Wanna lub prysznic? Co wybrać?

Relaksująca, długa kąpiel w pachnącej pianie czy szybki, orzeźwiający prysznic? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które myślą o remoncie łazienki. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie w łazience zarówno wanny, jak i kabiny prysznicowej, bo w zależności od sytuacji i nastroju nasze preferencje się zmieniają w tej kwestii. Czasem mamy ochotę na kwadrans odpoczynku w pachnącej kąpieli po ciężkim dniu a innym razem zależy nam na wykonaniu szybkiej toalety porannej, do której prysznic zdecydowanie lepiej się nadaje niż wanna. Co zrobić w sytuacji gdy metraż łazienki nie pozwala na zastosowanie jednej i drugiej opcji ? Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań, które pomogą podjąć odpowiednią decyzję.
Wanna lub prysznic? Co wybrać?

Kiedy wybrać wannę?

Wannę chętniej wybierają osoby z małymi dziećmi, bo dzięki niej możliwa jest sprawna i wygodna kąpiel najmłodszych członków rodziny. Wanna umożliwia łatwy dostęp do kapiącego się malucha i asekurowanie go w trakcie tej czynności a wysokie brzegi wanny chronią podłogę łazienki przed zachlapaniem.

Wanna to także dobre rozwiązanie dla fanów długiego moczenia się w gorących cieczach oraz wszelkich leczniczych lub pielęgnacyjnych kąpieli. Kondycję skóry, jak i nastrój może poprawić aromatyczny olejek, którego kilka kropel dodaje się do wypełnionej wodą wanny. Firmy farmaceutyczne i kosmetyczne oferują także nawilżające, oczyszczające, złuszczające i inne lecznicze oraz pielęgnacyjne środki, które dodaje się do kąpieli w wannie.

Wanna jest także ważnym elementem wystroju łazienki bez którego trudno sobie wyobrazić niektóre stylizacje tego pomieszczenia. Odpowiednio dobrana doda uroku i podkreśli charakter wnętrza, np. wanna na lwich łapach idealnie wkomponuje się z łazienkę urządzoną w stylu retro.

Kiedy zdecydować się na prysznic?

Kabina prysznicowa jest obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem w łazience – zdecydowanie bardziej popularnym niż wanna. Wpływ ma na to kilka czynników, które czynią prysznic atrakcyjnym elementem wyposażenia.

Przede wszystkim dzięki natryskom poświęcamy o wiele mniej czasu na zabiegi higieniczne. Kąpiel pod prysznicem zajmuje średnio 5 min. Jest to szczególne ważne, gdy do drzwi łazienki ustawia się kolejka domowników.

Kolejna ważna sprawą jest mniejsze zużycie wody. Wybierając tę opcję oszczędzamy ok. 30% wody. Aby wypełnić wannę wodą potrzeba ok. 150 l. Pod prysznicem umyjemy się już w 50 l.

Wygodny dostęp do kabiny z natryskiem sprawia, że jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla ciężarnych kobiet oraz starszych i niepełnosprawnych osób. Uchwyty lub specjalne siedzisko, które dodatkowo można zamontować na ścianie prysznica czynią go jeszcze bardziej bezpiecznym i komfortowym.

Prysznic zajmuje także zdecydowanie mniej miejsca w porównaniu do wanny. Jeśli więc mamy niewielką łazienkę lub preferujemy zachowanie wolnej przestrzeni, będzie to dla nas idealne rozwiązanie.

Trzecia opcja czyli wanna z kabiną prysznicową

Dylemat związany z tym co zamontować w łazience może rozwiązać wanna z kabiną prysznicową, która umożliwia wybór dowolnego rodzaju kąpieli. Jednego dnia możemy oddać się błogiemu leniuchowaniu w kąpieli z pianą a innego wybrać szybki prysznic. Dla wielu osób wanna z kabiną prysznicową to najlepsze z możliwych rozwiązań. Jej wadą jest niestety rozmiar – taka opcja wiąże się z wykorzystaniem większej przestrzeni niż w przypadku prysznica.
  • 0
  • 0

  marta

  ja akurat jestem za wannami, ale to może dlatego, że jako kobieta po prostu lubię długie kąpiele :) w każdym razie wydaje mi się, że wanna plus zestaw prysznicowy to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza jak ma się małą łazienkę... a z dobrych stron, gdzie można tanio kupić i wanny, i prysznice i inne akcesoria łazienkowe polecam http://www.lazienkaplus.pl/pl/

  • 1
  • 0

  Tika

  Rozwiązanie praktyczne ale nie wszyscy mają tyle miejsca w łazience :/

Czytaj również 

Inspiracje