... więcej

Inspiracje