Założyciel sieci Ikea - Ingwar Kamprad przechodzi na emeryturę

W wieku 86 lat Ingwar Kamprad zrzekł się stanowiska prezesa zarządu Inter IKEA Holding (spółki zarządzającej Inter IKEA Group, do której należy marka IKEA). Ingwar Kamprad zaliczany jest do grona najbogatszych ludzi na świecie (jego nazwisko wymieniane jest na piątym miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie z majątkiem szacowanym na 52,7 mld dol).
Założyciel sieci Ikea - Ingwar Kamprad przechodzi na emeryturę
Władzę w IKEA przejmuje najmłodszy syn Ingwara, 44-letni Matthias Kamprad. O rezygnacji z funkcji prezesa spółki 86 – letni miliarder mówi jak o „pokoleniowej zmianie w firmie, która była przygotowywana od lat".  Założyciel znanej sieci mebli dodaje, że jego rezygnacja nie oznacza całkowitego wycofania się z pracy dla Ikea – były prezes spółki Inter IKEA Group zamierza nadal dzielić się swoimi pomysłami oraz odwiedzać fabryki i sieci sklepów Ikea na całym świecie.


Ingwar Kamprad urodził się w Smalandii, wychował się na rodzinnej farmie Elmtaryd, w parafii Agunnaryd.  Już jako mały chłopiec przejawiał talent do biznesu – jak głosi anegdota sprzedawał zapałki swoim okolicznym sąsiadom.  W wieku 17 lat założył markę Ikea (nazwa pochodzi od wyrazów: Ingvar, Kamprad, Elmtaryd, Agunnaryd), opartą na idei sprzedaży mebli, które można samodzielnie złożyć w domu. Obecnie Ikea jest największą i najbardziej znaną siecią sklepów produkujących i sprzedających meble na świecie.
Postać Ingwar Kamprada wzbudza wiele kontrowersji. Zarzuca się mu min. przynależność do faszystowskiej organizacji Nysvenska Rörelsen oraz unikanie płacenia podatków. Firma nigdy nie była notowana na giełdzie a pierwsze informacje o jej przychodach zostały opublikowane pod wpływem nacisku opinii publicznej w 2010 roku. Więcej na temat kontrowersyjnej działalności Ingwara Kamprada i firmy Ikea można przeczytać w artykule:

http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,14041256,Zalozyciel_sieci_Ikea_odchodzi_na_emeryture__Zastapi.html
  • 2
  • 0

  Jurgen z Gąsek

  Tacy to pożyją, fajnie być miliarderem. U nas zus i skarbówka by go wykończyła, finansowo i psychicznie.

  • 3
  • 0

  Bart

  Gość miał łeb jak sklep. Ciekawe czy ta wymiana oznacza powolny koniec Ikei...

Czytaj również 

Inspiracje