Bezpieczna instalacja elektryczna w łazience – o czym pamiętać?

Łazienka to przestrzeń wymagająca specjalnej uwagi w każdym domu lub mieszkaniu. Ze względów bezpieczeństwa powinno się wprowadzać do niej właściwie dopasowane sprzęty, nadające się do pracy w trudnych warunkach.
Bezpieczna instalacja elektryczna w łazience – o czym pamiętać?
 
Kluczowa jest prawidłowo zbudowana instalacja elektryczna. Z czego powinna się składać, żeby zapewnić komfort użytkowania i pełne bezpieczeństwo? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.
 

Do czego potrzebujemy łazienek?

 
W łazience wykonujemy rozmaite zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne. Jest to także miejsce do relaksu i wyciszenia po długim i trudnym dniu. Z tego względu musi być ona zaprojektowana tak, żeby połączyć komfort z funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Co może nam zagrażać w takim pomieszczeniu?
Łazienki stanowią szczególną przestrzeń. Korzystamy w nich z rozmaitych urządzeń elektrycznych, a także z wanny, prysznica lub umywalki. Połączenie wody i prądu nie należy do najbezpieczniejszych. Dlatego trzeba odpowiednio zadbać o zapewnienie ochrony dla wszystkich użytkowników tego pomieszczenia.
 

Przepisy prawa a projekt instalacji elektrycznej w łazience

 
Instalacja elektryczna zalicza się do najważniejszych w każdym domu. Należy zatem sięgać po trwałe komponenty i urządzenia, jak te, które oferuje sklep Gajwer.pl.
Planowanie całej instalacji warto powierzyć doświadczonemu elektrykowi, który zna restrykcyjne przepisy. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku rozmieszczenia gniazd i włączników światła w łazienkach oraz montażu rozmaitych urządzeń elektrycznych, musimy postępować zgodnie z przepisami prawa i obowiązującymi normami.
Wszystkie przepisy znajdują się w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Równocześnie bierze się pod uwagę Polskie Normy oraz załączniki do nich, a zwłaszcza załącznik nr 1 (PN-HD 60364-7-701:2010), opisujący wymagania wobec instalacji elektrycznych niskiego napięcia.
 

Odległości w łazience, czyli podstawowe strefy bezpieczeństwa

 
Bazową kwestią podczas tworzenia bezpiecznej instalacji elektrycznej jest zachowanie stosownych odległości. Wyróżnia się w tej przestrzeni trzy strefy ochronne:
  • strefę 0,
  • strefę 1,
  • strefę 2.
Ich zasięg określa wanna lub brodzik prysznicowy. Pierwsza ze stref to ich wnętrze. Wszelkie montowane w tym miejscu urządzenia elektryczne (oświetlenie kabiny prysznicowej, elementy wanny z hydromasażem) muszą mieć stopień wodoszczelności przynajmniej na poziomie IPX7.
Strefa 1 rozciąga się od granicy prysznica lub wanny w górę, na wysokość 225 centymetrów, czyli przeciętną wysokość łazienki. Każda oprawa oświetleniowa lub inne urządzenie elektryczne w tej strefie muszą mieć ochronę przed zalaniem wodą na poziomie IPX4.
Strefa 2 rozciąga się od granicy strefy 1 na szerokość 60 centymetrów na całej wysokości łazienki. W niej również dla bezpieczeństwa powinno się umieszczać urządzenia elektryczne o stopniu wodoszczelności przynajmniej IPX4.
 

Gniazda elektryczne i włączniki światła – metody zabezpieczenia

 
Stopień ochrony przed wilgocią lub zalaniem wodą dotyczy wszystkich urządzeń elektrycznych w łazience. Gniazda elektryczne i włączniki światła muszą się znajdować przynajmniej 60 centymetrów od wanny lub prysznica, czyli poza strefą drugą. Najczęściej montuje się je na ścianie, której nie grozi przypadkowe zachlapanie wodą. Gniazda pojawiają się na wysokości około 120 centymetrów nad podłogą. Włączniki mogą występować na wysokości od 120 do 140 centymetrów.
Tego typu osprzęty elektryczne muszą spełniać restrykcyjne normy. W łazienkach umieszcza się bowiem wyłącznie gniazda bryzgoszczelne, inaczej nazywane hermetycznymi, o stopniu ochrony na poziomie IPX4. Czym różnią się od standardowych? Z zewnątrz ramkę osłania specjalna klapka z uszczelką, która chroni przed dostaniem się wody do wnętrza instalacji, co mogłoby doprowadzić do zwarcia, a nawet porażenia prądem.
 

Idealna instalacja elektryczna do łazienki – bezpieczeństwo i wygoda użytkowania

 
Łazienka to przestrzeń, z której korzystamy każdego dnia. Powinna być zatem w pełni dopasowana do naszych potrzeb, funkcjonalna oraz oczywiście bezpieczna. W miejscach, w których dochodzi do kontaktu wody z elektrycznością jest to szczególnie ważne dla ochrony wszystkich użytkowników łazienek.
Stawiajmy zatem na rozwiązania sprawdzone, wpisujące się w restrykcyjne normy. Dzięki temu uchronimy siebie i naszych najbliższych przed wieloma, groźnymi wypadkami w domowym zaciszu.

Czytaj również 

Inspiracje