Koszt urządzenia łazienki

Powszechnie uznaje się, że koszt urządzenia ładnej i stylowej łazienki jest niezwykle wysoki. Nie musi jednak tak być, jeżeli posiada się odpowiedni plan i rozsądnie dobiera kupowane produkty. Nie oznacza to jednak tego, że trzeba oszczędzać na wszystkim i wybierać tylko najtańsze rozwiązania. Nie zawsze jest to dobry pomysł. W tym tekście dowiecie się, jak urządzić łazienkę i nie zrujnować domowego budżetu.
Koszt urządzenia łazienki
Przede wszystkim projekt

Najważniejsze przy aranżacji łazienki jest to, aby posiadać odpowiedni projekt prac, które mają zostać wykonane. Bez niego wszelkie działania będą spontaniczne, a co za tym idzie bardziej kosztowne. Ważny tutaj jest pomysł. Jeżeli to właśnie on jest największym problemem pracę można zlecić architektowi, który przygotuje dla nas projekt funkcjonalny lub koncepcyjny całego pomieszczenia.  Zaproponuje on rodzaj armatury, mebli oraz innych kluczowych elementów wyposażenia. Zazwyczaj są one przedstawione w postaci płaskiego rzutu. Ceny tego typu usług zaczynają się już od 10 zł za m², więc przy standardowej łazience całkowity koszt nie będzie wyższy niż 300 zł W przypadku projektu funkcjonalnego fachowiec dostarcza również wizualizację 3D oraz przykładowe elementy wykończeniowe. Cena może wtedy wzrosnąć do 15-50 zł /m².

koszt_urządzenia_łazienki.jpg

Jeżeli kwestia finansowa jest bardzo ważna to koszt urządzenia łazienki można zminimalizować szukając inspiracji w portalach branżowych zajmujących się aranżacją wnętrz. W sieci dostępne są również specjalne programy, z pomocą których możliwe jest samodzielne projektowanie łazienek.  Zazwyczaj udostępniają je producenci płytek i armatury.

Ściany i podłoga

Najlepszym i najmniej kosztownym rozwiązaniem jest skorzystanie ze standardowych płytek ceramicznych, których ceny zaczynają się już od 10 zł/m² (przy popularnym formacie 20x25 cm). Koszt urządzenia łazienki wzrośnie jeśli zdecydujemy się na drobne płytki, których potrzebna będzie większa ilość i które są droższe od standardowych wymiarów. Przy małym budżecie nie warto również stosować mozaik oraz wyszukanych wzorów ułożonych z płytek. Jeden odpowiednio dobrany rodzaj w skuteczności wystarczy, aby stworzyć przyjemne i pełne wdzięku miejsce.

koszt_urządzenia_łazienki_2.jpg

Wykończenie

To właśnie one po zakupie materiałów są najbardziej kosztowne. Szczególnie wtedy, gdy wykonują ja wykwalifikowane ekipy remontowe.  Średnia cena za ułożenie m² płytek to koszt od 45 zł Cena ta może się różnić ze względu na lokalizacje. W dużych miastach może to być nawet 70 zł. Sposobem na oszczędność jest zrezygnowanie z układania płytek na półkach. Jeżeli chodzi o fugi to lepiej decydować się na szerokie, ponieważ fachowcy zazwyczaj liczą sobie dużo więcej za wykonywanie cienkich fug pomiędzy kafelkami.  Nie warto również fazować brzegów płytek i wykończenie naroży ścian specjalnymi listwami. Całkowity koszt urządzenia łazienki można jak widać zminimalizować ograniczając się do wyboru standardowych rozwiązań. 

koszt_urządzenia_łazienki_3.jpg

Armatura

Najkorzystniejszym rozwiązaniem, które minimalizuje koszt urządzenia łazienki jest wanna posiadająca własną obudowę. Jej koszt wraz z montażem to około 600 zł Nieco droższy jest brodzik z kabiną prysznicową oraz jego montaż. Cena zestawu może sięgać 800 zł Nie warto montować podwieszonej miski ustępowej. Jest to bardzo estetyczne, ale niestety droższe. Lepiej zdecydować się na tradycyjny model. W przypadku otworów na ręczniki czyuchwyt pod papier to warto rozważyć ich stworzenie samodzielne. Fachowcy bowiem liczą sobie od 30 zł za jeden.

koszt_urządzenia_łazienki_4.jpg

Meble

W tym wypadku dobrze jest baczne śledzenie ofert sklepów internetowych oraz pilnowanie wszelkich promocji. Korzystne ceny można również znaleźć w marketach budowalnych. Jeżeli koszt urządzenia łazienki koniecznie musi być najniższy warto rozważyć zakup używanych mebli w dobrym stanie. 

koszt_urządzenia_łazienki_5.jpg

Jak więc widzicie jest dużo możliwości na zaoszczędzenie i obniżenie kosztu urządzania łazienki. Wystarczy tylko ruszyć głową i przygotować sobie plan tego jak ma wyglądać to niezwykle ważne pomieszczenie. Bez niego wszystkie Wasze kroki będą chaotyczne i nieprzemyślane.

 

Czytaj również 

Inspiracje