Jak dobrać lustro do salonu? Sprawdzone porady

Lustro przestało nam służyć tylko do oglądania całej sylwetki i sprawdzania, czy wybrana stylizacja dobrze leży, jest dopasowana, a kolory zgrywają się ze sobą. To samo lustro jest w stanie udekorować salonową powierzchnię, optycznie powiększyć tę przestrzeń i poprawić jej proporcje. Jak jednak dobrać lustro do salonu, by należycie spełniało swoje funkcje i jednocześnie było ozdobą wnętrza?
Jak dobrać lustro do salonu? Sprawdzone porady

Kształt lustra ma znaczenie!


Zastanówmy się nad kształtem lustra. Najczęściej do wyboru są prostokątne lub okrągłe. Te pierwsze dają większe możliwości aranżacyjne, bo nadają się do zawieszenia na ścianie w poziomie lub w pionie. Okrągłym lustrom damy szansę w salonie zaaranżowanym w stylu klasycznym czy też rustykalnym bądź vintage. Prostokątne lustra świetnie komponują się z wnętrzami nowoczesnymi, minimalistycznymi, futurystycznymi lub industrialnymi propozycjami.
 

Wielkość lustra


Nie bez znaczenia pozostaje wielkość lustra. Generalnie duża tafla lustra potrafi rozjaśnić i optycznie powiększyć przestrzeń, ale w małych i skromnych salonach rozmiar może dać wrażenie przytłoczenia. Z kolei przestronne salony mogą sobie pozwolić na naprawdę spore rozmiary.
 

Na ścianie czy na podłodze?


Przywykliśmy do zawieszania luster na ścianie. Wybierając ciekawy kształt i formę, np. z oferty sklepu https://wallart.com.pl/, można uzyskać niepowtarzalne efekty. Taki sposób montażu pasuje również do salonów glamour i nowoczesnych. Na tym jednak możliwości się nie kończą.
Lustro prezentuje się niezwykle ciekawie, jeśli jest ustawione na podłodze. Tutaj potrzeba jednak sporo wolnej przestrzeni. Nie tylko po to, by nie zawadzić o lustro podczas poruszania się po salonie, ale i ze względu na estetykę. Wokół lustra powinno być wolne miejsce, ewentualnie przyozdobione ciekawymi elementami wyposażenia, np. oryginalnym wazonem czy dużą donicą z efektowną rośliną. Znaczenie ma także to, co znajdzie się w odbiciu lustra. Nie powinno to być łóżko czy miejsce, w którym domownicy i ich goście spędzają sporo czasu, bo uzyska się wrażenie braku prywatności i intymności.
 

Rama lustra – dekoracyjna czy minimalistyczna?


Jeszcze jedna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, to rama lustra. Bogato zdobiona pasuje do małych lub średniego rozmiaru luster, które goszczą w aranżacjach glamour. W klasycznych, ale i minimalistycznych wnętrzach lepiej sprawdzą się lustra w cienką ramką, choć np. w kontrastowym kolorze. W ten sposób uzyskuje się efekt spójności.
Rama nie musi być bardzo ozdobna, za to w momencie, gdy lustro zawieszamy nad komodą bądź stołem, warto, by miała kolor taki sam, jak widniejącypod nim mebel. Dzięki temu całość zwraca na siebie uwagę, ale i tworzy spójny styl.
Lustra w łazience czy przedpokoju nikogo nie dziwią, ale i te zawieszane w salonach, a nawet sypialniach nie są już niczym ekstrawaganckim. Dzięki nim zyskujemy bowiem na ciekawszej aranżacji, optycznym powiększeniu przestrzeni lub uzupełnieniu pustej ściany w przestronnym i prostym salonie.

Czytaj również 

Inspiracje