Umywalki z kamienia - użytkowanie i konserwacja

Umywalki z kamienia naturalnego są wyjątkowe ze względu na swoją niepowtarzalność i wytrzymałość. Kamień to unikatowe dzieło Natury, dlatego nigdy nie znajdziemy dwóch takich samych umywalek wykonanych z tego samego materiału. To także jeden z najtrwalszych surowców, jaki występuje w przyrodzie. Długo będą cieszyć pięknym wyglądem i wspaniale będą zdobić wnętrze, jeśli zadbamy o ich regularne czyszczenie i konserwacje. Podpowiadamy jak na co dzień użytkować umywalki kamienne oraz zabezpieczać ich powierzchnię przed zniszczeniem.
Umywalki z kamienia - użytkowanie i konserwacja

Użytkowanie

Umywalki z kamienia użytkuje się tak samo jak ceramiczną czy szklaną armaturę łazienkową. Należy przede wszystkim unikać upuszczania ciężkich lub twardych przedmiotów na ich powierzchnię, ponieważ może to powodować powstawanie odprysków. Odprysk powstały na kamieniu można naprawić za pomocą specjalnych klejów i żywić. W takiej sytuacji zawsze warto oddać naszą umywalkę w ręce fachowców, którzy naprawią uszkodzenie w profesjonalny sposób.

Umywalki wykonane z kamienia naturalnego są masywne i sporo ważą. W przeciwieństwie do umywalek metalowych czy ceramicznych nie są w środku puste. Waga umywalki kamiennej o średnicy 35 cm to średnio 15 kg w zależności od rodzaju materiału z jakiego jest wykonana. Należy zatem unikać mocnego opierania się brzegi takiej umywalki, aby uniknąć przeciążenia materiałów, na których jest zamontowana.

Czyszczenie i konserwacja

umywalki z kamieniaPomimo, że kamień jest najstarszym i najbardziej twardym materiałem w dziejach ludzkości jego czyszczenie oraz konserwacja wymaga pewnej wiedzy i przestrzegania kilku zasad.

Przede wszystkim do czyszczenia kamienia naturalnego nie należy używać środków do szorowania armatury łazienkowej i kuchennej, czyli preparatów na bazie amoniaku, alkoholu oraz innych silnie działających preparatów chemicznych. Efektem stosowania tego typu preparatów może powstanie rys na powierzchni kamienia.

Umywalki kamienne można także uszkodzić używając do ich czyszczenia naturach środków, takich jak kwasek cytrynowy, cytryna czy ocet. Kamień w zetknięciu z substancją o odczynie kwasowym może stracić połysk lub trwale się odbarwić.

Do czyszczenia kamienia nie należy używać także drucianych czy metalowych zmywaków. Najlepszym sposobem na codzienną pielęgnację umywalki z kamienia jest przecieranie jej powierzchni białą, miękką ściereczką nasączoną łagodnym płynem do mycia naczyń. W przypadku powstania większych zabrudzeń należy stosować specjalne preparaty do konserwacji kamienia, dostępne w sklepach z chemią przemysłową bądź u producentów armatury kamiennej.

Ważne jest, aby nie dopuszczać do gromadzenia osadów wodno-pochodnych (chloru, wapnia, soli, detergentów) i zasychania plam na powierzchni kamiennej umywalki. Należy zatem czyścić ją regularnie i wszelkie zabrudzenia usuwać jak najszybciej, aby zapobiegać ich głębokiemu wnikaniu w strukturę kamienia.

Do nabłyszczania powierzchni kamiennych można stosować środki z zawartością wosków pszczelich lub specjalistyczne woski kamieniarskie. W zależności od rodzaju kamienia z jakiego wykonana jest umywalka zaleca się także dodatkowo pokrywanie jej powierzchni specjalnymi preparatami impregnującymi, takimi jak np. silikon, silan lub akryl, które podnoszą odporność umywalki na powstawanie osadów z chlorowanej wody i innych zabrudzeń. Preparaty te mogą jednak trwale przyciemnić kolor umywalki. Dlatego przed zastosowaniem impregnatu zaleca się naniesienie go w niewielkiej ilości na mało widoczną powierzchnię umywalki. Pozwoli to sprawdzić, jak zmienia się kolor kamienia po pokryciu impregnatem i uchroni nas to przed niemiłą niespodzianką, jaką może być nieefektowna zmiana koloru całej umywalki. 
  • 1
  • 0

  Rudi

  Niepraktyczne i drogie ...

Czytaj również 

 • Umywalki nablatowe, czyli estetycznie i niebanalnie

  Umywalki nablatowe, czyli estetycznie i niebanalnie

  Obiegowa opinia brzmi, że w przypadku urządzania łazienki nie ma wielu możliwości do szaleństw. Standardowa biała wanna lub kabina prysznicowa, sedes, czy umywalka to najczęstszy wybór osób... więcej

 • Dwie umywalki w łazience – czy warto?

  Dwie umywalki w łazience – czy warto?

  Umieszczanie w łazience dwóch umywalek jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Pierwsza myśl podpowiada, że to wygodny i funkcjonalny sposób na zagospodarowanie przestrzeni. Nie... więcej

 • Agape na Salone del Mobile

  Agape na Salone del Mobile

  Istniejąca od 1974 roku marka Agape świętuje w tym roku swoje 40 lecie. Firma z tej okazji wprowadziła na rynek kilka ciekawych produktów. więcej

 • Luksusowe, włoskie umywalki

  Luksusowe, włoskie umywalki

  Najbardziej elementarny składnik wnętrza nie musi wiązać się z nudą i schematycznością. Nawet w przypadku takiego urządzenia jak umywalka wybierać można spośród propozycji nietypowych... więcej

Inspiracje