Prywatne Spa w łazience – jak to zrobić?

Łazienka przestała być jedynie miejscem, w którym dba się o codzienną higienę. Coraz częściej traktuje się ją jako salon kąpielowy, który ma sprzyjać relaksowi i zapewniać komfortową przestrzeń do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Jak stworzyć takie prywatne Spa, aby jak najlepiej spełniało swoją funkcję?
Prywatne Spa w łazience – jak to zrobić?
Zaprojektowanie przestrzeni relaksu jest możliwe nawet w małej łazience. Co więcej, niewielkie pomieszczenie może okazać się bardziej klimatyczne i sprzyjające relaksowi niż duża przestrzeń. Kluczową rolę w zaaranżowaniu domowego Spa odgrywa jego wyposażenie, oświetlenie oraz  dodatki.

Oświetlenie w domowym Spa

Silne natężenie światła, jakie zazwyczaj generują lampy sufitowe, nie sprzyja odprężeniu. Przy projektowaniu łazienki warto zadbać o zamontowanie na ścianach kinkietów, których światło jest bardziej przytłumione. Jeśli nie chcemy dokonywać w pomieszczeniu trwałych zmian, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia LED. Taśmy ledowe są łatwe w montażu i energooszczędne. Dodatkowo można je zakupić w wersji wodoodpornej, która jest przeznaczona do pomieszczeń o wysokiej wilgotności. Diody LED produkują światło o różnym natężeniu i pozwalają zrezygnować z zapalania oświetlenia sufitowego. Wybierajmy te o ciepłej barwie, jak najbardziej zbliżonej do naturalnej.  

Prywatne_Spa_w_łazience_2.jpg

Niezależnie od rodzaju oświetlenia elektrycznego, punktem obowiązkowym w domowym Spa są świece, które delikatnie rozjaśnią pomieszczenie. Ich płomień wprowadza nastrojową atmosferę, która sprzyja odprężeniu. Jeśli nie masz na nie wolnego miejsca w łazience, umieść ja w lampionach i tak zabezpieczone ustaw na podłodze. Świetnym rozwiązaniem jest także zamontowanie w domowym Spa kominka. To coraz popularniejsze rozwiązanie, które jest konsekwencją traktowania łazienki, jako osobistego miejsca relaksu i wypoczynku.
  
Wanna  - najważniejszy „mebel’ w prywatnym Spa

Wanna to kluczowy element wyposażenia domowego salonu Spa. Im większą wybierzemy, tym korzystanie z niej będzie wygodniejsze. Należy jednak pamiętać, że rozmiar wanny przekłada się na ilość zużytej wody. Dodatkowym elementem, który zwiększy komfort jej użytkowania, jest zagłówek. Zapewnia on miękkie oparcie dla głowy i wygodniejsze ułożenie całego ciała. Producenci oferują wanny z wbudowanymi zagłówkami lub dokupienie samego oparcia, które montuje się za pomocą przyssawek.

 
Prywatne_Spa_w_łazience_3.jpg
Fot. Wanna Sara 150, Novoter

Aranżując łazienkę warto zadbać, aby bezpośrednio przy wannie znajdowało się miejsce, które będzie pełniło rolę półki. Sam brzeg wanny może nie wystarczyć, aby zmieścić na nim wszystkie kosmetyki i inne potrzebne akcesoria. Słoiczki z olejkami zapachowymi czy płatkami kwiatów, miękkie ręczniki czy przyrządy do masażu powinny mieć swoje osobne miejsce.  

Prywatne_Spa_w_łazience_4.jpg

Dodatki do domowego Spa


Wanna nie musi być jedynym miejsce w domowym Spa, na którym można się położyć i zrelaksować.  Świetną alternatywą dla niej jest leżak. Drewniane i ratanowe są najbardziej klimatyczne, a komfort ich użytkowania zwiększy poduszka dopasowana do konkretnej leżanki. W domowym Spa najlepiej sprawdzi się leżak ze zdejmowanym, miękkim wykończeniem, które można swobodnie prać czy suszyć. 

Prywatne_Spa_w_łazience.jpg

Pomysłowym elementem wyposażenia małej łazienki, która ma pełnić role Spa, jest parawan. W ciasnych pomieszczeniach wanna często z konieczności jest ulokowana przy sedesie. Zasłona w postaci parawanu pozwoli odgrodzić ją od sanitariatu, a jednocześnie nie będzie przeszkadzała w codziennym użytkowaniu łazienki. W razie potrzeby parawan wystarczy złożyć i wynieść do innego pomieszczenia. 
 
    • 0
    • 0

    Kinga

    Czasami żałuje, że nie mam tak dużej łazienki. Mam za mało szans na wytworzenie klimatu, który jest na tych zdjęciach.

Czytaj również 

Inspiracje